Prieš kelias dienas (2019 metų balandžio 10 dieną) mokslininkai pirmą kartą užfiksavo, kaip atrodo juodoji skylė ir kas yra jos viduje. Šie paslaptingi kosminiai dariniai reprezentuoja viską, kas nežinoma, bet tik dabar galima visiems žvilgtelėti šiek tiek įdėmiau į pirmą kartą padarytas juodosios bedugnės (skylės), išsidėsčiusios M87 galaktikoje, nuotraukas.

 

juodoji skyle

4 įdomiausi klausimai apie juodąsias skyles:

 
  • Kas yra juodoji skylė? Juodoji skylė yra toks masyvus objektas ir turi tokią didžiulę gravitacijos trauką, kuri įtraukia visus, net labai sunkius arba itin lengvus dalykus į savo vidų. Tai galima palyginti su kėglių kamuoliu ant batuto: jo viduryje kamuolys padaro didelę įdubimą, todėl, jeigu į vidų mesite stiklinių rutuliukų, jie į į jį įkris. Juodosios skylės panašiu būdu iškreipia erdvę ir laiką (bendras pavadinimas – erdvėlaikis). Iš juodosios skylės net šviesos greičiu patekę spinduliai negali ištrūkti. Erdvė čia yra tokia deformuota, kad joje yra vienintelė kryptis – žemyn. Štai kodėl jos yra „juodosios“, nors tiksliau būtų pasakyti nepastebimos, nematomos. Nėra tokios šviesos, kuri galėtų pasprukti iš juodosios skylės, kad mes galėtume pamatyti jos vidų.
 
  • Kaip susidaro juodoji skylė? Juodosios skylės atsiranda iš paprastos materijos, kuri yra suspausta į pakankamai mažą tūrį. Jos susidaro tada, kai supernovos metu sunaikinama masyvi žvaigždė (žvaigždės kolapsuoja ir tampa tokios tankios, kad išlenkia erdvėlaikį).  M87 juodoji skylė galimai susiformavo iš didžiulių vandenilio dujų debesų, kurie kolapsavo.
 
  • Kas yra juodosios skylės viduje? Nors juodosios skylės yra nematomos, mokslininkai žino, kur jos yra pagal tai, kaip veikia kitos žvaigždės aplink jas; objektai saugioje zonoje nėra įtraukiami, bet stipri gravitacinė traukia juos vis tiek veikia. Tačiau materija, kuri patenka už negrįžtamojo taško, vadinamo įvykių horizontu, negali išeiti iš juodosios skylės ir tas vaizdas šiek tiek primena vandens krioklio garmėjimą į bedugnę. Niekas tiksliai nežino, kas yra juodosios skylės viduje, bet tai tikrai nebėra tik vandenilio dujos. Tarp įvykių horizonto ir singuliariumo nėra nieko, išskyrus tuščią erdvę, veikiančią labai stipriais gravitaciniais laukais. Mokslininkai neturi vieningos nuomonės ir diskutuodami apie tai, kas nutinka objektas, įtrauktiems į juodąją skylę. Garsusis fizikas Stephenas Hawkingas manė, kad juodosios skylės – tai yra praėjimas į kitą visatą. Jo nuomone, daiktai, kartą patekę į juodąją skylę, niekur nėra dingę, nes visata kažkur kitur vis tiek saugo duomenis apie visus savo objektus.
 
  • Ką galima sužinoti iš naujos juodosios skylės nuotraukos? Ši nuotrauka dar kartą patvirtina, kad juodosios skylės iš tiesų egzistuoja. Ateityje, padarius daugiau juodosios skylių nuotraukų, mokslininkai galės jas naudoti lyginamajai analizei ir fiksuoti, kaip jos kinta. Tai padės žmonijai sužinoti daugiau apie juodąsias skyles.