Įtakingų, iškilių, žavingų ir pasaulį pakeitusių moterų yra labai daug. Sunku išskirti tik 10. Tačiau būtent šios moterys, ko gero, turėjo didžiausią įtaką skirtingiems gyvenimo aspektams ir šiandien gyvenantiems žmonėms. Tarp įtakingiausių pasaulio moterų yra įvairių profesijų atstovių. Kai kurios išgarsėjo kaip rašytojos, kitos – kaip sektini pavyzdžiai, dar kitos – už savo pasiekimus žmonijos labui.

 

"stipri moteris"

Motina Teresė (1910 – 1997). Motina Teresė savo gyvenimą pašventė tarnavimui vargšams ir kitiems nelaimėliams. Ji yra geriausias nesavanaudiškos meilės ir labdaringos veiklos pavyzdys. Ko gero, neįmanoma suskaičiuoti, kiek žmonių visame pasaulyje ji įkvėpė daugiau laiko skirti savanoriškai ir labdaringai veiklai, tapti mažiau savanaudiškiems. Jos filosofija buvo tokia, kad reikia viską daryti su meile ir kad net mažiausi dalykai gali turėti didelę įtaką.

 

Eleonor Roosvelt (1884 – 1962). Eleonor Roosvelt buvo 32-ojo JAV prezidento F. D. Roosevelto žmona. Ji taip pat pasisakė už visuotines žmogaus teises. Ji buvo Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisijos, kuri parengė 1948-ųjų JT žmogaus teisių deklaraciją, vadovė. Ši turėjo didelę įtaką tam, kaip po karo buvo sprendžiamos žmogaus teisių problemos.

 

Marie Curie (1867 – 1934). M. Curiu tapo pirmąją moterimi, pelniusią Nobelio premiją. Nobelio premija jai buvo įteikta du kartus: 1903 metais už pasiekimus fizikos ir 1911 metais už pasiekimus chemijos srityse. Jos pasiekimai buvo dar didesni, nes po jos sėkmės į tuometinę mokslininkų bendruomenę buvo priimta daugiau moterų negu kada nors anksčiau. M. Curie atradimai buvo labai svarbūs vėlesniuose radioaktyvumo ir rentgeno spindulių tyrimuose.

 

Susan B. Anthony (1820 – 1906). Ši moteris buvo aktyvi protestuotoja prieš vergiją ir kovotoja už moterų ir darbininkų teises. XIX amžiuje ji suvaidino lemiamą vaidmenį, keičiant visuomenės nuomonę. Galima sakyti, kad ji padėjo tvirtą pagrindą ateities įstatymams, po kurių moterys įgijo balsavimo ir kitų teisių.

 

Margaret Fuller (1810 – 1850). Tikriausiai nedaugelis žino, kad ši graži moteris buvo amerikiečių moterų teisių gynėja. Knygoje „Moterys XIX amžiuje“ („Women in Nineteen Century“), išleistoje 1845 metais, ji keitė žmonių suvokimą apie vyrus ir moteris. Ši knyga – tai vienas svarbiausių feminizmo veikalų. Ji troško lygybės bei to, kad moterys taptų mažiau priklausomos nuo vyrų ir labiau gebėtų savimi pasirūpinti. Nors ji nebuvo politinė aktyvistė, tačiau jos darbai turėjo didelę įtaką vėlesnėms politinių aktyvistų kartoms.

 

Diana, Velso princesė (1961 – 1997). Princesė Diana buvo tokia mylima žmonių, nes gebėjo nuostabiai suderinti savo karališką padėtį su humanitarine veikla. Nors jos santuoka su princu Charlesu nebuvo sėkminga (abu turėjo slaptų romanų), tačiau dėlto jos populiarumas nė kiek nesumenko. Daugybė žmonių jai jautė didžiulę simpatiją dėl humanitarinės veiklos su skurstančiaisiais ir kitais likimo nuskriaustaisiais.

 

Oprah Winfrey (1954 – ). Įtakiausia televizijos laidų vedėja turėjo milžinišką poveikį amerikiečių kultūrai pastaruosius keletą dešimtmečių. Savo knygose ir pokalbių laidose moteris palietė daugybę jautrių temų (nuo dvasingumo iki asmeninio tobulėjimo).

 

Mary Wollstonecraft (1759 – 1797). Ši britė parašė vieną svarbiausių knygų, kuri padarė milžinišką įtaką ankstyvajam feminisčių judėjimui. „Moterų teisių gynimas“ („A Vindication of the Rights of Woman“) buvo vienas pirmųjų pavyzdžių, kurioje aiškiai nubrėžiamos gairės apie politines ir žmogiškąsias moterų teises. Tais laikais jos idėjos buvo radikalios, tačiau vėlesniais amžiais buvo pripažintos.

 

Rosa Parks (1913 – 2005). Šiai moteriai teko pagrindinis vaidmuo amerikiečių civilinės teisės judėjime. Jos atsisakymas autobuso vairuotojui užleisti sėdimą vietą baltajam keleiviui privedė prie aktyvių protesto akcijų pietinėse valstijose. Ji tapo juodaodžių žmonių lyderė ir atstovė, aršiai pasisakanti už civilines žmogaus teises. Iki šiol daugelis jos gyvenimą laiko sektinu drąsos, ištikimybės ir įsipareigojimų pavyzdžiu.

 

J. K. Rowling (1965 – ). J. K. Rowling yra neįtikėtinai populiarių knygų apie Harį Poterį autorė, Knygų pardavimai buvo tokie dideli, kad ji pradėta laikyti moterimi, paskatinusia milijonus vaikų vėl skaityti ir, svarbiausia, pamėgti knygas. Pirmąją knygą J. K. Rowling parašė būdama vieniša mama, sunkiai sudurdama galą su galu, tačiau dabar ji yra viena sėkmingiausių moterų visame pasaulyje, kuri visko pasiekė pati savo atkakliu darbu.

 

O kokios moterys įtakingiausios Lietuvoje?  Galbūt Lietuvos valstybės įkūrėjo, vienintelio karaliaus Mindaugo žmona karalienė Morta? O gal Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto žmona Barbora Radvilaitė? Arba 1830 – 1831 metų sukilimo dalyvė Emilija Pliaterytė? Lietuvos prezidento Antano Smetonos žmona Sofija Smetonienė? O gal net dabartinė Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė?