Dažnai būna šiek tiek apmaudu, kad prieš keliaudamas į užsienį neišmokote tos šalies kalbos. Atsipalaiduokite, žodžiai sudaro maždaug 7 – 35 % viso mūsų bendravimo. Ko nepasakote žodžiais, galite išreikšti gestais, mimika, prisilietimu ar net laikysena ir atstumu nuo pašnekovo. Reikia tik žinoti, kad daugelis gestų turi skirtingas reikšmes ir nei jei mūsų kultūroje jie suprantami pozityviai, kitoje šalyje tie gestai gali stipriai įžeisti. Taigi, į kuriuos gestus pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį?

 

gestai_800x533

1) Vidurinis pirštas. Akivaizdžiai neigiamas, į Lietuvą atkeliavo iš JAV ir Didžiosios Britanijos. Tai gana universalus būdas parodyti kitas žmogui, kad mieliau atsidurtume kitoje vietoje, nei esame šiuo metu, ir nustotume bendrauti. Rekomenduojama nenaudoti per dažnai, net jei asmenukėje norite pabrėžti savo maištingą prigimtį.

 

2) Apskritimas tarp nykščio ir smiliaus. Kai kas nors paklausia: „Ar tau viskas gerai?”, tai lengviausias būdas atsakyti tokiu gestu. Iš pradžių tai reiškė tik „ok” arba „viskas gerai”. Kai kurie žmonės juo naudojasi, norėdami išreikšti susižavėjimą tam tikro patiekalo skoniu – dažniausiai bučiuodami apskritimą tarp nykščio ir smiliaus. Tačiau įvairiose pasaulio vietose šis gestas turi skirtingas reikšmes. Brazilijoje tai reiškia daugmaž tą patį kaip vidurinis pirštas, Graikijoje ir Turkijoje rodyti šį ženklą taip pat vulgaru. Artimuosiuose Rytuose gestas kartais siejamas su „blogos akies simboliu” ir burtais.

 

3) Delnas atsuktas į kaklą. Charakteringai atitraukiami pirštai nuo smakro link pašnekovo (delnas atsuktas į kaklą). Italijoje tai gali būti vertinama kaip gestas, kad pašnekovas yra atsipalaidavęs, nesijaudina dėl problemų, yra pozityviai nusiteikęs. Tačiau Prancūzijoje ir Tunise toks gestas dažnai naudojamas pertekti nemeilę ir net agresiją. Ypač jei tai daroma greitai.

 

4) Špyga. Suspauskite kumštį tarp smiliaus ir vidurinio piršto. JAV, Kanadoje ir Australijoje šį gestą dažnai naudoja tėvai, žaisdami su vaikais, žaidimą „Paėmiau tavo nosį”. Lietuvoje, Turkijoje, Indonezijoje, Kinijoje, Lenkijoje, Rusijoje ir kai kuriose kitose šalyse šis gestas turi neigiamą reikšmę. Gestas kilęs iš senovės Romos, kur buvo naudojamas linkint žmogui laimės santykiuose ir vaisingumo. Gestas esą primena figos vaisių, kurios ne tik yra vaisingumo simbolis, bet taip ir vadinama makštis slengu.

 

5) Sukryžiuoti pirštai. JAV ir D. Britanijoje gestas naudojamas, norint parodyti, kad tikimąsi laimės, o Vietname tai vulgarus būdas apibūdinti moteriškus lytinius organus, todėl paprastai rodomas tik siekiant ką nors įžeisti. Kai kuriose Europos šalyse gestas laikomas X ženklu, kuris simbolizuoja škotišką šv. Andriejaus kryžių ir naudojamas linkint kitiems laimės. Tačiau, kai duodant pažadą, sukryžiuoti pirštai laikomi už nugaros, tai dažnai yra melagingo liudijimo požymis.

 
6) Į viršų iškeltas nykštys. Europos tradicijoje tai teigiamas gestas, kurio ištakos glūdi senovės Romoje. Rodydami nykščius į viršų, Romos valdovai išreiškė valią atleisti nugalėtam gladiatoriui. Artimuosiuose Rytuose, Vakarų Afrikoje, Sardinijoje, Australijoje, Filipinuose ir daugelyje islamo šalių tai yra labai įžeidžiantis gestas.