Pinigų tema daugelį priverčia pasijausti nejaukiai. Visgi pora apie finansus kalbėtis tiesiog privalo. Tik tada galės sėkmingai planuoti bendrą šeimos biudžetą. Tad kaip su mylimuoju kalbėtis apie pinigus ir nesusipykti?

 

Young,Couple,Is,Saving,Money,For,Their,New,Home.

Finansai – dažniausia skyrybų priežastis

 

Apie finansus su partneriu paprastai nesinori kalbėti, nes ši tema atrodo neromantiška, paviršutiniška. Tačiau tyrimai rodo, kad būtent finansiniai nesutarimai – viena dažniausių skyrybų priežasčių. Todėl apie šeimos pinigus būtina pradėti kalbėti kuo anksčiau. Dažnai kyla pykčių, jei pinigų leidimo įpročiai skiriasi. Natūralu, kad taip gali nutikti, nes iš tėvų šeimos atsinešame skirtingą supratimą apie finansus. Tik nereiškia, kad kilusių iššūkių negalima įveikti – reikia atviro požiūrio ir kompromisų. Pirmąjį rimtą pokalbį apie finansus geriausia pradėti vos tik apsigyvenus kartu ir drauge pradėjus mokėti mokesčius, pirkti bendrus pirkinius. Vėliau tokie pokalbiai turėtų tapti reguliarūs.

 

Vis dėlto, kaip diskutuoti apie finansus, jei niekada to nedarėte? Ekspertų teigimu, svarbiausia neužklupti partnerio nepasiruošusio ir nepradėti tiesiog berti faktų apie jūsų išlaidas. Geriausia tokius pokalbius planuoti iš anksto. Galite pasakyti – norėčiau geriau planuoti mūsų finansus. Tad būtų gerai dažniau pasikalbėti apie šeimos biudžetą. Gal susėskime sekmadienį popiet ir pasišnekėkime? Taip partneris turės laiko nusiteikti ir pasiruošti pokalbiui.

 

Svarbiausia – reguliarumas

   

Pagrindinė finansinio raštingumo poroje taisyklė yra reguliarumas. Pokalbiai apie šeimos biudžetą turėtų vykti bent kas mėnesį. Pirmiausia pasikalbėkite apie mėnesines išlaidas. Kiek sumokate už maistą ir kitas būtinas prekes bei paslaugas, būstą ir komunalinius mokesčius, draudimą, vaikų būrelius ir t. t.? Kiek kas mėnesį atsidedate ir (ar) norėtumėte atsidėti didesniam pirkiniui? Tarkime, automobiliui ar šeimos atostogoms. Planuojant finansus, ekspertai pataria laikytis 50/30/20 taisyklės. Tai reiškia, kad 50 % mėnesinių lėšų turėtų keliauti nuomai, mokesčiams, maistui, transportui ir kitiems prioritetams. 30 % – kintančioms išlaidoms: pramogoms, rūbams, daiktams, valgymui kavinėse ir pan. Likę 20 % turėtų būti skirti santaupoms.

 

Kalbėdamiesi susidėliokite biudžeto planą artėjančiam mėnesiui ir jo laikykitės. O po mėnesio vėl susėskite, susidarykite naują planą ir pažiūrėkite, kaip sekėsi laikytis pirmojo. Trumpus finansinius pokalbius galite rengti ir kas savaitę. Jų metu įvertinkite savaitės išlaidas ir pažiūrėkite, ar viskas vyksta pagal planą.

 

Labai svarbu aptarti ne tik kasdienius, bet ir rimtesnius finansinius klausimus. Pavyzdžiui, kas nutiks, jei vienas jūsų praras darbą? Kaip finansus skirstysite, jei vienas kuriam laikui liks namie su vaikais? Pagalvokite ir apie finansinį rezervą tais atvejams, jei netikėtai sumažėtų pajamos ar padidėtų išlaidos. Kokiu būdu drauge taupysite juodai dienai ar netikėtam iššūkiui?

 

Kai požiūriai išsiskiria…

   

Su pinigais elgtis išmokstame dar vaikystėje. Tad žmogus, užaugęs šeimoje, kur nereikėjo jaudintis dėl finansų, gali nemokėti taupyti. O skurdesnėmis sąlygomis augęs asmuo įpratęs kaupti kiekvieną centą. Todėl požiūris į pinigus poroje neretai išsiskiria. Pavyzdžiui, vienas nori šeimos automobiliui išleisti daugiau, o kitas mano, kad galima važinėti ir paprastesniu. Pasak ekspertų, svarbu kuo anksčiau su partneriu pasikalbėti apie savo finansinius įpročius, susiformavusius tėvų šeimoje. Vienas kitam papasakokite, kaip vaikystėje jūsų tėvai elgdavosi su pinigais, ko iš jų išmokote. Tačiau prisiminkite, kad šiuo pokalbiu turite ne teisinti savo elgesį, o geriau suprasti save ir mylimąjį.

 

Jei požiūris į finansus smarkiai išsiskiria, teks ieškoti kompromisų. Galbūt tam tikrą dalį uždirbamų pinigų kiekvienas gali leisti, kaip nori? Kokią dalį gaunamų lėšų kiekvienas kas mėnesį skirsite šeimos biudžetui? Kuo anksčiau nusistatykite pirkinius, kurie yra jūsų bendri prioritetai. Susitarkite, kokiems pirkiniams galima išlaidauti, o kuriems – ne. Turint aiškias taisykles, bus lengviau jų laikytis ir nesusipykti.

