Aplinkos tausojimas prasideda nuo mažų kasdienių pasirinkimų, o tvarumo kryptį renkasi vis daugiau žmonių ir verslų. Ne išimtis ir grožio industrija. Šiais metais tvarumas ir ekologija tampa vienu svarbiausių uždavinių tiek gaminant kosmetikos produktus, tiek teikiant grožio paslaugas. Sužinokime daugiau.

 

Kas lemia pokyčius?Natural,Organic,Spa,Beauty,Products,Set,And,Eco,Bags,On

 

Amerikos chemikų draugijos duomenimis, iš natūralių ingredientų kosmetiką gaminančios įmonės šiemet turėtų uždirbti apie 500 mln. Eur daugiau nei praėjusiais metais. Tokį šuolį lemia net 40 % išaugęs klientų susidomėjimas kosmetika, kurios pagrindą sudaro natūralios kilmės ingredientai. Grožio industrijos rinką tiriantys specialistai atkreipia dėmesį, kad pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas natūralia kosmetika buvo akivaizdus ir stebint žiniasklaidos priemones bei patentų registrą. Čia kasmet registruojama vis daugiau kosmetikos gamintojų, kurie renkasi ekologijos kryptį.

 

Europoje bei Lietuvoje ši tendencija taip pat ryški. Tvariai ir ekologiškai naudotis grožio produktais bei paslaugomis vis lengviau, nes dauguma gamintojų ir paslaugų tiekėjų gali pasiūlyti bent keletą aplinkai draugiškesnių sprendimų, atskirų produktų linijų ir pan. Jei vis dar nežinote, kaip atskirti žalos aplinkai ir gyvūnams nedarančią kosmetiką, paprasčiausias būdas – ant pakuotės ieškoti specialių ženklų „vegan“, „cruelty-free“, „eco-friendly“ ir kt. Jei lankotės grožio salone, geriausia paklausti apie naudojamą kosmetiką arba iš anksto pasidomėti, kur einate. Kokybiškus, tvarius, ekologiškus produktus naudojantys specialistai apie tai pasakoja garsiai, nes žino, kad visuomenei ši tema itin reikšminga.

 

Ypatingi ingredientai

 

Tvari ta kosmetika, kuri pagaminta iš aplinkai draugiškų ingredientų. Tai reiškia, kad juos auginant, gaminant ar kuriant aplinka nepatyrė žalos. Pavyzdžiui, gyvūnai neprarado buveinių, nebuvo pakenkta augalų ekosistemai, neišnaudoti vietiniai gyventojai, neatlikti bandymai su gyvūnais ir t. t. Natūralioje kosmetikoje naudojami ingredientai turi nekelti pavojaus aplinkai ir tada, kai į ją patenka jau kaip antrinis produktas (kremas, šampūnas, dekoratyvinė kosmetika ar kt.). Todėl koncentruojamasi į organinius ingredientus, kurie savaime suyra nepalikdami neigiamų pėdsakų, pavyzdžiui, eteriniai aliejai, moliai, augalų ekstraktai ir kt.

 

Gaminant tvarius produktus turi būti taupoma energija arba naudojama iš atsinaujinančių šaltinių gaunama energija. Jie negali būti bandomi su gyvūnais. Kai kurie gamintojai apskritai renkasi eiti veganizmo keliu, savo produkcijoje atsisakydami bet kokių gyvūninių produktų, pavyzdžiui, bičių vaško, kurį vis dar plačiai naudojamas gaminant lūpų dažus bei balzamus.

 

Dėmesys pakuotėms

 

Pasaulis jau daugiau nei du dešimtmečius išgyvena vadinamąją plastiko krizę: taip užteršėme aplinką, kad mikroplastiko dalelių randame ne tik vandenyje ir maiste, bet net ir mūsų ląstelėse; ką jau kalbėti apie plastikinių šiukšlių kalnus pakrantėse ir ištisas atliekų salas vandenynuose. Kosmetikos pramonė atsakinga už ne tokią mažą dalį plastikinių atliekų, nes kiekvienam grožio produktai reikalingas indelis, dangtelis, dozatorius, o kurs dar vatos skridinėliai, vatos pagaliukai ir t. t. Britų grožio tarybos duomenimis, iš viso per metus kosmetikos pramonė pagamina apie 120 mlrd. pakuočių. Būtent todėl tiek teikdami grožio paslaugas, tiek pirkdami kosmetiką sau turėtume atkreipti dėmesį į pakuotes.

 

Pirmiausia reikia rinktis kuo didesnę pakuotę, kad jos dažnai nereikėtų keisti nauja. Visos pakuotės turėtų būti tinkamos rūšiuoti arba pagamintos iš perdirbtų medžiagų. Verta žinoti, kad šampūno ir dušo želės arba skysto muilo atsargas galima papildyti didžiuosiuose prekybos centruose, prisipilant produkto į su savimi atsineštą pakuotę. Taip sutaupoma pinigų ir mažinama tarša.

 

Tiek namuose, tiek grožio salonuose galima pasitelkti daugkartinio naudojimo įrankius, kuriuos tinkamai prižiūrint ir atsakingai dezinfekuojant įmanoma saugiai naudoti ilgą laiką. Namuose makiažui valyti galima įsigyti mikropluošto šluosčių, ir nereikės naudoti vatos skridinėlių.

