Silpni kaulai – garbaus amžiaus žmonių problema? Maždaug apie 30-uosius metus kaulų masė būna pati didžiausia (skiriasi priklausomai nuo asmens), kaulai atsinaujina greičiausiai, tačiau po 30-ies metų kaulų atsinaujinimo procesai natūraliai sulėtėja ir kaulų tankis pradeda palaipsniui mažėti.

 

sveika moteris

Kai kurie žmonės turi genetiškai stipresnius kaulus. Gera kaulų būklė taip pat priklauso nuo mitybos įpročių, gyvenimo būdo ir nuo to, kaip vystėsi kaulai paauglystėje. Tokiems laimingiesiems natūralus kaulinio audinio nykimas ir retėjimas praktiškai negresia. Tačiau didžioji pasaulio gyventojų dalis anksčiau ar vėliau susiduria su šia problema, kada organizmas nebegali sukurti naujo kaulinio audinio, kai senasis yra negrįžtamai prarandamas. Tada diagnozuojama osteoporozė. Kaulai tampa silpni ir trapūs, padidėja kaulų lūžių rizika.

 

Liga labiausiai paplitusi tarp moterų, kurioms pasibaigusi menopauzė (65-erių metų) ir 70 metų vyrų. Nereikėtų galvoti, kad jei liko daug laiko, galima į tai numoti ranka. Osteoporozė – sunki liga ir, kai ji atsiranda, labai sunku ją sustabdyti. Rūpintis sveikata reikia bet kokio amžiaus, net jei genetika gera.

 

10 patarimų sveikiems ir tvirtiems kaulams:

 
  • Žinoti šeimos istoriją. Kaip ir daugelį kitų ligų, apie osteoporozės riziką galima sužinoti iš šeimos istorijos. Tie, kurių vienas iš tėvų, brolis arba sesuo sirgo šia liga, turi didesnę riziką. Todėl, jeigu iki šiol nebuvo kalbama apie tokius dalykus kaip kaulų tankis su artimiausiais giminaičiais, nuo šiol reikėtų pradėti, kol ne per vėlu.
 
  • Vartoti daugiau kalcio. Daugelis žmonių teisingai mano, kad kaulai lygu kalcis. Kalcis – būtinas mineralas, būtinas kaulų ir dantų stiprumui palaikyti, augimui ir atsinaujinimui. Taip pat šis mineralas būtinas raumenims, nervų, hormonų sistemoms ir normaliam kraujo spaudimui palaikyti. Tačiau kalcis – tai ne panacėja nuo kaulų retėjimo ir tankio sumažėjimo. Labai svarbu kalcio turtingus maisto produktus derinti su vitamino D šaltiniais. Yra duomenų, kad vien vartoti kalcio papildus nepakanka, norint atkurti kaulų tankį. Kalcio šaltiniai: jogurtas, sūris, pienas, špinatai, lapiniai kopūstai, jūros dumbliai ir kt.
 
  • Nepamiršti vitamino D. Šis vitaminas padeda geriau įsisavinti kalcį. Vitamino D galima gauti su maisto papildais, vitaminu D praturtintais maisto produktais (grūdų košėmis ir apelsinų sultimis), taip pat iš krevečių, sardinių, kiaušinių trynių, tuno. Kilus įtarimams, kad trūksta šio vitamino (ypač D3), būtina kreiptis į gydytoją, kad atliktų tyrimus ir paskirtų tinkamiausią dozę. Žmogaus organizmas pats gamina vitaminą D saulės šviesoje. Bent 3 kartus per savaitę 10 – 15 minučių rekomenduojama pasimėgauti saulės spinduliais. Organizmas per žiemą išeikvoja daugiau vitamino D atsargų, ypač vyresnio amžiaus, todėl jaunesni gali pradėti kaupti šį vitaminą ir mėgautis saulės spinduliais šiek tiek ilgiau.
 
  • Kaulų tankiui reikalingas vitaminas K. Šis vitaminas garsėja tuo, kad gerina kraujo krešumą, bet taip pat padeda organizmui gaminti baltymus, reikalingus tvirtiems kaulams. Kol kas nėra atlikta daug tyrimų apie vitamino K naudą kaulams, todėl negalima vienareikšmiškai teigti, kad jis tikrai padeda. Manoma, kad vitaminas K padeda geriau įsisavinti vitaminą D. Vitamino K gausu lapiniuose kopūstuose, brokoliuose, mangolduose ir špinatuose.
 
  • Kalis labiausiai vertinamas dėlto, kad gerina nervų ir raumenų veiklą, padeda ląstelėms šalinti atliekas. Taip pat kalis neutralizuoja rūgštis, kurios šalina kalcį. Moterys, kurios prieš ir po menopauzės vartojo pakankamai kalio, galėjo pasigirti stipresniais kaulais. Kalio yra batatuose, bulvėse, jogurtuose ir bananuose.
 
  • Reguliariai mankštintis. Moksliškai įrodyta, kad sėslus gyvenimo būdas didina osteoporozės riziką, todėl mankštintis būtina. Tinkamiausios sporto šakos: ėjimas, bėgimas, šokinėjimas per virvutę, slidinėjimas, lipimas laiptais, pratimai su svarmenimis. Sportuojant didėja kūno ištvermė ir gerėja pusiausvyra, todėl sumažėja tikimybė nukristi ir susilaužyti kaulus.
 
  • Sumažinti kofeino suvartojimą. Kofeinas trukdo organizmui pasisavinti kalcį. Todėl, jeigu neišeina atsisakyti kavos puodelio, reikėtų rinktis šį tonizuojantį gėrimą be kofeino.
 
  • Vengti alkoholio. Alkoholis neleidžia organizmui įsisavinti vitamino D, todėl ilgainiui gali pradėti retėti kaulai ir sumažėti jų tankis.
 
  • Mesti rūkyti. Nikotinas neleidžia įsisavinti kalcio, mažina kaulų masę.
 
  • Vaistažolės kaulų tankiui didinti: kekinės juodžolės ( lot. Actaea racemosa), asiūkliai (lot. Equisetum), raudonieji dobilai (lot. Trifollium pratense), ožragės (lot.Trigonella), taip pat graikinių riešutų lapų nuoviras, naudojamas vonioms ir kompresams. Maistui vartoti galima iš dilgėlių sėklas, kuriose yra daug naudingų medžiagų.