10 įdomių faktų apie Albertą Einšteiną
2019-03-14 09:45„Begaliniai yra tik du dalykai: Visata ir žmonių kvailumas. Bet dėl Visatos nesu tikras“, – bene garsiausia mokslininko, kuris suformulavo reliatyvumo teoriją ir laimėjo Nobelio premiją, citata. 1879 m. kovo 14 d. gimė ir garsus mokslininkas Albertas Einšteinas. Tai puiki proga prisiminti keletą įdomių faktų iš šio genialaus fiziko asmeninio gyvenimo!
10 įdomių faktų apie Albertą Einšteiną:
- Albertas Einšteinas savo biografui prisipažino, kad išmoko kalbėti gana vėlai – tik trijų metų. Stanfordo universiteto ekonomistas dr. Thomas Sowell sugalvojo kontraversišką terminą „Einšteino sindromas“ apibūdinti šviesaus proto žmonėms, kurie vėlai pradėjo kalbėti.
- Kai A. Einšteinui buvo penkeri, tėvas jam parodė kišeninį kompasą. Einšteinas buvo sužavėtas. Kokia jėga privertė mažą adatėlę judėti viena kryptimi? Šis klausimas daugelį metų neišėjo mokslininkui iš galvos ir nuo to prasidėjo jo domėjimasis mokslu.
- Alberto Einšteino motina, Pauline, buvo profesionali pianistė ir norėjo, kad sūnus taip pat pamėgtų muziką, todėl Albertas pradėjo lankyti smuiko pamokas. Iš pradžių groti smuiku jam labai nepatiko. Tačiau nuo 13 metų pakeitė savo nuomonę, kai išgirdo smuiku atliekamus V. A. Mocarto kūrinius. Nuo tada A. Einšteinas nenustojo groti smuiku iki savo gyvenimo pabaigos.
- Albertui Einšteinui labai patiko buriuoti, nors jis nebuvo labai geras šioje srityje. Jo kaimynai Long Ailande nuolat turėdavo jam padėti apversti nuvirtusią jachtą „Tinef“ (išvertus iš jidiš kalbos reiškia „bevertis“). Nors Einšteinas niekada taip ir neišmoko plaukti, bet buriavimas buvo vienas iš didžiausių jo gyvenimo hobių.
- Dalis A. Einšteino žavesio yra jo pasišiaušusi šukuosena. Tačiau jis ne tik niekad nesišukuodavo plaukų, bet ir nedėvėjo kojinių. Garsusis fizikas jų negalėjo pakęsti, nes kojinėse labai greitai atsiranda skylių.
- Albertui Einšteinui patiko rūkyti. 1950 metais, įstojęs į Monrealio pypkių rūkytojų klubą, A. Einšteinas sakė, kad pypkės rūkymas visuose žmogiškuose reikaluose padeda nusiraminti ir būti objektyvesniam.
- Praėjus dviem dešimtmečiams po to, kai publikavo reliatyvumo teoriją, Albertas Einšteinas išrado šaldytuvą kartu su savo buvusiu mokiniu, Leo Szilardu, kuris veikė, naudodamas suspaustas dujas. Einšteinas pasišovė sukurti tokį buities prietaisą po to, kai laikraštyje perskaitė apie vieną šeimą Berlyne, kurią pražudė iš šaldytuvo sklindantys toksiški garai. Einšteino ir Szilardo išradimas buvo užpatentuotas 1930 metais, tačiau nublanko prieš freono pagrindo sukurtus kompresorius, kurie buvo dar veiksmingesni, nors labiau kenkė planetai.
- Albertas Einšteinas pats nesukūrė atominės bombos ir nedirbo prie Manhatano projekto. Tačiau tiek Einšteino laiškai tuometiniam JAV prezidentui Franklinui F. Rooseveltui, kuriuose apibūdinama urano skilimo bombos teorija, tiek žymioji jo formulė E = mc2, susiejusi masę su energija, padėti pagreitinti atominių ginklų gamybą. Einšteinas vėliau gailėjosi, kad buvo į tai įsitraukęs ir sakė dienraščiui „Newsweek“: „Jeigu būčiau žinojęs, kad vokiečiams nepavyks sukurti atominės bombos, nebūčiau nieko nedaręs“.
- 1952 metais Albertas Einšteinas atsisakė galimybės tapti Izraelio prezidentu.
- A. Einšteinas mirė 1955 metų balandį nuo pilvo aortos aneurizmos. Mokslininkas pageidavo, kad po mirties jo kūnas būtų kremuotas, bet Prinstono universitetinės ligoninės patologas Thomas Harvey skrodimo metu išėmė iš galvos smegenis ir laikė jas paslėpęs, tikėdamasis išsiaiškinti, dėl kol Einšteinas buvo genijumi.