6 problemos, su kuriomis susiduria mišrios poros
2016-05-03 11:05Vis daugiau lietuvaičių užmezga artimus santykius su užsienio valstybių gyventojais. Tokie santykiai turi savito žavesio, nors poros gali susidurti ir su daugiau problemų negu tie, kurie antrąją pusę randa gimtojoje šalyje. Susitikinėti su kitos kultūros žmogumi gali būti be galo įdomu dėl daugelio priežasčių: užmezgamas ryšys su kažkuo iš kitos kultūros, prasiplečia pasaulio suvokimas, atrandama naujų patirčių ir skirtingų mąstymo būdų. Gyvenimas kartu tampa lyg nuolatinių atradimų jūra, kai išnyksta ribos tarp pasaulio šalių ir kultūrų.
6 didžiausios problemos, su kuriomis susiduria mišrios poros:
- Kalbos barjeras. Tikriausiai niekam nekyla klausimų, kaip svarbu santykiuose yra suprasti tai, ką sako partneris. Tačiau sutikus tą, dėl kurio pradeda suktis galva, tokie dalykai pradeda atrodyti nereikšmingi. Deja, taip nėra. Santykiuose, kuriuose egzistuoja kalbos barjeras, tai gali kelti papildomą įtampą – ypač jei iš kurio nors iš jų yra tikimąsi, kad jis visada kalbės ne gimtąja kalba. Mokytis naujų kalbų gali būti smagu ir naudinga, tačiau net tiems, kurie užsienio kalba šneka laisvai, reikia pertraukos. Ilgainiui toks bendravimas gali pradėti slėgti ir kelti apmaudą. Atsižvelgiant į tai, koks svarbus ir sudėtingas gali būti bendravimas santykiuose, gali atrodyti, kad naudoti ne gimtąją kalbą yra tiesiog neįmanoma. Kalbant apie kasdienius reikalus tokių problemų gali ir nekilti, tačiau jeigu nutinka kažkas svarbesnio (liga, problemos su viza, gyvenamąja vieta ir pan.), negalėjimas suprasti kito arba suprantamai išreikšti savo mintis, gali tapti katastrofa. Be to, skirtingose kultūrose gali būti priimtas kitoks bendravimo stilius. Skirtingų kultūrų žmonės naudodami tuos pačius žodžius gali turėti mintyse visiškai priešingą reikšmę. Gali skirtis net ir neverbalinis bendravimas. Kalbų skirtumai nėra nuosprendis santykiams. Poros gali šią problemą spręsti įvairiai, tačiau gera mintis būtų abiems pradėti mokytis vienas kito gimtųjų kalbų. Mokytis naujos kalbos gali būti labai sudėtinga, tačiau atkakliai stengiantis įmanoma pralaužti ledus. Reikia nepamiršti, kad kalba ir kultūra yra labai glaudžiai susiję, todėl išmokus partnerio gimtąją kalbą galima pradėti labiau suprasti jų kalbėjimo logiką.
- Skirtingi lūkesčiai. Tai gali nutikti bet kuriai porai, kuri nėra kalbėjusi apie tai, ko jie tikisi iš vienas kito. Tačiau apie tai kalbėti, kai žmonės yra iš skirtingų kultūrų, gali būti dar sudėtingiau. Kai kuriose kultūrose tikimasi, kad po vestuvių žmona liks namuose, augins vaikus ir rūpinsis namais. Kitose priešingai tikimasi, kad po vestuvių žmona ir toliau tęs karjerą ir išliks veikli. Kai kuriose pasaulio vietose namų šeimininkais, ant kurių pečių krenta visi buities rūpesčiai, vis dažniau tampa vyrai. Vaidmenys santuokoje yra vienas dalykas, taip pat svarbu aptarti, kokioje šalyje jūs apsistosite, kaip rūpinsitės senstančiais tėvais, turėsite vaikų ar ne ir kaip juos auklėsite. Ką daryti, jeigu partnerių lūkesčiai išsiskiria: vienas nori sukurti šeimą, o kitas – turėti smagių, bet trumpalaikių nuotykių ir kelionių? Geriausias būdas įveikti sunkumus – tai atviras ir nuoširdus pokalbis, apie tai, ko tikitės, norite iš santykių ir ką galite jiems duoti.
- Pernelyg didelis nerimas. Normalu prieš vestuves turėti abejonių, tačiau įsivaizduokite, kiek jų būna, kai po vedybų ruošiatės persikraustyti į kitą pasaulio dalį, kur nėra nė vieno pažįstamo? Jūs tampate šeimos, kurios beveik nepažįstate, nariu ir beveik nesuprantate nieko, ką jie sako? Galbūt toje šalyje neturėsite jokių karjeros perspektyvų? Kas jei staiga paaiškėja, kad būsima santuoka netrukus pavirs iš lygiaverčių partnerių santykių į visišką priklausomybę nuo sutuoktinio. Abejones gali padėti sumažinti abipusis bendravimas ir supratimas. Baimė sumažėja, kai žmogus gali išsipasakoti apie tai, kas kelia nerimą, sulaukia palaikymo iš partnerio ir kai kartu ieškoma būdų, kaip gyvenimą svetimame krašte padaryti patrauklesnį. Tie, kurie kraustosi gyventi į kitą šalį, turėtų rasti būdų, kaip galėtų tapti labiau nepriklausomi ir tęsti karjerą.
- Pinigų trūkumas. Sakoma, kad geriausi dalykai pasaulyje yra nemokami, tačiau tik ne tada, kai tavo meilė gyvena už tūkstančių kilometrų. Staiga radote savo sielos draugą ir esate pasiryžęs apkeliauti visą pasaulį, kad būtumėte kartu su juo. Tačiau kas bus su jūsų šeima? Greičiausiai norėsite matyti juos kuo dažniau, taip pat ir partneris to norės. Išlaidos už kelionę į gimtinę sau, savo vyrui ir vaikams, kurių turėsite, gali sudaryti nemažą dalį pajamų, kurias galėtumėte skirti, pavyzdžiui, atostogoms arba namų tobulinimui. O kartais dėl pinigų trūkumo tokie santykiai apskritai gali tapti neįmanomi.
- Fizinis atsiskyrimas. Kartais gali būti neįmanoma gyventi toje pačioje šalyje, todėl tokios poros neretai susiduria su atstumo problema. Nuolat nematant vienas kito, gali atsirasti jausmas, kad gyvenate visiškai skirtingus gyvenimus. Laiko skirtumas taip pat gali apsunkinti bendravimą. Jeigu tikrai norite būti kartu, galite rasti išeičių. Neprarasti ryšio gali padėti aistringi pokalbiai per internetines programas, susitarimas laikinai būti atviruose arba be įsipareigojimų santykiuose arba tiesiog susikaupti ir saugoti savo energiją kitam susitikimui. Ilgalaikių santykių per atstumą problemas gali sumažinti ir padėti sukurti artumo jausmą virtualios realybės programos.
- Neigiama nuomonė apie antrosios pusės gimtinę. Atvykus į partnerio gyvenamą šalį gali ištikti kultūrinis šokas dėl begalės skirtumų. Tada gali atrodyti, kad toje šalyje yra neįmanoma išgyventi, o aplinkiniai į jus žiūri kreivai ir nepatikliai. Prisitaikyti prie svetimos kultūros labiausiai padeda atradimas dalykų, kurie toje kultūroje žavi.