6 būdai įveikti besišypsančią depresiją
2017-02-08 15:53Dažnai galima pamatyti besišypsančių žmonių, tačiau ar tikrai tos šypsenos reiškia, kad jie yra laimingi? Galbūt ir jūs patys esate iš tų, kurių šypsena, slepia liūdesį ir širdgėlą?
Vieną akimirką jaučiatės žvalūs ir puikios nuotaikos, o kitą apima egzistencinis liūdesys ir norisi pabėgti nuo visko. Darbe, mokslo įstaigoje ar vakarėliuose esate kompanijos siela, bet vos grįžę namo krentate ant sofos ir gulite tuščiai spoksodami į lubas. Jei taip nutinka vis dažniau, laikas susirūpinti ir pradėti gydyti besišypsančią depresiją.
Priešingai nei įprasta, besišypsanti depresija gali būti lengvai užmaskuojama. Kartais net pats žmogus gali nesuprasti, kas su juo vyksta ir kad tai, ką jis išgyvena jau yra depresija. Kilus bent menkiausiems įtarimams, patariama stebėti savo savijautą ir, jeigu patiriate bent 5 iš 9 šių simptomų didžiąją dalį laiko, rekomenduojama apsilankyti pas specialistą ir pradėti gydymą.
9 besišypsančios depresijos simptomai:
- Prislėgta nuotaika ir irzlumas didžiąją dalį dienos, beveik kasdien.
- Sumažėjęs susidomėjimas anksčiau mėgta veikla. Tai, kas anksčiau teikė malonumą, dabar nebeteikia.
- Staigus svorio kritimas arba augimas, apetito pokyčiai.
- Nemiga arba nuolatinis mieguistumas.
- Beprasmiški judesiai, pavyzdžiui, vaikščiojimas iš kampo į kampą arba rankų gręžiojimas.
- Nuovargis ir energijos trūkumas.
- Kaltė arba menkavertiškumo kompleksas.
- Sunkumas susikaupti.
- Mintys apie savižudybę.
Sezoninis afektinis sutrikimas,viena iš depresijos rūšių, susijusi su metų laikų pokyčiais, gali būti viena iš šių simptomų priežasčių. Pastebėta, kad depresija ir besišypsanti depresija taip pat labiau suaktyvėja šaltuoju metų laiku. Natūralios saulės šviesos ir fizinio aktyvumo trūkumas žiemą skatina depresinių minčių atsiradimą.
Depresija yra sudėtingas psichikos sutrikimas, kuris vyrus ir moteris gali veikti kitaip. Asmenys su besišypsančia depresija gali rodyti viešumoje, eiti į darbą ir net smagiai leisti laiką su šeimos nariais. Depresiją tokie žmonės atidžiai slepia, kad atrodytų nepriekaištingi ir niekam nekiltų minčių apie tikrąją jų vidinę būseną.
6 būdai įveikti besišypsančią depresiją:
- Gali padėti terapija. Pirmaisiais naujų metų mėnesiais žmonės yra linkę atkreipti dėmesį į dalykus, kurie jiems nepatinka ir vargina. Naujųjų metų pažadai dažniausiai susiję su tuo, kad pasižadama labiau rūpintis savimi: sveikiau maitintis, daugiau sportuoti ir pan. Daugelis pakankamai neįvertina to, kad reikia rūpintis ne tik gera savo fizine, bet ir emocine savijauta. Tokiems žmonėms padėtų terapija, kuri padėtų sudėlioti mintis, pamatyti realų vaizdą, atsikratyti menkavertiškumo komplekso ir pradėti į gyvenimą žiūrėti pozityviau, išmokti labiau prisitaikyti.
- Pabandyti elgtis „normaliai“. Rekomenduojama stengtis daryti tai, ką „normalūs“ žmonės daro: daugiau bendrauti, kiekvieną dieną sugalvoti tris priežastis, dėl ko esate dėkingi, sveikai maitintis, vengti greitojo maisto.
- Pradėti sveikai maitintis. Galima sakyti, kad žarnynas yra antrosios mūsų smegenys. Todėl nuo to, ką dedame į burną ir kas patenka į virškinamąjį traktą, priklauso mūsų psichinė būsena. Mūsų nuotaika priklauso nuo hormono serotonino, kurio net 90 % pagaminama žarnyne. Serotonino gamybą skatina sveika mityba, kurioje gausu daržovių, sudėtinių angliavandenių, esančių bulvėse, avižose, miežiuose ir visadaliuose grūduose.
- Išbandyti šviesos terapiją. Žiemą vitamino D lygis organizme gali būti gerokai mažesnis nei kitais metų laikais, kai saulės būna daugiau. Net žiemą lauke reikėtų praleisti bent 20 minučių per dieną. Pastebėta, kad šviesos terapija pagerina kai kurių sezoninio afektinio sutrikimo kamuojamų asmenų būklę.
- Pradėti sportuoti. Jeigu nepatinka sporto salės, galite sportuoti namie pagal vaizdo įrašus, kurių daug galima rasti internete. Sportą galima rinktis savo nuožiūra: tai gali būti lieknananti ar raumenis auginantis mankšta, joga ar pilatesas.
- Išbandyti akupunktūrą. Akupunktūra neigiamo šalutinio poveikio beveik neturi, bet gali padėti kamuojamiems depresijos. Akupunktūros procedūras rekomenduojama derinti su terapija. Akupunktūra gali padėti, kai depresija yra nestipri arba vidutinio stiprumo. Taip pat ji gali padėti tiems, kuriuos vargina nerimas ir stresas.