Po to, kai Holivudą neseniai sudrebino seksualinio priekabiavimo skandalai, vertėtų pakalbėti apie tai, kaip jo išvengti ir ką daryti, jeigu tai nutinka. Statistika skelbia, kad Europoje kas trečia moteris ir kas penktas vyras patiria seksualinį priekabiavimą. Taigi, būtina kažko imtis, kad situacija pagerėtų ir žmonės galėtų jaustis saugiai!

 

priekabiavimas

6 patarimai, kaip išvengti seksualinio priekabiavimo:

 
  • Pasitikėti savimi. Priekabiautojai dažnai pasirenka aukas, kurios yra silpnesnės nei jie. Todėl norint išvengti nemalonaus seksualinio priekabiavimo, pirmiausiai reikia stiprinti pasitikėjimą savimi. Nemaloniose situacijose neparodyti, kad esate silpnos. Net jei jaučiatės įbaugintos ir išgąsdintos, pasistenkite apsimesti, kad tikite savimi ir jums tai visai negąsdina.
 
  • Atvirai kalbėti. Kartais seksualinis priekabiavimas prasideda nuo lėkštų juokelių. Iš pradžių tai atrodo nekenksminga, bet reikia išlikti budriems. Ypač jeigu juokeliai yra tokio pobūdžio: „Cha cha! Tu turėtum su manimi permiegoti, kad gautum šį darbą!“. Kilus įtarimams reikia netylėti ir pranešti apie seksualinio priekabiavimo atvejį atsakingesnes pareigas nei priekabiautojas užimantiems asmenims.
 
  • Pirmiausiai gerbti save. Norint, kad kiti gerbtų jus, pirmiausiai turite gerbti save. Tai reiškia, kad reikia išsaugoti profesionalų įvaizdį. Specialiai nesirengti drabužiais su gilia iškirpte ar labai trumpais sijonais. Stengti nesudaryti palankių sąlygų seksualiniam priekabiavimui.
 
  • Rasti žmonių, kurie galėtų jus apsaugoti. Moterys, kurios dirba vyriškame kolektyve, turėtų apsupti save kolegomis, kuriais galima pasitikėti. Tai leis joms kontroliuoti savo socialinį ratą ir padės išvengti bet kokių nepageidaujamų incidentų iš nepažįstamų žmonių. Be to, kadangi moterys vis dažniau siekia aukštų pozicijų ir dirba ne namie, vadovai turėtų sudaryti palankias sąlygas darbui ir suvaldyti seksualinius priekabiautojus.
 
  • Apsilankyti pas gydytoją. Labai svarbu, patyrus seksualinę prievartą, kuo greičiau apsilankyti pas gydytoją. Gali būti, kad po traumuojančio įvykio reikės vaistų. Gydytojas medicinos kortelėje užfiksuos fizinius pažeidimus, kuriuos vėliau bus galima panaudoti teisme. Kuo daugiau informacijos pateiksite, tuo geriau gydytojas galės įvertinti konkrečią situaciją ir jums padėti.
 
  • Žinoti, ką galima laikyti seksualiniu priekabiavimu. Seksualinis priekabiavimas – tai nepageidaujamas seksualinis elgesys. Labai dažnai priekabiautojai užima aukštesnes pareigas, tačiau gali pasitaikyti ir tarp tokias pačias pareigas užimančių asmenų. Kartais seksualinį priekabiavimą patiria vyrai, tačiau dažniausiai aukomis tampa moterys. Priekabiautojas beveik visada – vyras. Seksualinio priekabiavimo pavyzdžiai: dviprasmiški pasiūlymai, spaudimas turėti seksualinį kontaktą, reikalavimas mylėtis, jeigu norima išsaugoti darbo vietą arba pakilti vienu karjeros laipteliu aukščiau, seksualinio pobūdžio juokeliai. Seksualinis priekabiavimas dažnai vien tik žodžiais neapsiriboja, auka taip pat yra liečiama taip, kaip nenorėtų būti liečiama, kartais gali būti net išprievartaujama. Seksualinis priekabiavimas paprastai trunka ilgą laiką – tai gali būti ne tik priekabiavimas darbe, bet ir incestas, kai lytinių santykių turėti auka verčiama su broliais, seserimis ar kitais šeimos nariais ir bet kokia kita lytinė prievarta.