Prieš dvylika metų Lietuvos parduotuvių lentynose pasirodė pirmieji energiniai gėrimai, kurie greitai išpopuliarėjo tarp šiuolaikinio jaunimo. Apie tai, kokią įtaką žmogaus organizmui daro energiniai gėrimai ir ar vertėtų juos riboti, kalbamės su Visuomenės sveikatos specialiste Vaida Skurdenyte.

 

Šiek tiek daugiau nei prieš dešimtmetį Lietuvos parduotuvėse pasirodė pirmieji energiniai gėrimai. Kaip manote, kodėl jie turi tokią didelę paklausą tarp jaunimo?

 

Šiais laikais, greitėjant gyvenimo tempui, jauniems žmonėms vis mažiau laiko lieka miegui. Studentai kartu ir dirba, ir mokosi, be to, dar stengiasi rasti laiko kelionėms ar pasilinksminimams. Nenuostabu, kad organizmui tokie krūviai yra per dideli. Žmogui reikia poilsio, antraip galima rimtai susirgti. Norėdami visur suspėti, jauni žmonės organizmą stimuliuoja dirbtinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, energiniais gėrimais. Taip pat jie rečiau negu vyresni žmonės susimąsto apie savo sveikatą ir greičiau pasiduoda naujovėms. Jaunimas nesaugo savęs, be to, neigiamos pasekmės pasireiškia vėliau…

 

Pagyvenusių žmonių gyvenimo tempas yra lėtesnis, dažniausiai jie niekur neskuba. Taip pat yra linkę laikytis tradicinių metodų, todėl norėdami sužadinti organizmo vidines galias renkasi laiko patikrintas priemones, pavyzdžiui, kavą arba žaliąją arbatą.

   

Kokį poveikį žmogaus organizmui daro energiniai gėrimai?

 

Energiniai gėrimai padeda susikaupti ir susikoncentruoti, didina protines galimybes, taip pat skatina fizinį aktyvumą, raumenų ištvermingumą, tačiau tuo pačiu sekina nervų sistemą. Vartojant šiuos gėrimus padidėja kraujospūdis, padažnėja pulsas, išsiplečia akių vyzdžiai, organizmas patiria didžiulį stresą. Energiniai gėrimai taip pat skatina skysčių praradimą, todėl vartojant juos reikia gerti daug paprasto vandens.

   

Kokias ligas gali sukelti per dažnas energinių gėrimų vartojimas?

 

Dažnai ir dideliais kiekiais vartojant energinius gėrimus atsiranda dirglumas ir nervingumas, gali kankinti nerimas, nemiga. Kartais sutrinka širdies ritmas, pažeidžiamos kepenys, kiti organai. Pasaulyje žinomi netgi mirties atvejai, susiję su per dideliu energinių gėrimų vartojimu.

   

Ar energiniai gėrimai gali sukelti priklausomybę?

 

Taip, gali. Įpratus kasdien vartoti energinius gėrimus ir staiga jų atsisakius, juntamas didelis energijos trūkumas, apima mieguistumas, būna sunku susikaupti. Kofeinas, vienas pagrindinių energinių gėrimų komponentų, sukelia ir fizinę priklausomybę. Kofeino abstinencija pasireiškia energijos stygiumi, nuotaikų kaita, galvos skausmais, kuriam laikui gali sutrikti virškinimas.

   

Kaip energiniai gėrimai sąveikauja su svaigiaisiais gėrimais?

 

Energinius gėrimus vartojant kartu su alkoholiu organizmas vienu metu gauna tiek slopinamuosius, tiek stimuliuojamuosius signalus. Dėl šios priežasties žmogus, netgi apsvaigęs nuo alkoholio, ilgiau išlieka žvalus ir energingas. Pastebima, kad tokius kokteilius geriantieji suvartoja daugiau alkoholio, todėl didėja fizinių traumų ir apsinuodijimo alkoholiu tikimybė. Svaigiųjų ir energinių gėrimų mišinys yra itin stiprus diuretikas, todėl gali įvykti dehidratacija – vandens trūkumas organizme, galintis sukelti įvairius negalavimus.

 

 

Kai kuriose šalyse energinių gėrimų galima įsigyti tik vaistinėse ir jie parduodami tik pilnamečiams asmenims. Kaip manote, ar Lietuvoje tokius gėrimus reikėtų riboti?

 

Mūsų šalyje jau sklando gandai apie draudimą pardavinėti energinius gėrimus nepilnamečiams. Manau, tai yra teigiama tendencija. Juk energinius gėrimus perka ir vartoja vis jaunesni žmonės, ypač kurie tampa priklausomi nuo jų. Todėl taip valstybė gali prisidėti prie jaunosios kartos sveikatos išsaugojimo. Taip pat reikėtų visuomenę plačiau informuoti apie neigiamą energinių gėrimų poveikį organizmui. Tam galima pasitelkti socialinę reklamą, privalomą informaciją ant pakuočių.

 

 

Kokia energinio gėrimo vartojimo norma?

 

Energiniai gėrimai – vengtinas ir nerekomenduotinas vartoti produktas, tad vartojimo normos jiems nėra. Čia galioja taisyklė: kuo mažiau – tuo geriau, o geriausia iš viso nevartoti. Nerekomenduotina viršyti kofeino dienos dozė yra vidutiniškai dviejose energinio gėrimo stiklinėse.

   

Kuo reikėtų keisti tokius gėrimus?

 

Visų pirma reikėtų stengtis pailsėti ir leisti organizmui savaime atsigauti. Esant reikalui, galima išgerti puodelį kavos arba arbatos. Taip pat svarbu gerai išsimiegoti ir valgyti daug vaisių, kurie suteikia energijos ir stiprina imuninę sistemą. Išlikti budriems padės ir rytinė mankšta.

   

Įdomūs faktai

 
  • Kai kuriuose energiniuose gėrimuose yra paulinijos, didinančios kofeino kiekį. Viename paulinijos grame yra nuo 40 iki 80 mg kofeino.
  • Vienoje energinio gėrimo skardinėje yra nuo 50 iki 160 mg kofeino, kavos puodelyje – 100 mg.
  • Sportuojančių žmonių kraujospūdis po treniruočių būna padidėjęs, tad papildomas jo stimuliavimas vartojant energinius gėrimus yra žalingas.
  • Išgėrus puodelį espreso kavos energijos antplūdis tęsiasi 1–2 valandas, po skardinės energinio gėrimo – 3–4 valandas.
  • Dažnai vartojantys energinius gėrimus žmonės yra agresyvesni, labiau linkę smurtauti.
  • Prancūzijoje, Danijoje ir Norvegijoje energiniai gėrimai prekybos centruose neparduodami.
  • Sergantiems širdies ligomis ar besiskundžiantiems padidėjusiu kraujospūdžiu asmenims energinių gėrimų vartoti negalima.
  • Energinių gėrimų negalima maišyti su kitais kofeino turinčiais gėrimais, nes gali būti viršyta leistina kofeino koncentracija.
 

Nuolatinis jėgų stygius gali pasireikšti, kai trūksta geležies, esant lėtiniam nuovargiui, išsekimui arba kaip didelio psichologinio streso pasekmė.