Statistika rodo, kad maždaug 10 iš 100 moterų JAV susiduria su sunkumais, kai nori pastoti. Moters kūne vyksta paslaptingi dalykai, kai užsimezga nauja gyvybė, todėl nenuostabu, kad kai kurie veiksniai gali daryti įtaką pastojimo tikimybei. Kai kurios smulkmenos gali mažinti vaisingumą ir tikimybę tapti nėščioms, o kai kurios – padidinti.

 

vaisingumas

5 dalykai, kurie mažina vaisingumą:

 
  • Pernelyg intensyvus sportas. Nors mankšta gali padidinti vaisingumą, ypač moterims, turinčioms didelį antsvorį, bet per daug intensyvios treniruotės gali padaryti daugiau blogo negu gero. Sunkios ir intensyvios treniruotės gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą, menstruacijų ciklą, sumažinti progesterono lygį. Be to, moterys, kurios sportuoja, dažnai turi tikslą numesti svorio, todėl riboja kalorijų suvartojimą ir laikosi nesubalansuotos dietos. Tai kelia organizmui stresą ir mažina vaisingumą.
 
  • Aukštas streso lygis. Kai kurias moteris stresas veikia labiau nei kitas. Didelis kortizolio ir adrenalino lygis gali daryti įtaką kūno funkcionavimui. Tai blogina bendrą sveikatos būklę ir atveria kelią naujoms ligoms, pavyzdžiui, nutukimui ir metaboliniams sutrikimams.
 
  • Amžius. Moteriški kiaušinėliai sensta ir su amžiumi jų kokybė prastėja. Amžius yra lemiamas veiksnys, kuris lemia moters vaisingumą ir net apvaisinimo mėgintuvėlyje procedūra ne visada padeda išvengti su vyresniu amžiumi susijusių nėštumo komplikacijų.
 
  • Per didelis arba per mažas kūno svoris. Tiek per didelis, tiek per mažas kūno svoris yra pirminė nevaisingumo priežastis 12 % nevaisingumo atvejų. Nenormalus kūno svoris lemia ovuliacijos sutrikimus, nereguliarias mėnesines, didina persileidimo riziką. Tačiau 70 % moterų, kurios atgavo normalų kūno svorį, galėjo pastoti be jokių papildomų priemonių.
 
  • Tam tikrų chemikalų poveikis. Kai kuriose kosmetikos ir namų valymo priemonės yra ftalatų ir parabenų, kurie gali lemti endokrininės sistemos sutrikimus ir kitas susijusias problemas. Reikėtų stengtis rinktis natūralesnes kosmetikos priemones ir riboti stiprių buitinės chemijos priemonių naudojimą.
 

5 dalykai, kurie didina vaisingumą:

 
  • Joga. Tam tikros jogos pozos gerina kraujotaką į dubens sritį ir gerina endokrininės sistemos darbą.
 
  • Intymi higiena. Kai kurios priemonės gali pakeisti moters makšties pH lygį ir sukurti nepalankią terpę pastojimui. Pavyzdžiui, makšties plovimas didina makšties infekcijų ir užsikrėtimo lytiškai plintančiomis ligomis riziką. Rekomenduojama rinktis lubrikantus, kurie nemažina vaisingumo ir neturi žalingų sveikatai ingredientų.
 
  • Įvairi ir subalansuota mityba. Be to, kad rekomenduojama laikytis sveikos mitybos taisyklių, valgyti daugiau maistinės ląstelienos, sveikų riebalų ir vengti šlamštmaisčio, reikėtų atkreipti dėmesį į produktus, kuriuos dedate ant kasdieninio stalo. Patariama paįvairinti dienos valgiaraštį ir papildyti jį įvairiais vitaminais ir mineralais praturtintais maisto produktais. Ypač rekomenduojama į dienos meniu įtraukti greipfrutus ir cinamoną.
 
  • Papildyti mitybą tam tikrais vitaminais. Tikimybę pastoti didina folio rūgštis, cinkas, omega 3 riebiosios rūgštys, geležis.
 
  • Gerti mažiau kavos. Reikėtų stengtis išgerti per dieną ne daugiau nei 2 puodelius kavos (apie 200 mg kofeino per dieną). Be to, reikėtų prisiminti, kad kava nėra vienintelis produktas, kuriame yra kofeino. Jo taip pat yra arbatoje, gaiviuosiuose gėrimuose, šokoladuose, energetiniuose gėrimuose. Jų suvartojimą taip pat reikėtų mažinti.