Per pastaruosius kelerius metus terminas „meno (kūrybiškumo) terapija” tapo madingas. Siūlomi vaizduojamojo meno ir amatų meistriškumo pamokos, populiarios spalvinimo knygelės, kursai ir kiti renginiai. Pasirodo, meno terapija gali padėti išspręsti visai nemažai problemų!

 

terapija

1) „Jaučiuosi užstrigęs, susipainiojęs. Yra jausmas, kad nerandu savęs (ir amžius jau nebe tas), gyvenu kažkokį ne savo gyvenimą”. Meno terapeutas galėtų rekomenduoti peizažo meno terapiją kartu su fototerapija. Pats žmogus savo prašyme pagalbos duoda užuomina per veiksmažodžius „rasti”, „išpainioti”. Taigi, reikia eiti ir rinkti, kaupti įspūdžius ir jėgas, pamažu artėjant link tikslo. Pavyzdžiui, kartą per savaitę leistis į nedidelę kūrybinę kelionę (į lauką, mišką, prie upės, kad ir į kitą gatvę) ir nufotografuoti viską, kas gražu. Kai mes mąstome apie grožį, atsižvelgiame ir į savo vidų, į savo gražiąsias puses. Dažniausiai, kai žmogus mano, kad yra užstrigęs, susipainiojęs, dėmesys sutelkiamas į negražiąsias savo puses ir tai dar labiau paaštrina problemą.

 

2) „Ieškau sielos draugo, antrosios pusės”. Visi ieškome sielos draugo, antrosios pusės, kuri užpildytų dvasinę tuštumą ir nebebūtume vieniši. Tačiau reikėtų prisiminti liaudies posakį: „Ką pasėsi, tą ir pjausi”. Todėl jei aš nenoriu būti vienas, yra svarbu gyventi taip, kad ir kažkas kitas taip nesijaustų. Pagalvokite, kad gyvendami šiame pasaulyje, galite atsikratyti vienišumo jausmo? Lietuvos miestuose turbūt daug vienišų senukų, kurių gyvenimas nesusiklostė, kiti tiesiog gyveni vieni savo butuose. Galite nuoširdžiai padėti tiems seneliams išlaisvindami juos iš vienatvės. Anksčiau ar vėliau sutiksite tą partnerį, bet santykiai bus pradėti ne siekiant nebūti vienišiems, bet dėl tikros meilės. Dailės terapija gali padėti kiekvieną akimirką kurti savo santykius, nes padeda įsiklausyti ir išgirsti save ir tikruosius savo poreikius.

 

3) „Viskas jau praėjo, turiu daug gyvenimiškos patirties, turiu vyrą, vaikų, namą, karjerą, automobilį, bet atrodo, kad gyvenime nėra prasmės”. Gyvenime nėra prasmės, kai daug ir tuščiai kalbame. Meno terapeutai siūlo pataisyti savo gyvenime pasitaikančius žodžius ir posakius: sukurti jų „skulptūras”, naudojant molį, plasteliną ar, pavyzdžiui, tešlą – tai parodys, kurie žodžiai turi didžiausią svorį. Puiku, kad proceso metu galėsite pakeisti neigiamą nusistatymą į teigiamą, suteikdami daiktišką pavidalą įgijusiems žodžiams kitokią, patrauklią formą ar net pašalindami juos iš savo pasaulio paveikslo.

 

4) „Atrodo, kad ir protinga, ir graži, bet kažko vis trūksta. Regis, nusipirkau naują kremą, kuris turėtų mane padaryti gražesne, bet aš vis tiek nemėgstu savęs”. Mylėdami save galime kurdami nuostabius dalykus kitiems žmonėms. Kai kito akyse matome dėkingumą, net jei jis nieko nesako, tą akimirką mylime save, nes tose akyse atsispindime kaip nuostabūs žmonės. Gali padėti biblioterapija, pradėti rašyti kūrybišką dienoraštį, kuriame pažymėti, kad šiandien kažkam padovanojau šypseną, o kažkam kitam – dėmesį. Dienoraštyje ne tik rašykite, bet ir pieškite, kurti koliažus, atkreipdami dėmesį į viską, ką gero šiandien padarėte.

 
5) „Sukūriau šeimą, bet nei džiaugsmo, nei laimės, ne abipusio supratimo…”. Kalbant apie konfliktus šeimoje, gali padėti tapymas. Tam tikrą kiekį dažų užtepame ant specialių, saugiai išpjautų stiklų, tada paliekame antspaudus ant švaraus popieriaus lapo. Šis procesas išlaisvina kai kuriuos mūsų sieloje užspaustus jausmus: dažnai tai yra apmaudas, pretenzijos, nepasitenkinimas. Specialiais klausimais apie atspaudų kuriamus vaizdus meno terapeutas padeda atkreipti dėmesį į konfliktuojančias puses viduje.