Mūsų šalyje etiketo taisyklės gali labai skirtis nuo tų, kurių privaloma laikytis kituose kraštuose. Daugelis iki šiol prisimena tėvų patarimus sėdėti prie stalo ramiai, kramtyti maistą užsičiaupus ir ant kelių pasitiesti servetėlę. Tai, kas mandagu ir priimtina kitose, tolimose šalyse, gali skirtis kardinaliai. Galvojate, kad jūsų manieros yra nepriekaištingos? Labai galimas daiktas, kad atsidūrę tolimame svetimame krašte iš karto pakeistumėte savo nuomonę!

 

"Valgymas su pirštais"

11 skirtingų šalių įdomių valgymo etiketo taisyklių:

 
  • Prancūzijoje, sėdint prie stalo, nemandagu rankas laikyti ant kelių. Reikėtų abi rankas laikyti ant stalo. Ši etiketo taisyklė atsirado tam, kad visi galėtų matyti, kur yra valgančiojo rankos. Tuo metu, kai nesinaudojama stalo įrankiais, ant stalo padėti riešus arba dilbius (niekada nedėti alkūnių!). Priešingu atveju stalo kaimynams gali kilti keistų minčių apie tai, ką veikia rankos po stalu.
 
  • Vokietijoje nereikėtų peiliu pjaustyti bulvių. Bulves galima sutrinti šakute. Bulvės turėtų būti pakankamai minkštos. Peilio naudojimas rodo, kad valgantysis nėra tikras, ar bulvės tikrai yra išvirusios. Bulves reikėtų lengvai sutrinti šakute, kad gautųsi skanus padažas prie pagrindinio patiekalo.
 
  • Ispanijoje nemandagu pakilti nuo vaišių stalo iš karto pavalgius. Paprastai pietiečiai pavalgę dar kurį laiką pasėdi prie stalo, pasišnekučiuoja. Jie net turi specialų žodį, skirtą pavadinti laikui prie stalo po valgio – sobremesa. Svečiuojantis Ispanijoje nereikėtų skaičiuoti laiko.
 
  • D. Britanijoje populiarūs smidrų patiekalai. Įdomu tai, kad jei šiuos stiebus valgysite su šakute ir peiliu, vietiniai palaikys jus keistuoliais. Jie paprastai smidrus valgo su pirštais. Jeigu smidrai patiekiami su padažu, stiebą reikėtų paimti su pirštais už galiuko, pamirkyti į padažą ir atsikąsti. Sumedėjusius smidrų galus palikti lėkštėje.
 
  • Meksikoje populiarių tako nevalgyti su šakute ir peiliu. Pagal vietos etiketą tako valgomi su rankomis.
 
  • Japonijoje nemandagu palikti statmenai į ryžius įsmeigtas valgomąsias lazdeles. Jas reikėtų laikyti horizontalioje padėtyje. Statmenai įsmeigus valgomąsias lazdeles ryžių dubenyje Japonijoje tradiciškai patiekiamas maistas mirusiesiems per budistų laidotuvių ceremonijas. Tad taip paliktos lazdelės laikomos blogu ženklu, užtraukiančiu nelaimę. Jei nevalgoma, lazdeles reikėtų laikyti horizontalioje padėtyje ant arba šalia ryžių dubens.
 
  • Pietų Korėjoje turistai turėtų prisiminti, kad nemandagu paimti lėkštę su maistu arba indą su gėrimu viena ranka. Reikėtų maistą ar gėrimą paimti abejomis rankomis. Toks maisto paėmimo būdas padeda išreikšti pagarbą, todėl ypač svarbu šios etiketo taisyklės laikytis, kai imamas maistas arba gėrimai iš vyresniųjų. Be to, reikėtų nepradėti valgyti tol, kol maisto neparagauja garbaus amžiaus žmonės.
 
  • Tailande šakutes vietines naudoja šiek tiek kitaip, nei esame įpratę. Šioje pietryčių Azijos valstybėje šakutė nenaudojama perkelti maistui į burną. Tačiau šakutė naudojama pastumti maistą į šaukštą ir tuomet jį dėti į burną. Šioje šalyje pagrindinis valgymo įrankis yra šaukštas. Šakutė – tai tik pagalbinis įrankis. 1897 metais grįžęs iš Europos karalius Čulalongkornas (Rama V) pirmasis pradėjo naudoti ir supažindino tailandiečius su šakutėmis ir šaukštais. Prieš tai tajai valgydavo rankomis. Čia nereikėtų vietinio maisto valgyti net valgomosiomis lazdelėmis, nebent tai būtų pagal kinų tradiciją patiekiamas maistas dubenėliuose.
 
  • Šliurpti sriubą Vakarų pasaulyje laikoma šiurkščiu etiketo pažeidimu. Tačiau Tolimosios Azijos šalyje (Kinijoje ir Japonijoje) šliurpti sriubą ir makaronus reiškia pagyrimą virėjui. Tai reiškia, kad maistas yra toks skanus, kad valgantieji net negali sulaukti, kol jis atvės ir skuba kuo greičiau pasimėgauti šiuo valgiu. Jei valgoma ir nešliurpiama, tai reiškia, kad maistas nelabai patiko. Japonijoje arbatą reikia išsrėbti iki paskutinio lašelio – tai garsus pareiškimas, kad svečio puodelis jau tuščias ir jis pasisotino.
 
  • Suvalgyti viską, kas yra lėkštėje, priimtina mūsų šalyje. Tačiau Filipinuose, Šiaurės Afrikoje ir kai kuriuose Kinijos regionuose tai gali būti palaikyta įžeidimu. Pamatę tuščią svečio lėkštę, šeimininkai jaučiasi įsipareigoję įdėti dar maisto. Taip jie gali daryti tol, kol svečias nebegali suvalgyti visko ir palieka šiek tiek maisto lėkštėje. Šių kraštų gyventojams atrodo, kad jei svečias viską suvalgo, tai jam nepakako maisto, todėl šeimininkai bijo, kad svečias juos palaikys pernelyg šykščiais ir perdėtai taupiais.
 
  • Indijoje valgyti rankomis yra įprasta. Jiems toks valgymo būdas atrodo pats natūraliausias ir mažiausiai panašus į smurto aktą. Pirmasis Indijos ministras pirmininkas Jawaharlalas Nehru kartą pajuokavo: „Valgyti su šakute ir peiliu – tai tas pats, kas mylėtis su vertėju“.