Po to, kai 2020 metų gegužės 25 dieną Mineapolyje policijos pareigūno buvo žiauriai nužudytas 46-erių metų juodaodis George’as Floydas, įtariamas nereikšmingu nusikaltimu, suklastojus 20 JAV dolerių banknotą, JAV kilo masinės riaušės ir protestai, prie kurių netrukus prisijungė beveik visas pasaulis. Amerikoje kilo judėjimas „Black Lives Matters”prieš policijos brutalumą afroamerikiečių atžvilgiu. Tad laikas prisiminti keletą žymiausių afroamerikiečių, kurių indėlis pasaulio istorijoje yra nepaprastai didelis.

 

afroamerikieciai

10 žymiausių afroamerikiečių istorijoje:

 
  • Martinas Lutheris Kingas Jr. (1929 – 1968). Nėra kito tokio žymaus afroamerikiečio istorijoje kaip Martinas Lutheris Kingas Jaunesnysis. JAV kiekvieną sausio trečią pirmadienį minima jo vardo diena, o istorijos vadovėliuose šiam pilietinių teisių aktyvisto veiklai nuo 1950 iki 1960 metų aprašyti atskiri skyriai. Labiausiai pasižymėjo protestuodamas už juodųjų segregaciją nuo baltųjų. Martinas Lutheris Kingas Jaunesnysis 1968 metai buvo nužudytas baltojo žmogaus ir tai sukėlė masines riaušes ir gedulą.
 
  • Rosa Parks (1913 – 2005). Ši moteris labiausiai žinoma dėlto, kad atsisakė persėsti į autobusą galą, kad vairuotojo prašymu užleistų vietą baltaodžiui. Nors ji nėra pirmas asmuo, pradėjęs protestuotų už juodųjų segregaciją, bet dėl drąsaus nepaklusimo taisyklėmis, dėl kurio ji buvo areštuota, ji tituluojama laisvės judėjimo motina.
 
  • Muhammad Ali (1942 – 2016). Šis afroamerikietis išgarsėjo dėl savo pasiekimų bokse. Apie 1960 metus Cassius Clay pasikeitė savo vardą, kuris jam siejosi su vergove, į musulmonišką Muhammadas Ali, kuris simbolizavo naująjį juodųjų separatistų judėjimą JAV. Jis pasisakė už religinę ir rasinę laisvę, atsisakė vykti į karą Vietname.
 
  • Frederickas Douglasas (1818 – 1895). F. Douglasas gyveno JAV pilietinio karo laikais XIX amžiuje ir kovojo už vergovės panaikinimą ir afroamerkiečių laisvę. Jis pats kadaise buvo vergu ir labiausiai išgarsėjo, parašęs autobiografiją, kurioje aprašė savo gyvenimą, būnant vergu ir vėlesnį pabėgimą.
 
  • W.E.B. Du Bois (1868 – 1963). Jis buvo žymus rašytojas, akademikas, pilietinių teisių aktyvistas. Jis buvo vienas JAV Nacionalinės spalvotųjų žmonių pažangos asociavcijos (NAACP) įkūrėjų. Ši asociacija vis dar yra viena pirmaujančių afroamerikiečių teisių ir aktyvizmo organizacijų. Du Bois parašė esė rinkinį, kuriame atskleidė JAV rekonstrukcijos laikotarpio (iškarto po pilietinio karo) veidmainystę ir gynė afroamerikiečius kaip baltųjų rasizmo aukas, o ne atvirkščiai.
 
  • Jackie Robinsonas (1919 – 1972). Jis labiausiai išgarsėjo dėl pasiekimų sporte. 1947 metais Jackie Robinsonas buvo pirmasis afroamerikietis, žaidęs profesionalioje Šiaurės Amerikos beisbolo lygoje (MLB).
 
  • Harriet Tubman (1822 – 1913). Gimė vergijoje, bet vėliau sėkmingai pabėgo nuo jos. Po to ji padėdavo pabėgti kitiems vergams. Ji atliko svarbų vadinamajame „požeminiame traukinyje” – tai slaptas takas, bėgliai vergai pabėgdavo į šiaurę. Uoli krikščionė H. Tubman kartais vadinama naujausių laikų Moze.
 
  • Sojourner Truth (1797 – 1883). Gimė vergijoje, vėliau sėkmingai pabėgo, išgarsėjo kaip abolicionistė ir moterų teisių aktyvistė. JAV pilietinio karo metu atliko svarbų vaidmenį verbuojant afroamerikiečių kareivius kovai už Šiaurės Valstijų sąjungą.
 
  • Langstonas Hughesas (1902 – 1967). Jis buvo žymus rašytojas ir poetas, pasižymėjęs JAV Harlemo Renesanso laikais (afroamerikiečių istorinis laikotarpis, kai suklestėjo afroamerikiečių kultūrinis ir meninis gyvenimas). Savo darbuose jis pabrėždavo prasčiau gyvenančių afroamerikiečių ekonominę situaciją.
 
  • Maya Angelou (1928 – 2014). Tai viena garsiausių afroamerikiečių rašytojų, labiausiai žinoma dėl savo autobiografijų. Garsiausioje savo knygoje „Žinau, kodėl narvelyje uždarytas paukštis gieda” (angl. „I Know Why Caged Bird Sings”) ji pasakoja apie tai, kaip rasizmas paveikė jauną merginą ir kaip tai atsiliepė tam, kad vėliau ji tapo pasaulyje žinoma rašytoja. Maya Angelou dirbo kartu su Martinu Lutheriu Kingu Jaunesniuoju ir kitais pilietinių teisių lyderiais, kad galutinai nutrauktų segregaciją.