Atšilus orams viršutinių drabužių sluoksniai vis labiau ima tirpti – storus megztinius pakeičia lengvos palaidinės ar dailiai priglundančios suknelės. Viena didžiausių problemų, su kuria susiduriame keičiantis sezonams – tai pasikeitusios kūno formos. Tikriausiai daugeliui teko po žiemos gardumynų ir sulėtėjusio gyvenimo tempo užsiauginti kelis papildomus kilogramus. Atsikratyti šio papildomo svorio bei susigrąžinti buvusias linijas gali padėti tinkama mityba. Ir nebūtina savęs varžyti itin griežta dieta. Yra daugybė natūralių produktų, kuriuose esančios medžiagos skatina lieknėjimo procesus.

 

mergina ir obuolys

Kriaušės ir obuoliai

 

Šie vaisiai ne tik skanūs, bet ir labai naudingi metant svorį. Kriaušėse bei obuoliuose gausu tirpiųjų maistinių skaidulų, kurios mažina cukraus kiekį kraujyje. Dėl to sotumas jaučiamas ilgiau, nesinori užkandžiauti tarp pagrindinių dienos valgių.

 

Teigiamas šių vaisių poveikis pastebėtas ir Brazilijoje atlikus 2 savaites trukusį bandymą. Jo metu antsvorio problemų turinčios moterys per dieną suvalgydavo po 3 nedideles kriaušes ar obuolius. Tyrimo pabaigoje paaiškėjo, kad jos svorio numetė daugiau nei kitos tos pačios dietos besilaikiusios ir vaisius avižiniais sausainiais keitusios moterys.

 

Kiaušiniai

 

Šiuose produktuose gausu baltymų, naudingųjų riebalų rūgščių, o tryniai išsiskiria organizmui būtinų maistinių medžiagų įvairove. Suvalgius vos kelis kiaušinius sotumo jausmas pajuntamas labai greitai. Dėl to jie svarbūs laikantis suvartojamų kalorijų kiekį ribojančios dietos.

 

Viename dietologų surengtame eksperimente dalyvavo 30 turinčių antsvorį ar nutukusių moterų. Tyrimai parodė, kad pusryčiams valgiusios kiaušinių sotumą pajusdavo žymiai greičiau ir per kitas 36 valandas maisto suvartodavo mažiau nei tos, kurios pusryčių metu valgė tokio pat kaloringumo bandeles. Kitas apie 8 savaites trukęs tyrimas atskleidė, jog baltymai gali apsaugoti nuo staigaus cukraus kiekio padidėjimo kraujyje. Išaugęs jo lygis siejamas su dažnesniu ir stipresniu alkio jausmu.

 

Pupos

 

Šie produktai labiausiai žinomi dėl baltymų ir maistinių skaidulų kiekio. Vis dėlto juose yra dar viena svarbi medžiaga – cholecistokininas. Tai hormonas, kuris virškinant maistą skatina sotumo jausmo atsiradimą, o taip pat mažina ir apetitą.

 

Kalifornijos universiteto (JAV) mokslininkai, atlikę tyrimą su 8 vyrais, išsiaiškino, kad į valgiaraštį įtraukus patiekalus su pupomis šio hormono kiekis organizme padidėja net du kartus, lyginant su žmonėmis, valgiusiais mažiau skaidulinį maistą. Taip pat manoma, kad šiose daržovėse esančios medžiagos palaiko pastovų cukraus kiekį kraujyje, tuo pačiu atitolindamas ir alkį.

 

Žalioji arbata

 

Šios arbatos nauda sveikatai žinoma jau daugelį metų. Ji pasižymi priešvėžiniu poveikiu, teigiamai veikia plazmos, cholesterolio ir lipoproteinų koncentraciją organizme, stabdo uždegimus, padeda reguliuoti kraujospūdį bei sergant širdies ligomis. Žalioji arbata naudinga ir norint atsikratyti kelių papildomų kilogramų. Joje gausu antioksidantų, ypač katechino, kurie skatina metabolizmo prcesus. Taip pagreitėja medžiagų apykaita bei riebalų deginimas.

 

Nesenai Japonijoje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 35 vyrai. Jie turėjo išgerti butelį ulongo arbatos, sumaišytos su žaliąja. Po šio bandymo paaiškėjo, kad jų metabolizmo procesai paspartėjo, o kūno masės indeksas ėmė mažėti. Kito mokslininkai apskaičiavo, jog per dieną išgeriant apie 5 puodelius žaliosios arbatos sudeginama 70–80 kcal.

 

Greifrutai

 

Tai net tik puikus vitamino C šaltinis. Šiuos vaisius į savo valgiaraštį turėtų įtraukti kiekvienas, norint numesti bent kelis papildomus kilogramus. Jų efektyvumą įrodė net mokslininkai.

 

2006 m. vykusiame tyrime dalyvavo apie 90 su nutukimu kovojančių žmonių. Pastebėta, kad prieš kiekvieną valgį reguliariai suvartodami po pusę greifruto arba išgerdami stiklinę šio vaisiaus sulčių per kelias savaites tyrimo dalyviai numetė beveik po 2 kg svorio. Manoma, jog tokius pokyčius skatina greifrutuose esančios fitocheminės medžiagos. Mažindamos insulino kiekį kraujyje jos malšina alkį ir norą užkandžiauti, neleidžia organizme kauptis riebalams.

 

Riešutai

 

Tai gan kaloringas maisto produktas, tačiau vartojami saikingai jie gali būti labai naudingi. Riešutuose puikiai subalansuotas vitaminų ir mikroelementų kiekis, gausu baltymų, maistinių skaidulų bei gerųjų riebalų.

