Dažnai sunku suvokti, kad mama gali būti toksiška. Psichologai mano, kad tai gali sugriauti idėją, kuo tikėjaisi tapti. Bet tai taip pat yra geras dalykas, nes žinios, kaip elgtis, gali padėti susitvarkyti su jos žodžiais. Kartais mums reikia nustatyti ribas, laiką ir atstumą arba nukreipti savo poreikius į save ir padėti sau išgyti. Išsiaiškinkime, kaip suprasti, kad turite toksišką motiną ir kaip su ja elgtis.

 

mamos

1) „Tu esi tokia(-s) pat kaip… (giminaičio vardas)”. Ar mama jus nuolat lygina su sunkiu ir nemaloniu šeimos nariu? Jei taip, jos tikslas gali būti manipuoliuoti jumis pokalbio metu. Jei mama negali pateikti kito argumento, ji naudoja šį metodą, kad parodytų, jog klystate.

 

2) „Tau reikia užaugti”. Jei bandote su mama pakalbėti apie ką nors, kas jums kelia stresą arba apie temą iš praeities, kuri jus slegia, nesitikite, kad išgirsite: „O, užauk”. Tačiau būtent tai daro toksiški tėvai. Kad ir ką besakytų jūsų mama, prieš judant į priekį visada reikia skirti laiko viską apgalvoti. Joks „užaugimas” ar sunkių problemų slėpimas nepadės jums judėti toliau, todėl nevertinkite šių žodžių rimtai.

 

3) „Aš niekada to nesakiau”. Jeigu jūsų mama dažnai šaukia: „Aš niekada to nesakiau!”, kai norite kalbėti apie kažką įžeidžiančio, laikykite tai toksišku bruožu. Tikslas yra priversti jus suabejoti realybe ir perimti kaltę. Dažnai tai yra gudrus būdas išvengti atsakomybės be pasekmių.

 

4) „Kur buvai praeitą naktį?” Esate suaugęs žmogus. Jums nereikia, kad mama nuolat žinotų jūsų buvimo vietą. Toksiški mamos ir vaiko santykiai yra tada, kai mama tiki, jog gali kontroliuoti suaugusio vaiko gyvenimą. Ir jums, ir mamai svarbu turėti sveikas ribas. Jūs abi ar abu nusipelnėte gyvenimo už šeimos ribų.

 

5) „Kodėl tu tiek daug laiko praleidi su jais, o ne su manimi?” Kalbant apie ribas, svarbu atskleisti kitus būdus, kaip mama gali parodyti savo toksiškus bruožus. Kad ir kokie artimi esate, turėtumėte turėti savo gyvenimą ir socialinę erdvę. Blogas ženklas, jei ji negali to pakęsti.

 

6) „Tu per jautri(-us)”. Išreikšti savo jausmus mamai yra sveikas įprotis, ypač jei tai yra atsakas į tai, ką ji pasakė, kad jums buvo skaudu. Štai kodėl tai yra dar vienas toksiškas bruožas, kai mama prieštarauja ir sako, kad esate per daug jautrus. Sveikuose santykiuose žmonės išklausys ir išgirs jus, kai iškils problemų ir emocijų.

 

7) „Turi su juo ar ja išsiskirti”. Ir nors tiesa, kad tėvai turi tam tikrą žodį dėl savo vaikų partnerių šeimos interesų labui, jie negali kontroliuoti jūsų pasirinkimų.

 

8) „Aš tau atidaviau viską!” Jei bandote su mama pasikalbėti apie problemą, dėl kurios jis jausis blogai, ji gali pabandyti išsisukti, sakydama: „Aš viską dėl tavęs padariau” arba „Turėtum būti dėkinga(s)”. Galbūt ji tikrai visada buvo šalia jūsų, bet ne taip, kaip jums reikia. Ši frazė skirta priversti jus jaustis kaltu ir įvykdyti jos norą.

 

9) „Niekas kitas neturi su tuo problemų”. Tėvams turėtų rūpėti vaikų asmeninė patirtis, net jei ji suvokiama kaip turinti trūkumų. Toks komentaras gali būti mamos bandymas atsikratyti atsakomybės už savo nemandagų elgesį.

 
10) „Kodėl tu negali būti kaip tavo sesuo?”. Brolių ir seserų lyginimas visada yra toksiškas abiems. Net jei mama sako, kad „sesuo tau visada pavydėjo”, tai gali sukelti konfliktą tarp jūsų. Tokie komentarai gali paglostyti širdį, tačiau jie beveik visada skatina nuodingas apkalbas šeimoje.