Liga – tai tokia sąmonės būsena, kai asmuo patiria diskomfortą, skausmą ir traumą. Pagal ajurvedą liga atsiranda tada, kai sutrinka trijų pradų (pita, vata ir kapha) pusiausvyra. Egzistuoja ir tokių ligų, kurių ajurveda išgydyti nepajėgi. Visas ligas galima suskirstyti į tris kategorijas: tas, kurias sukelia psichologiniai, fiziologiniai ir išoriniai veiksniai. Tradicinėje indų medicinoje – ajurvedoje visas žmonių ligas galima suklasifikuoti į 5 tipus. Kiekvienam reikėtų žinoti, kaip atpažinti savo ligą ir kokį gydymą rinktis.

 

ligos

Liga – mokytoja

 

Ši liga ateina, kai žmogus pasiklysta arba, kaip išmintingi žmonės pasakytų, prieina liepto galą. Ji rodo asmens trūkumus ir defektus. Liga tarsi priverčia stabtelėti, kad žmogus pamąstytų, ką daro blogai ir pradėtų kitaip elgtis. Manoma, kad šiuolaikinėje visuomenėje tokių ligų yra 60 – 70 %.

 

Liga – draugė

 

Šio tipo ligos padeda organizmą apsaugoti nuo kur kas baisesnių patologijų. Pavyzdžiui, įvairių tipų dermatitas (egzema, atopinis dermatitas, žvynelinė) padeda apsaugoti nuo tokių ligų kaip astma ar net kepenų cirozė. Dermatologai šias ligas paprastai gydo hormoniniais tepalais, kurie blokuoja endotoksinų pasišalinimą per odą, todėl ilgainiui stiprų poveikį turintys vaistai tampa neveiksmingi. Paprastai išgydžius pagrindinę ligą (astmą, tuberkuliozę) praeina ir odos ligos be jokio papildomo gydymo. Šiuo metu Vakarų šalyse bandoma sukurti specialią vakciną nuo tuberkuliozės, kurią būtų galima naudoti sudėtiniam bronchinės astmos gydymui. Nuo senų laikų žinoma, kad jei žmogus, sergantis epilepsija, susirgs ir venų varikoze, tai epilepsijos priepuoliai beveik arba iš viso niekada nepasikartos. Labai svarbu, kad gydytojas, apžiūrėdamas pacientą, atpažintų šio tipo ligą ir imtųsi kitokio gydymo nei tais atvejais, kai liga yra pagrindinė priežastis. Tokių ligų būna 3 – 5 %.

 

Liga – padėjėja

 

Įvairūs virusai, kitų rūšių infekcijos ir kai kurie kiti fiziniai veiksniai (geomagnetinės audros, geopatinis stresas) padeda organizmui prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų ar būklės. Šios ligos atsiranda tam, kad kūnas įgytų atsparumą ir išmoktų, kaip išvengti kur kas rimtesnių sveikatos sutrikimų. Kai kuriais atvejais šios ligos gali pakeisti žmogaus biologinę evoliuciją. „Ligos –padėjėjos“ paprastai praeina be gydymo ir nesukelia labai didelio nerimo. Šios ligos diagnozuojamos 3 – 5 % visų atvejų.

 

Liga – vadovė

   

Šios ligos prasideda likus keletui ar keliolikai metų iki žmogaus mirties ir pagal ajurvedą yra neišgydomos. Remiantis naujausiais ir moderniausiais tyrimais manoma, kad pagrindinė mirties priežastis yra užkoduota DNR molekulėse, kurios susiformuoja dar tada, kai kūdikis vystosi motinos gimdoje. „Ligos – vadovės“ yra glaudžiai susijusios su biologinio laikrodžio veikimu ir sustojimu. Ši liga atsiranda, kai išeikvojamos apsauginės kūno funkcijos arba ojos. Šios ligos atsiranda tam, kad žmogus galėtų išeiti iš pasaulio. Kiekvienam – skirtingas laikas, kada reikės tą padaryti. Ne kiekvienas miršta sulaukęs žilos senatvės. Šios ligos sudaro maždaug 10 – 15 %  visų atvejų.

 

Liga – priešė

 

Ši liga kyla vien tik dėl išorinių priežasčių, pavyzdžiui, dėl jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos),  kai į organizmą patenka labai stiprių, kenksmingų medžiagų (pavyzdžiui, alkoholio, narkotikų), karcinogenų per orą, maistą ir t. t. Tokios ligos sudaro 10 – 15 %  visų atvejų.