2022-ųjų metų toteminis gyvūnas – Tigras! Tigrai yra didžiausios katės, net didesnės už pačius liūtus, be to, jie yra vieni nuožmiausių plėšrūnų žemėje. Patinų svoris dažnai viršija 300 kg, bet net su tokiu dideliu kūno svoriu, jie išlieka stebėtinai greiti ir vikrūs – gali nušokti net iki 5 metrų! Tai reiškia, kad šis dryžuotas plėšrūnas pakankamai nesunkiai galėtų įšokti pro pirmojo aukšto buto langą! O kas dar įdomaus ir intriguojančio rašoma enciklopedijose apie tigrus?

 

tigras

5 mažiau girdėti faktai apie tigrus:

 
  • Tigro riaumojimas girdimas už 3 km. Šio dryžuoto plėšrūno riaumojimas yra toks stiprus, kad žmogus jį girdi net 3300 metrų atstumu. Tikrasis riaumojimo diapazonas yra dar didesnis, nes žmonės girdi garsus, kurių dažnis svyruoja nuo 20 iki 20 tūkst. hercų, o tigrai gali skleisti garsus dar žemesniu dažniu – mes juos vadiname infragarsu. Tokie garsai gali prasiskverbti per tankias kliūtis, tokias kaip pastatų sienos ir džiunglės. Tigro riaumojimas taip pat labai svarbus medžioklei ir gynybai, nes žemi tonai, sklindantis iš šių milžiniškų kačių gerklės, paveikia vidurinės ausies labirintą ir tiesiogine prasme paralyžiuoja klausos organą. Ausies labirinto sutrikimai reiškia, kad kūnas negali nustatyti tikslios kūno padėties, todėl laikinai blokuoja judesių galimybę. Netgi tigrų prižiūrėtojai negali išmokti jo suvaldyti, todėl, nepaisant ilgametės patirties, nesugeba atsispirti tigro šauksmo magijai.
 
  • Tigro dryžiai tokie patys unikalūs kaip žmogaus piršto antspaudai. Tigro dryžiai gali būti naudojami kaip priemonė identifikuoti konkrečius individus. Jų palyginimas gali būti atliktas be specialios įrangos, tam pakanka žmogaus akies. Stebėdami iš natūros ir nuotraukų mokslininkai sugeba atsekti konkrečių tigrų likimus – jų migracijos kryptis ir sveikatos istoriją. Dryžiai taip pat atlieka kamufliažinę funkciją. Kai tigras atsiduria tarp aukštų nendrių ir siaurų, tankių medžių, dėl ant jo krentančių medžio šešėlių, plėšrūnas tampa beveik nepastebimas grobiui, tačiau net ir atvirame lauke dryžuotas raštas gali suklaidinti kitus gyvūnus, įpratusius atpažinti vientisus kitų plėšrūnų siluetus. Tokiu atveju gyvūnas, kuriam gresia pavojus, gali ignoruoti net šiek tiek judančius dryžius.
 
  • Tigrai, skirtingai nei liūtai, gyvena vienišą gyvenimą ir nesibūriuoja į gaujas. Tigrai nesudaro bendruomenės, jie yra nepriklausomi vienišiai, todėl nematome tigrų šeimų, gulinčių saulėje ar kartų medžiojančių nuotraukų – priešingai nei liūtų. Tigrai nepalaiko nuolatinio ryšio net su savo šeimomis. Patelės yra labiau teritorinės, t. y. užima kokią nors teritoriją ir joje gyvena. Čia jos augina jauniklius, kurie sulaukę brandos eina savais keliais. Jauni tigrai ieško savo vietos. Patinai į patelių plotus dažnai leidžiasi medžioklės metu arba ieškodami kandidatės būsimų palikuonių motinai. Tokiu atveju patinai dažnai nekreipia dėmesio, ar patelė jiems svetima, ar ji yra jų sesuo, ar mama. Jie priverčia ją kopuliuoti, o jei atsiranda jauniklių, bando juos nužudyti. Mokslininkai mano, kad jauniklių žudymas yra pašalinių genų ir galimų priešų pašalinimas ateityje.
 
  • Tigrai laukia medžioklės iki nakties. Tamsoje jie mato šešis kartus geriau nei žmonės. Tigro akis sukonstruota beveik taip pat kaip žmogaus, tačiau tigro tinklainėje yra šešis kartus daugiau taškų, atsakingų už naktinį matymą. Puiki rega yra itin efektyvus ginklas ir suteikia jiems didelį pranašumą esant prastam apšvietimui, todėl jie laukia nakties, kad galėtų medžioti.
 
  • Vidutinė tigro gyvenimo trukmė nelaisvėje yra 20 metų. Gamtoje – iki 10 metų. Tigras rekordininkas gyveno 26 metus, tačiau dažniausiai tie, kuriuos prižiūri žmonės, gyvena nuo 16 iki 20 metų. Pagyvenę plėšrūnai šeriami minkštais produktais, pavyzdžiui, kiaušiniais ir pienu, nes nebegali sukramtyti ir suvirškinti žalios mėsos. Jų kūnai vis silpnėja ir gyvūnai nebegali pasirūpinti savimi. Štai kodėl likę gamtoje nugaišta daug anksčiau. Senieji tigrai dažnai žūsta kovodami su savo palikuonimis. Tigrams, kuriais rūpinasi žmonės, tokie pavojai negresia. Išėję į pensiją jie nerodomi zoologijos soduose, o ramiai gyvena nuošalyje, niekieno netrukdomi.