 

Daugiafunkciai produktai

 

Tai puikus būdas tiek individualiai prisidėti prie aplinkos tausojimo, tiek turėti atsakingą grožio verslą. Daugiafunkciai produktai sumažina pakuočių kiekį. Pavyzdžiui, naudoti dažus, tinkančius tiek antakiams, tiek blakstienoms, arba universalius serumus, kurie drėkina, stiprina ir antakius, ir blakstienas. Dekoratyvioji kosmetika gali būti naudojama ne vienai sričiai gražinti, pavyzdžiui, daugiafunkciai makiažo pieštukai skirti akių vokams, lūpoms ir veidui paryškinti; daugiafunkcė švytėjimo suteikianti priemonė veidui ir kūnui; skystieji skaistalai ir lūpų blizgis bei kt.

 

Veido ir kūno odą valančių bei turimą problemą sprendžiančių ne vienos paskirties produktų taip pat nesudėtinga rasti. Čia ekologijos ir tvarumo skatinimo misija tenka grožio specialistams ar kosmetikos gamintojams, kurie turėtų supažindinti klientus su daugiafunkciais produktais, patartų, ką gali naudoti savarankiškai tęsdami specialisto paskirtą grąžinamąją ar gydomąją rutiną.

 

Mažiau yra daugiau

 

Vis dar populiaru odos ar plaukų priežiūrai sudaryti keliolikos žingsnių, iš kurių kiekvienam reikalingas skirtingas produktas, programas. Tačiau ši tendencija pamažu praranda populiarumą. Tą lemia keletas priežasčių. Visų pirma, retas turi tiek laiko, kad kiekvieną rytą ant veido suteptų tiek priemonių, plius pasidarytų makiažą, o kur dar plaukai, kuriems taip pat reikia nemažai produktų? Visų antra, per daug produktų gali turėti neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, apsunkinti ir suteikti plaukams riebumo, užkimšti odos poras. Be to, tvarumas siejamas su saikingesniu produktų naudojimu, renkantis tik būtinas, specialisto paskirtas priemones, o ne perkant viską, ką pareklamavo garsenybė socialiniuose tinkluose. Impulsyvus kosmetikos pirkimas – vienas tiesiausių kelių į atliekas ir aplinkos taršą, nes kai kurie produktai netinka, kiti, turint per daug, baigia galioti ir pan., todėl juos tenka išmesti.

 

Taisyklė „mažiau yra daugiau“ pasitelkiama ir gaminant pakuotes. Ekologiški, tvarūs produktai paprastai būna minimalistinio dizaino pakuotėse, nes gamintojai vengia įmantrybių siekdami užtikrinti, kad pakuotėms gaminti būtų sunaudota kuo mažiau įvairių medžiagų.

 

Tvarus grožis

 

Dar prireiks laiko, kol visi supras, kas yra tvarus grožis. Visgi pirmus nedidelius žingsnius gali žengti kiekvienas. Pradėkite nuo sąmoningumo didinimo, atsakykite į klausimą, kodėl net rūpindamiesi grožiu turite galvoti apie aplinką, gamtą, pasaulį. Suradę atsakymą pasidomėkite, kokie natūralią kosmetiką gaminantys prekės ženklai asmeniškai prieinami pagal kainą ir atitinka lūkesčius, keliamus dekoratyvinei ir gydomajai kosmetikai. Geriausia šia tema pasikonsultuoti su profesionaliais grožio specialistais.

 

Verta žinoti, kad tvaraus grožio samprata nesikerta su grožio procedūromis, jeigu joms atlikti naudojami natūralūs, ekologiški produktai. Net ir botokso injekcijos gali būti tvarus pasirinkimas, tačiau svarbu apie savo siekį išlikti draugiškiems aplinkai reikėtų pasakyti procedūrą atliksiančiam specialistui. Jei jo klinikoje tokių variantų nėra, visuomet galima kreiptis kitur.

 

Jei norite būti visiškai tvarūs, verta pagalvoti ir apie tai, kokį pėdsaką aplinkoje paliksite po mirties. Pavyzdžiui, ką į dirvožemį, o iš jo į gruntinius vandenis paskleis yrantys implantai? Žinoma, technologijos sparčiai žengia į priekį, o grožio srityje naujovės atsiranda itin greitai, tad lieka išlikti sąmoningiems ir ieškoti aplinkai draugiškesnių sprendimų.

 

Natūralios kosmetikos gaminiai tvirtinami šiais sertifikatais ir ženklais:

 
  • BDIH – vokiško sertifikato ženklinimas. Jis reiškia, kad gaminyje naudoti natūralūs ingredientai, neatlikta bandymų su gyvūnais ir kt. Kriterijai grįsti Vokietijos sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis nuo 1993 m.
  • „Ecocert“ – prancūzų sertifikatas.
  • „NaTrue“ – tarptautinis sertifikatas. Kriterijai grįsti Europos Tarybos rekomendacijomis.
  • „Cosmebio“ – prancūzų ženklinimas.
  • USDA – amerikietiškas ženklinimas.
  • „Soil Association“ – britų ženklinimas.
  • Triušis – gaminiai nebuvo bandyti su gyvūnais.
  • „Vegan“ – kosmetikoje nenaudojami gyvūniniai ingredientai.
 

Autorius Laima Samulė