Zombiai yra gyvi mirusieji, dažniausiai vaikščiojantys miniomis, puolantys dar gyvus likusius žmones. Jie miršta nuo šūvio į galvą. Visi, kurie žiūrėjo bent vieną filmą apie zombius tai žino. Tačiau pasakojimų apie zombius atsirado kur kas seniau nei buvo išrasta televizija ar pastatytas Holivudas. Štai ką žinome apie zombių legendą iš istorijos!

 

zombiai

10 istorinių faktų apie zombius:

 
  • Žodis zombis yra susijęs su vienos afrikiečių kalbos žodžiu, reiškiančiu dievą. Nenuostabu, kad zombiai ilgą laiką buvo svarbia mistinės Vudu religijos dalimi.
 
  • Zombis, kurį šiandien įsivaizduojame, išgirdę šį žodį, yra tam tikra prasme pasiskolintas iš Haičio kultūros. Legenda byloja, kad Vudu žyniai gali kiekvieną gyvą būtybę paversti gyvu numirėliu arba zombiu ir asmeniniu vergu. Zombiu paverstą žmogų lengva užverbuoti, paversti asmeniniu vergu, nes jis nejaučia jokių emocijų ir apskritai nieko nejaučia.
 
  • 1922 metais Haityje gimęs afroamerikiečių kilmės vyras, Clairvius Narcisse, yra tikriausiai garsiausias pasaulyje žmogus, paverstas zombiu, po to, kai jis suvartojo kažkokį Haičio Vudu preparatą, tariamai turintų psichoaktyvių medžiagų. Pasakojama, kad mirus C. Narcisse’ui, jis buvo palaidotas, bet po to buvo prikeltas vieno Vudu raganiaus – gydytojo.
 
  • Haityje iš tikrųjų galioja įstatymai, draudžiantys žmones versti zombiais. Šioje šalyje žmonių pavertimas zombiais vis dar laikomas žmogžudyste (kai kurioms aukoms net išduodami mirties liudijimus).
 
  • Amazonės miškuose auga tokia grybų rūšis, kurių paskanavę vabzdžiai virsta į zombius. Prisiėdę šių grybų vabzdžiai nevalingai pradeda kopti į medžių viršūnes. Kai bejėgis vabzdys pabaigia savo užduotį, grybas jo viduje jį nužudo ir iš vabzdžio galvos išauga to grybo sporos.
 
  • Seniausi žinomi pasakojimai apie zombius užrašyti Gilgamešo epe, kai supykusi deivė pasako Gilgamešui, kad ji prikels numirėlius, kad jie suėstų gyvųjų mėsą.
 
  • Senovės kinų kultūroje zombiai vadinami Kuang Shi. Pietų Kinijoje taip vadinami žmonės, kurie mirė toli nuo savo gimtojo kaimo. Jie esą privalo grįžti namo, kad galėtų rasti amžinąją ramybę ir numirti iš tikrųjų.
 
  • Skandinavų mitologijoje zombiai yra vaizduojami kaip užkietėję kariai, kurie vieną dieną sugrįš nužudyti likusių gyvųjų. Vienintelis būdas nužudyti tokį karį zombį yra nukertant jam galvą ir sudeginant jo kūną.
 
  • Kaip apsisaugoti nuo zombių apokalipsės? Į šį klausimą atsakyti, ko gero, galėtų ne tik Holivudo filmų režisieriai ir scenaristai, bet ir Haičio gydytojas raganius vietinių vadinamas Bokoru. Norėdami apsisaugoti nuo gyvų numirėlių sugrįžimo į namus, šeima turėdavo palaidoti kūną giliai žemėje, prieš tai ant lavono uždėję daug sunkių svorių ir stebėti ką tik palaidoto asmens kapą 36 valandas. Tai neva gali padėti išvengti zombių prisikėlimo.
 
  • Pirmasis filmas apie zombius buvo sukurtas 1932 metais ir vadinosi „Baltasis zombis“ (angl. „White Zombie“). Filme vaizduojama jaunos moters transformaciją į nemąstantį zombį. Tokia ją esą paverčia piktavalis Vudu šamanas.