Gyvenimo kokybė, prie kurios įprato šiuolaikinė visuomenė, priklauso nuo įvairių produktų ir komunalinių paslaugų. Žmonės linkę laikyti šiuos patogumus savaime suprantamu dalyku, nes vidutiniam žmogui neteko apsieiti be jų. Daugelis žmonių nežino, kad šie objektai turi turtingą raidos istoriją ir tai, kad kai kuriems jų prireikė ilgų dešimtmečių meistriškumo ir eksperimentų, kad būtų pagaminti dabartinį standartą atitinkantys daiktai. Visuomenės poreikiai nuolat keičiasi, vadinasi, turi keistis ir daiktai, kuriais ji naudojasi. Štai dešimt daiktų, kurie kardinaliai pasikeitė per žmonijos istoriją.

 

senoviniai daiktai

10 dalykų, kurie nuo senų iki šių laikų labiausiai pasikeitė:

 
  • Makiažas. Įvairiais istoriniais laikotarpiais makiažas atliko svarbų vaidmenį. Ankstyviausi įrašai apie makiažo priemonių naudojimą siekia pirmosios senovės Egipto dinastijos laikus (3100 – 2907 m. pr. Kr.). Vyrai ir moterys tada naudojo odos priežiūros priemones ir laikė jas moliniuose induose. Vėliau egiptiečiai sugalvojo, kaip išgauti žalios spalvos miltelius, kuriuos moterys naudojo kaip akių šešėlius.
 
  • Tualetai. Apie 315 metus senovės Romoje viešuosius tualetus sudarė medinės sėdynės su skylėmis. Tais laikais nebūdavo nei barjerų, kurie vienus nuo kitų atskirtų žmones, darančius gamtinius reikalus. Tokiuose viešuosiuose tualetuose galėjo tilpti iki 144 žmonių.
 
  • Avalynė. Pirmieji istorijoje sukurti batai turėjo būti patvarūs ir praktiški, atlaikyti bet kokį fizinę veiklą, kuria jų nešiotojas užsiims. Ankstyviausi avalynės modelių pavyzdžiai rasti Akmens amžiuje (apie 3300 m. pr. Kr.). Batai buvo pagaminti iš elnio odos, o padas – iš meškos odos. Dėl geresnės atramos į batus buvo prikimšta šieno.
 
  • Grandininiai pjūklai. Grandininio pjūklo išradimas padarė didelę įtaką prekybos pramonei. Anksčiau medienos pramonė medžių kirtimui naudojo tokius aštrius įrankius kaip kirviai. Tačiau, naudojantis kirviais darbininkai turėdavo dirbti ilgas valandas. Dažnai pasitaikydavo klaidų kertant kirviu, dėl kurių žūdavo arba nukentėdavo žmonės. Pjūklai Europoje pradėti naudoti nuo XIX amžiaus, o pirmasis elektrinis grandininis pjūklas sukurtas tik 1926 metais.
 
  • Ginklai. Apie 850 metus kinų alchemikai atrado sprogstamąsias parako savybes ir pradėjo gaminti pirmuosius, žaibiškai greitus mirtinus ginklus. Po to buvo sukurtos pirmosios patrankos ir granatos. Šiek tiek vėliau buvo pagaminti pirmieji rankiniai šautuvai iš tuščiavidurių bambukų stiebų, prikimštų parako.
 
  • Akiniai. Ankstyviausi akinių modeliai buvo nepatogūs ir neprieinami žmonių masėms. Senovės romėnai pirmieji atrado, kaip pagaminti stiklą, kad būtų galima geriau įžiūrėti mažus objektus. Taip atsirado akinių prototipas – sferos pavidalo didinamieji stiklai. Tik XVIII amžiuje atsirado akinių modelių, panašesnių į tuos, kuriuos nešiojame šiandien.
 
  • Dviračiai. Pirmąjį dviračio modelį XIX amžiuje pagamino vokiečių išradėjas. Pirmasis dviratis neturėjo grandinės, pedalų, stabdžių. Jis buvo valdomas vien tik žmogaus kojų jėga. 1860 prancūzų išradėjai patobulino dviratį, pridėdami prie jo ratus, grandines ir pedalus. 1885 dviratis pagaliau buvo vienodo dydžio ratais ir prieinamas žmonių masėms.
 
  • Siuvimo mašinos. Iš pradžių drabužiai būdavo siuvami tik rankomis. 1790 metais buvo pristatytas pirmasis siuvimo mašinos modelis. Jos buvo valdomos rankiniu būdu. Tačiau pirmąją normaliai funkcionuojančią siuvimo mašiną pagamino amerikiečių inovatorius 1834 metais.
 
  • Šviestuvai. Pirmosios lempos pradėtos kurtos jau prieš 70 tūkst. metų pr. Kr. Jos buvo labai primityvios, nes jas sudarė koks nors tuščiaviduris akmuo, į kurį buvo įstatyta kokia nors dagtis.
 
  • Traktoriai. 1897 metais buvo pradėti gaminti pirmieji garu varomi traktoriai. 1910 metais Henry Fordas pagamino benzinu varomas traktorius, kurie žemdirbystės pramonėje buvo efektyvesni.