 

Jei požiūriai į finansus išsiskiria, nepamirškite vienas iš kito šio to pasimokyti. Jeigu partneris linkęs taupyti, galbūt drauge galite sukaupti lėšų nuostabioms atostogoms? Mylimasis linkęs išlaidauti? Galbūt ir jums verta bent kartais įsigyti seniai trokštą pirkinį ir juo pasimėgauti?

 

Vienas uždirba daugiau nei kitas

 

Konfliktų dažnai kyla, kai vienas partneris uždirba daugiau nei kitas. Tokiu atveju jis gali jaustis turintis teisę šeimos pinigus leisti kaip nori ir nesikonsultuoti su antrąja puse. Jei daugiau uždirbantis žmogus yra taupus, gali perdėtai kontroliuoti mylimojo išlaidas. Tad šioje situacijoje svarbu atvirai pasikalbėti ir nusistatyti taisykles. Pavyzdžiui, sutarti tam tikrą mėnesinę sumą, kuri skirta šeimos biudžetui. Norint ją išleisti, būtina tartis su partneriu. Pasak ekspertų, sprendimus dėl bendrų šeimos pirkinių turėtų priimti abu partneriai, nesvarbu, kuris uždirba daugiau.

 

Iššūkių gali kilti ir tada, jei vienas iš partnerių neturi stabilių pajamų. Pavyzdžiui, dirba laisvai samdomą darbą, todėl vieną mėnesį uždirba daugiau, kitą – mažiau. Tokiu atveju galima sutarti, kad stabilias pajamas uždirbančio partnerio pinigai bus skiriami kasdieniams pirkiniams. Tarkime, maistui, mokesčiams. O kitas partneris apmokės atostogas ir kitas nekasdienes išlaidas, stambesnius pirkinius. Taip pat svarbu prisiminti, kad, net ir turint aiškias šeimos finansų valdymo taisykles, jas kartkartėmis reikės pergalvoti. Pasikeitusi situacija gali viską apversti aukštyn kojomis, jei šeimoje gimsta vaikas arba kuris nors netenka darbo. Tuomet svarbu atvirai pasikalbėti ir drauge sutarti naujas taisykles.

 

Sąskaita – bendra ar atskira?

 

Planuojant bendrą biudžetą, poroms dažnai kyla klausimas dėl banko sąskaitos. Geriau viena bendra ar dvi atskiros? Pasak ekspertų, bendra banko sąskaita puikiai pasitarnauja planavimui ir skaidrumui. Mat abu partneriai gali matyti visas pajamas ir išlaidas vienoje vietoje, lengviau planuoti bendrus finansus. Taip taupyti paprasčiau, nes kyla mažiau pagundų nepagrįstai išlaidauti. Tačiau toks modelis tinka ne visiems. Kai kuriems visai nesinori, kad partneris kontroliuotų, kur išleidžiamas kiekvienas uždirbtas centas. Be to, sunkiau nustebinti mylimąjį gimtadienio dovana ar pan. Todėl dalis porų renkasi atskiras banko sąskaitas, kurios suteikia daugiau laisvės. Tik atskirose sąskaitose laikomus pinigus sunkiau sukontroliuoti. Todėl būtina nustatyti aiškias šeimos biudžeto taisykles, susitarti dėl taupymo bendriems stambiems pirkiniams, atostogoms.

 

Egzistuoja ir trečiasis modelis – šeimos finansais rūpinasi vienas partneris, kuris valdo visus pinigus. Tai gali būti patogus modelis, tačiau gana rizikingas. Skyrybų atveju antrajam partneriui sunku įrodyti savo turto pagrįstumą. Tad ekspertai pataria nepalikti visų šeimos finansų valdymo tik mylimajam. Nesvarbu, kuris modelis atrodytų priimtiniausias, verta jį išdiskutuoti su partneriu, apsvarstyti visus privalumus ir galimas rizikas bei priimti tinkamiausią sprendimą.

 

Finansinio pokalbio taisyklės

 

Finansai – nemaloni tema. Tad ja diskutuojant sudėtinga išvengti susierzinimo ir skirtingų požiūrių. Todėl finansinių pokalbių metu svarbu kalbėti ramiai, vengti kaltinimų. Jei apkaltinsite mylimąjį, kad jis pernelyg išlaidus, tik susipyksite. Juk puolamas žmogus visada linkęs gintis. Geriau vietoj kaltinimo „tu per daug išlaidauji“ sakyti „manau, kad mums drauge reikėtų pataupyti atostogoms“. Taip kartu susitelksite bendram tikslui, užuot ginčijęsi.

 

Pokalbio apie finansus metu gera idėja nustatyti taisykles. Tegul kiekvienas nepertraukiamai kalba, tarkime, 10 min., o tada perduoda žodį kitam. Kol partneris kalba, viską konspektuokite ant popieriaus lapo. Taip geriau suprasite, ką jis sako, ir išvengsite nesusikalbėjimų.

 

Stenkitės su partneriu būti visiškai atvira visais finansiniais klausimais. Neslėpkite nuo mylimojo išlaidų, finansinių sunkumų ar skolų. Tyrimai rodo, kad finansinės paslaptys itin neigiamai veikia poros santykius. Juk sudėtinga nuolat gyventi įtampoje bijant, kad mylimasis sužinos apie skolą ar įsigytą pirkinį. Todėl kilusius iššūkius įveikite drauge.

 

Autorius Gintarė Vasiliauskaitė