Bitės neša ne tik medų. Jos taip pat gamina stipraus kvapo tamsiai pilką arba rusvą tamprią masę – bičių pikį, dar vadinamą propoliu. Bitės darbininkės šią medžiagą naudoja tam, kad apsaugotų avilį nuo infekcijų. Tikrai neveltui jis vadinamas sveikatos eliksyru. Tyrimai rodo, kad jis net turi priešvėžinių savybių!

 

"bičių pikis"

Bičių pikyje yra daugiau nei 300 aktyvių organinių junginių, kurie gali ne tik sumažinti vėžio riziką, bet ir sušvelninti šalutinį chemoterapijos vaistų poveikį.

 

Bitės darbininkės renka sakus iš pušų ir kitų kankorėžius vedančių visžalių augalų. Po to surinktus sakus sumaišo su vaško dribsniais bei žiedadulkėmis ir neša į avilius. Lipnia mase jos užlipdo avilio skyles, įtrūkimus ir kt. Bičių pikis taip pat apsaugo avilį nuo užpuolikų – pelių, roplių, gyvačių. Medicininis bičių pikio pavadinimas – propolis – kilo iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio miesto gynybą.

 

Bičių pikis naudingas ne tik bitėms. Tūkstančius metų liaudies medicinoje šie bičių „klijai“ buvo naudojami gydyti pūliniams, žaizdoms, infekcijoms. XVII amžiaus Vakarų Europoje jis buvo laikomas oficialiu vaistu, parduodamu daugelyje vaistinių.

 

Bičių pikio, kaip ir medaus, sudėtis ir nauda sveikatai gali labai skirtis, priklausomai nuo to, iš kokių medžių ir augalų, ir kokiose vietose, buvo surinktas. Bičių pikis gali būti parduodamas mišiniuose su medumi ir atskirai. Tačiau, ko gero, patogiausia vartoti bičių pikių ekstraktą arba tinktūrą. Tai viena populiariausių priemonių pasaulyje, stiprinanti imuninę sistemą, mažinanti uždegimą, naikinanti bakterijas ir praturtinanti organizmą antioksidantais.

 

15 priežasčių, kodėl bičių pikis yra toks naudingas:

 
 • Bičių pikis naikina bakterijas, virusus ir grybelius. Tyrimas su gyvūnais parodė, kad bičių pikio tirpalas, tepamas ant žaizdų, greitina gijimą žiurkėms, sergančioms diabetu.
 
 • Bičių pikis gali padėti gydyti virusines infekcijas (peršalimą, gripą ir pan.). Bičių pikis dažniausiai saugus naudoti net vaikams kaip priemonė, padedanti išvengti kvėpavimo takų infekcijų, peršalimo ir viduriniosios ausies infekcijų.
 
 • Bičių pikis gydo nudegimus. 2002 metais užsienio mokslininkai palygino bičių pikio veikimą su sidabro sulfadiazino druskomis (naudojamos nedideliems nudegimams gydyti). Rezultatai parodė, kad bičių pikis yra toks pat efektyvus gydant II laipsnio nudegimus kaip ir kiti vaistinėse parduodami vaistai.
 
 • Bičių pikis saugo dantis nuo ėduonies. Senovės graikų ir romėnų gydytojai bičių pikį naudoja kaip burną dezinfekuojančią priemonę. Šiandieniniai tyrimai parodė, kad bičių pikis gali padėti gydyti periondontitą ir gingvitą. Bičių klijų ekstraktas taip pat mažina bakterines apnašas ir dantų kariesą. Be to, bičių pikis gali net padėti atkuri dantų pulpą, kaulinį audinį ir kremzles.
 
 • Bičių pikis gydo parazitines infekcijas. Preliminarūs tyrimai rodo, kad bičių pikis šalina parazitus. Buvo atliktas tyrimas, parodęs, kad bičių pikio vartojimas 52 – 60 % atvejų padėjo išnaikinti lambliozės sukėlėjus.
 
 • Bičių pikis šalina karpas. 3 mėnesius 135 pacientai turėjo vartoti į vidų bičių pikių, ežiuolių arba placebo maisto papildus. Savanoriai nežinojo, ką jie vartoja. 73 – 75 % pacientų, turėjusių plokščiųjų ir paprastųjų karpų, išgijo. Rezultatai buvo geresni, jei jie vartojo bičių pikį.
 
 • Bičių pikis gali padėti gydyti pūslelinę. Bičių pikis mažina skausmą, paraudimą, tinimą, odos sausumą ir skilinėjimą, ir pagreitina gijimą.
 
 • Bičių pikis gerina kraujo sudėtį. Mažina gliukozės kiekį kraujyje.
 
 • Bičių pikis mažina kraujo spaudimą. Azoto monoksidas yra labai svarbi medžiaga sveikai širdžiai. Vidinėse kraujagyslių sienelėse azoto monoksidas naudojamas siųsti signalą lygiesiems raumenims, kad jie atsipalaiduotų ir taip išplėstų kraujagysles ir pagreitintų kraujo apykaitą. Jei azoto monoksido kiekis sumažėja, gali atsirasti aukštas kraujo spaudimas. Tačiau organizme gali išsiskirti tiroksino hidroksilazė (TH), kuri mažina azoto monoksido kiekį. Bičių pikis mažina TH kiekį, todėl gali sumažinti ir aukštą kraujo spaudimą.
 
 • Bičių pikis gali padėti gydyti kaulų ligas. Kai kaulų tankis sumažėja, galima padėti bičių pikio maisto papildų vartojimas.
 
 • Bičių pikis padeda gydyti sezonines alergijas, nes slopina histaminų poveikį.
 
 • Bičių pikis gali padėti nuo apsinuodijimo maistu. Taip yra dėlto, kad bičių pikis naikina bakterijas ir virusus, kurios galėjo sukelti apsinuodijimą. Įdomu, kad kartais bičių pikis padeda tada, kai antibiotikai tampa neveiksmingi.
 
 • Bičių pikis gali padidinti vaisingumą moterims, kenčiančioms nuo endometriozės.
 
 • Bičių pikis mažina nuovargį ir suteikia jėgų bei ištvermės sportininkams. Bičių pikyje itin gausu antioksidantų, kurie stiprina organizmą ir kofeino rūgšties, kuri suteikia energijos ir padeda siekti geriausių rezultatų.
 
 • Bičių pikis apskritai stiprina imuninę sistemą.