17 dalykų, kurių išmoko gausi šeima
2016-11-15 14:27Kai gausi šeima susirenka prie pietų stalo, laisvų vietų nebelieka. Net jei jiems tenka spaustis ankštoje patalpoje, jie jaučiasi laimingi, nes turi vieni kitus. 2013 metų duomenimis daugiavaikių motinų, pagimdžiusių 3 vaikus, gyveno apie 22 %. Tačiau pastaruoju metu pasaulyje, kaip ir Lietuvoje, gimstamumas mažėja – moterys ryžtasi gimdyti vėliau ir turėti mažiau vaikų. Retas jaunas žmogus svajoja apie tokias gausias šeimas, kokiose gyveno mūsų seneliai ir proseneliai. Tačiau gyvenimas didelėje šeimoje turi nemažai privalumų. Štai keletas iš jų.
17 dalykų, kurių išmoko gausi šeima:
- Bendrauti. Gausioje šeimoje reikia išmokti kantrybės, supratingumo ir draugiškumo.
- Išsiskirti iš minios. Vaikas iš gausios šeimos nuo mažens žino, kad jei nori atkreipti kitų žmonių dėmesį, turi išsiskirti.
- Palaikyti vienas kitą. Broliai ir seserys, nepriklausomai ar juos sieja kraujo ryšys ar ne, žino, kad visada palaikys vienas kitą, kad ir kas nutiktų.
- Žinojimas, ko galima tikėtis ateityje. Jauniausi vaikai iš gausių šeimų subręsta šiek tiek anksčiau negu vaikai iš nedidelių šeimų. Jie anksčiau išmoksta būti nepriklausomi. Savo gyvenimiška patirtimi vyresnieji pasidalija su jaunėliais.
- Dalytis. Gausioje šeimoje išmokstama viskuo dalytis: visokiais menkniekiais, drabužiais, automobiliu ir pan.
- Pasibelsti prieš einant į tualetą ar vonios kambarį. Jie žino, kaip nemalonu, kai kažkas įsiveržia į patalpą, kai jie prausiasi duše arba atlieka gamtinius reikalus. Todėl labai gerbia vienas kito privatumą ir niekada nepamiršta pasibelsti ir tik įsitikinę, kad ten nieko nėra, įeina vidun.
- Prie jų stalo visada atsiranda dar viena laisva vieta. Kad ir kiek jų šeimoje būtų narių, visada atsiras laisva vieta prie vakarienės stalo ar šventėje, jei kažkas panorės prie jų prisijungti.
- Ugdo emocinį intelektą. Gausioje šeimoje emocinis intelektas yra labai svarbus. Pavyzdžiui, jie vienu metu reikia skaityti, suprasti, kaip jaučiasi kiti ir prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos.
- Diskutuoti sudėtingomis temomis, nesiveliant į konfliktus. Gyvenant gausioje šeimoje išmokstama kalbėti opiomis temomis apie politiką, socialinius klausimus, religiją ir nesivelti į asmeniškumus.
- Pasijuokti iš savęs. Gyvenimas gausioje šeimoje moko kasdienėse situacijose pasitelkti humorą ir užsiauginti storą odą.
- Kalbėti viešumoje. Asmenys, augę gausiose šeimose, žino, kad jei nori būti išgirsti, tai turi atitinkamai kalbėti. Viešo kalbėjimo baimę jie išmoksta įveikti nuo mažens.
- Tiksliai planuoti laiką. Jeigu rytą norisi viską suspėti (nusiprausti, apsirengti, pasikloti lovą, pasigaminti pusryčius ir pan.), reikia išmokti greitai suktis. Tikslus planavimas gali užtikrinti, kad konkrečiu metu galėsite užsiimti suplanuota veikla ir niekas jums netrukdys.
- Rėkti tyliai. Vaikams kartais norisi pašūkauti, bet didelėje šeimoje jiems tenka išmokyti pritildyti balsą, kad neerzintų kitų šeimos narių. Šis sugebėjimas jiems vėliau pravers, kuriant asmeninius santykius.
- Dirbti komandoje. Laikas, praleistas kartu dirbant, prabėga nepastebimai.
- Jeigu esate trijų vaikų tėvas, galite auginti kad ir 10 vaikų. Žinoma, to daryti nėra būtina, tačiau jei sugebate auklėti ir suvaldyti tris vaikus, sugebėtumėte ir dar daugiau.
- Kovoti už kiekvieną kąsnį. Nebent norite, kad kas nors nušvilptų skaniausią kąsnelį jums iš panosės. Tai ypač aktualu augantiems berniukams.
- Daugiau progų švęsti. Gausi šeima reiškia, kad bus daugiau gimtadienių, mokyklos baigimo švenčių, sužadėtuvių, vestuvių ir kitų smagių progų.