12 šalto dušo privalumų
2015-11-04 14:19Geliantis vanduo suaktyvina kraujotaką, skatina endorfinų išsiskyrimą ir padeda dirbti produktyviau. Daugelis žmonių šaltu vandeniu prausiasi tik tada, kai netikėtai baigiasi karštas vanduo. Ir nors tada prausiamasi sukandus dantis, tačiau šaltas dušas turi daugybę privalumų sveikatai.
Pernelyg geliantis vanduo gali pakenkti. Optimali šalto vandens temperatūra – 15 laipsnių (maždaug tokia pati kaip plaukimo baseine). Vandens temperatūrą mažinti rekomenduojama po truputį, kad organizmui nebūtų labai didelio šoko.
Praustis po šalto vandens srove reikia nusiteikti iš anksto. Galima pagalvoti apie tai, kad karštas vanduo vonioje ar duše – tai nebūtina prabanga. Didžiąją žmonijos istorijos dalį žmonės maudydavosi ten, kur pasitaikydavo. Galbūt netoliese telkšančiame ežere, upėje ar jūroje, kur vandens temperatūra dažniausiai būna žema. I a. pr. Kr. graikai išrado šildymo sistemą, tačiau ir toliau prausdavosi su šaltu vandeniu dėl sveikatos.
12 šalto dušo privalumų:
- Šaltas dušas pakelia nuotaiką ir suteikia žvalumo. Šalto vandens terapija skatina endorfinų ir adrenalino išsiskyrimą, dėlto gerėja nuotaika, išnyksta slogios mintys. Pastovėti po šaltu dušu itin rekomenduojama tiems, kurie turi polinkį į depresiją, liūdnas mintis. Jau po dvejų savaičių, kasdien 2 – 3 minutes praleidžiant po šaltu dušu, galima pajusti nuotaikos pagerėjimą.
- Šaltas dušas malšina raumenų skausmą. Šaltas dušas padeda atsigauti po sunkios treniruotės, nes sumažina raumenų skausmą ir uždegimą. Skausmingą kūno vietą galima palaikyti po šaltu, tekančiu vandeniu iki 5 minučių. Šaltas vanduo suaktyvina kraujotaką ir gydančių maistinių medžiagų patekimą į raumenis ir kūno audinius.
- Šaltas dušas gerina odos išvaizdą. Dermatologai rekomenduoja iš pradžių kūno odą nuplauti šiltu vandeniu, o paskui perlieti šaltu. Šaltas vanduo sutraukia odos poras, stangrina odą ir suteikia jai sveiko švytėjimo, mažina patinimą ir paraudimą.
- Šaltas vanduo suteikia plaukams natūralaus žvilgesio. Karštas vanduo sausina plaukus, o šaltas vanduo suteikia žvilgesio, uždaro plaukų žvynelius, todėl plaukai atrodo lygesni, sveikesni ir labiau blizga.
- Šaltas vanduo padeda įveikti stresą. Nors vien mintis apie šaltą dušą kelia stresą, tačiau išdrįsus tai padaryti, netrukus džiaugsitės geresne savijauta. Šaltas dušas padeda atsipalaiduoti, lėtina širdies ritmą, kai dėl įtampos atrodo, kad ji tuoj iššoks iš krūtinės. Be to, maudymasis po šalto vandens srovę didina ištvermę, todėl žmogus tampa atsparesnis išoriniams dirgikliams.
- Šaltas vanduo degina riebalus. Organizme yra dviejų rūšių riebalų: baltųjų ir rudųjų. Dėl baltųjų riebalų pertekliaus auga svoris ir didėja apimtys. Rudieji riebalai palaiko organizmo šilumą. Ruduosius riebalus suaktyvina šaltis ir organizmas pradeda deginti kalorijas, kad sušiltų. Taigi šaltas dušas gali padėti numesti svorio.
- Šaltas vanduo suaktyvina kraujotaką. Kraujagyslių sveikata priklauso nuo kraujotakos. Pagerinti kraujotaką padeda kontrastinis dušas, kai kaitaliojamos šilta ir šalta vandens srovė. Šaltis skatina kraujagysles susitraukti, o šiluma – išsiplėsti. Gera kraujotaka padeda išvengti tokių ligų kaip hipertenzija, arterijų kalkėjimas, venų varikozė.
- Šaltas vanduo stiprina imuninę sistemą. Šaltas dušas grūdina organizmą, todėl jis tampa atsparesnis peršalimo ligoms, gripui ir kitoms infekcijoms. Čekijoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu jauni sportininkai turėdavo panirti į 14 °C vandenį tris kartus per savaitę. Eksperimentas truko 6 savaites. Be kitų pokyčių tyrėjai pastebėjo, kad sportininkų kūnuose padaugėjo dvejų tipų baltųjų kraujo kūnelių: monocitų ir limfocitų. Limfocitai šalina bakterijas, virusus ir toksinus, o monocitai absorbuoja ir naikina patogenus bei svetimkūnius. Mokslininkai mano, kad pagreitėjusi medžiagų apykaita, apšildanti kūną, aktyvuoja imuninę sistemą, išskirti daugiau baltųjų kraujo kūnelių. Dėl šios priežasties žmogus tampa atsparesnis infekcijoms.
- Šaltas vanduo reguliuoja kūno temperatūrą. Šaltas vanduo šiek tiek veikia organizmo termoreguliaciją (vidinę kūno temperatūrą), todėl gali padėti, jei nuolat šąla rankos ir kojos arba jei vargina padidėjęs prakaitavimas.
- Gerina limfos apykaitą. Limfinė sistema – tai atskira organizmo sistema šalinanti ląstelių atliekas ir padedanti kovoti su patogenais. Limfa perneša baltuosius kraujo kūnelius, kurie kovoja su infekcijomis. Limfos tekėjimas priklauso nuo raumenų susitraukimo. Todėl šaltas vanduo, skatinantis raumenų susitraukimą, gerina limfos apykaitą. Limfos sistema taip pat šalina skysčių perteklių iš organizmo.
- Šaltas vanduo gerina kvėpavimą. Šaltis skatina gilų kvėpavimą. Atsidūrus po šaltu dušu nesąmoningai kvėpuojama giliai, kad kūnas įveiktų šoką. Dėl šalčio susiaurėjus kraujagyslėms organizmui reikia daugiau deguonies, kad kūnas sušiltų iš vidaus, todėl kvėpuojama giliau. Gilus kvėpavimas turi teigiamą poveikį organizmui: mažina nuovargį, padeda atsipalaiduoti ir pailsėti. Toks kvėpavimas prilygsta sporto pratimams.
- Šaltas vanduo skatina hormonų išsiskyrimą ir aktyvumą. Pavyzdžiui, šaltas dušas gali būti naudingas, norint pastoti, nes daro teigiamą poveikį reprodukcinei sistemai. Vyrų sėklidės yra išorėje, vadinasi, per didelė šiluma joms gali pakenkti. Spermatozoidų sėkloje mažėja, kai temperatūra sėklidėse pakyla. XX a. šeštajame dešimtmetyje atliktas tyrimas parodė, kad maudynės karštoje vonioje veikia kaip kontraceptikai. Vyrai, kurie tris savaites, kas antrą dieną po 30 minučių mirko karštoje vonioje, tapo nevaisingi 6 mėnesiams, net nutraukę eksperimentą. Neveltui sakoma, kad šaltas dušas teigiamai veikia endokrininę sistemą.