 

Įvairūs moksliniai tyrimai atskleidžia, kad riešutais užkandžiaujantys žmonės dažnai yra lieknesni nei vartojantys kitokius užkandžius. Viename Jungtinių Amerikos Valstijų universitete tyrėjai surinko 15 vidutinio svorio asmenų grupę. Pastebėta, kad į reguliarų mitybos valgiaraštį įtraukę žemės riešutų (apie 500 kcal) jie suvartodavo mažesnį maisto kiekį per vėlesnius valgymus. Taip pat maždaug 11 % pagreitėjo metabolizmo procesai būnant ramybės būsenos. Tai reiškia, jog šie žmonės intensyviai kalorijas degindavo net ilsėdamiesi.

 

Aitriosios paprikos

 

Deginant riebalus efektyviais laikomi įvairūs aštraus skonio prieskoniai. Suvartojus didesnį jų kiekį organizmas tarsi sušyla iš vidaus – padažnėja širdies plakimas, išmuša prakaitas. Dėl to sparčiau deginamos iš riebalų gautos kalorijos, greitėja metabolizmo procesai. Siekiant sulieknėti ypač vertingomis laikomos aitriosios paprikos, kuriose esantis kapsaicinas slopina alkį ir spartina medžiagų apykaitą.

 

Japonijoje tyrėjai paprašė 13 moterų pusryčių patiekalus pagardinti paprikomis. Po kelias savaites trukusio stebėjimo paaiškėjo, kad priešpiečių metu jos maisto suvartodavo mažiau nei įprastai. Kito tyrimo rezultatai atskleidė, jog žmonėms, suvalgiusiems bent 1 g aitriųjų paprikų, apetitas sumažėjo, o riebalų deginimas paspartėjo labiau nei tiems, kurie šio produkto nevartojo visiškai. Vis dėlto pastebima tendencija, kad prie aštraus maisto įpratusiems žmonėms šios daržovės tokio poveikio neturi. Tai rodo per tam tikrą laikotarpį susiformuojantį atsparumą veikliosioms aitriųjų paprikų medžiagoms.

 

Čijos sėklos

 

Šios sėklos laikomos vienomis maistingiausių pasaulyje. Jose gausu įvairų vitaminų, mineralinių medžiagų bei omega-3 riebalų rūgščių, kurių kiekis net 8 kartus didesnis nei lašišoje. Čijos sėklos lengvai virškinamos, taip pat dažnai vadinamos žarnyno šluota, pašalinančia visus organizmui nereikalingų medžiagų likučius.

 

Daugelis sveikos mitybos specialistų teigia, kad šios sėklos gali būti naudingos bandant numesti svorio. Jose esantis didelis maistinių skaidulų kiekis greitai sugeria vandenį, todėl išbrinkusios skrandyje ilgiau palaiko sotumo jausmą bei sulėtina maisto įsisavinimą. Sėklose taip pat gausu baltymų, dėl kurių, kaip manoma, gali sumažėti apetitas bei suvartojamo maisto kiekis. Vis dėlto mokslininkams jų efektyvumu įsitikinti kol kas nepavyko. Įvairių tyrimų rezultatai akivaizdaus svorio kritimo neparodė.

 

Lašiša

 

Lašišos bene labiausiai vertinamos dėl jose esančių polinesočiųjų omega-3 riebalų rūgščių, kurios žmogaus organizmas pats pasigaminti negali. Dėl to ši medžiaga būtina gerai širdies ir smegenų veiklai, stipriam imunitetui bei kraujagyslėms. Ji taip pat neleidžia kauptis riebalams. Išsamūs mokslininkų tyrimai atskleidė, kad omega-3 riebalų rūgštys padeda slopinti uždegimus, kurie svarbūs sergant nutukimu bei su juo siejamu metaboliniu sindromu.

 

Lašišose, kaip ir kitose jūros gėrybėse, gausu jodo. Jis ypač reikalingas efektyviai skydliaukės veiklai, kuri atsakinga už tinkamą medžiagų apykaitos funkcionavimą. Remiantis įvairiose šalyse atliktais gyventojų tyrimais, daugelis žmonių per parą nesuvartoja rekomenduojamo jodo kiekio. Dėl to gali sutrikti metabolizmo procesai, pradėti auti svoris.

 

Bastutinių šeimos daržovės

 

Šiai grupei priskiriami brokoliai, briuseliniai, žiediniai ir gūžiniai kopūstai vertinami kaip nekaloringos, daug baltymų ir ląstelienos turinčios daržovės. Jos taip pat skatina greičiau pajusti sotumą, dėl to mažėja suvartojamo maisto kiekis. Tuo šios daržovės labai naudingos norint numesti kelis papildomus kilogramus. Dėl sudėtyje esančių antioksidantų jos žinomos kaip prevencinė priemonė nuo vėžinių susirgimų, o dėl beta karotino naudingos širdies ligų prevencijai.

 

Sojų varškė

 

Šios rūšies varškė iš visų sojų produktų turi bene ilgiausią istoriją ir daugelyje pasaulio šalių vartojama iki šiol. Joje gausu vitaminų bei įvairių mikroelementų, o dėl baltymų kiekio ji laikoma puikiu užkandžiu.

 

Tuo įsitikino ir Valstybinio Luizianos universiteto mokslininkai, kurių tyrime dalyvavo 42 antsvorį turinčios moterys. Vienoms prieš pagrindinį patiekalą buvo patiekta sojų varškė, kitoms – vištiena. Įdomu tai, kad varške užkandžiavusios dalyvės valgio metu maisto suvartojo mažiau. Šie tyrimo rezultatai dar kartą įrodo, kad baltymingi, mažai kalorijų turintys produktai labai praverčia kontroliuojant apetitą ir suvalgomo maisto kiekį.