Svarbu pažymėti, kad šis straipsnis yra grynai informacinio pobūdžio. Bet kokią diagnozę gali nustatyti tik gydytojas. Be to, yra norma ir yra patologija. Jei žmogus turi savitą bruožą, bet jis jam nesukelia jokių sunkumų prisitaikyti prie visuomenės; jeigu tai nepablogina jo gyvenimo kokybės, tuomet tai tik šiek tiek labiau išreikštas charakterio arba specifinis konkretaus žmogaus bruožas. Kitaip tariant, tai yra normalu.

 

asmenybe

10 charakterio savybių, kurios gali būti sutrikimais:

 
  • Įtarumas. Šis žmogus linkės nepagrįstai įtarinėti partnerį neištikimybe, melagingai interpretuoti neutralų kito elgesį, mano, kad visi aplinkiniai yra priešiški, nori jam pakenkti. Jis viską vertina asmeniškai. Tai gali rodyti paranoidinio tipo asmenybės sutrkimą.
 
  • Uždarumas. Jokių artimų draugų, emocinis šaltumas, pirmenybė individualiai veiklai. Žmogui sunku linksmai leisti laiką, rodyti švelnius jausmus ir pyktį kitiems. Jam nesvarbu, nei kas giriama, nei kas kritikuojama, taip pat socialinės normos. Fantazijos, vidinis pasaulis jam yra įdomesni nei tikri žmonės. Gali būti  šizoidinio tipo asmenybės sutrikimas.
 
  • Ekscentriškumas. Šio žmogaus išvaizda ir elgesys yra keistas. Jis turi kitokį nei kitų pasaulio suvokimą. Dėl emocinio šaltumo, atsiribojimo ir įtarumo negali užmegzti gerų kontaktų su kitais žmonėmis. Jeigu šio tipo žmogui būdingos dar ir haliucinacijos, kliedesiai, obsesijos, tai greičiausiai šizoidinio tipo asmenybės sutrikimas.
 
  • Neatsakingumas. Didelis neatsakingumas ir socialinių taisyklių bei įsipareigojimų nepaisymas kartu su stipriu agresyvumu ir užuojautos kitiems stoka gali reikšti antisocialinio tipo asmenybės sutrikimą. Tokie žmonės dar vadinami psichopatais. Jie nesugeba palaikyti santykių, nes yra abejingi kitų jausmams ir visada gali rasti gražių paaiškinimų dėl neatsakingo, netinkamo ar neteisėto elgesio.
 
  • Impulsyvumas. Šį žmogų kamuoja didelė baimė būti apleistam ir kartu tendencija įsitraukti į nepatikimus ir toksiškus santykius. Žmogus idealizuoja aplinkinius arba juos nuvertina. Jis myli stipriai, nekenčia aistringai. Nuotaika labai permaininga. Nuolatinis tuštumos, nesaugumo jausmas. Gali grasinti nusižudyti ir turėti polinkį į savęs žalojimą. Dažnai tokie žmonės būna impulsyvūs lytiniuose santykiuose, piktnaudžiauja psichiką veikiančiomis medžiagomis, nepagalvotai leidžia pinigus, pažeidžia eismo taisykles. Tai gali būti ir ribinio tipo asmenybės sutrikimas.
 
  • Teatrališkumas. Tai žmogus – dramos karalienė, kuri tarsi sukurtas būti dėmesio centre. Jis perdėtai išreiškia savo emocijas, elgiasi per daug iššaukiančiai, labai nerimauja dėl savo išvaizdos. Jiems labai svarbu būti kitų pripažintiems. Tuo pat metu jie yra ir gudrūs manipuliatoriai. Gana paviršutiniški ir egocentriški. Tai gali būti isteriško tipo asmenybės sutrikimas.
 
  • Arogancija. Tai žmogus – pasaulio bamba. Jis laiko save genijumi, turi perdėtą nuomonę apie savo sugebėjimus, išvaizdą, pasiekimus. Jis tiki, kad yra ypatingas ir nori bendrauti tik su ypatingais žmonėmis: tokiais pat sėkmingais, gražiais, sumaniais, turtingais kaip jis pats. Reikalauja nuolatinio dėmesio. Pavydus. Jis nemoka užjausti – kiti žmonės jam tik priemonės tikslui pasiekti. Tai gali būti narcizistinio tipo asmenybės sutrikimas.
 
  • Įsitempimas. Stiprus nerimas, nuolatinė įtampa, blogų dalykų išprovokavimas. Maža savigarba. Vengia kontaktų dėl didelės kritikos baimės, nepritarimo ar kitų atstūmimo. Tai gali būti vengiančio tipo asmenybės sutrikimas.
 
  • Bejėgiškumas. Tai toks suaugęs žmogus, kuris negali gyventi savarankiškai, siekia perkelti atsakomybę ant kito pečių. Jis iš visų jėgų stengiasi įtikti tam, nuo kurio priklauso, bijo likti vienas, nes negali pasirūpinti savimi. Tai gali būti priklausomo tipo asmenybės sutrikimas.
 
  • Perfekcionizmas / skrupulingumas. Toks žmogus yra kruopštus, pedantiškas, per daug orientuojasi į detales. To paties reikalauja ir iš kitų. Siekia tobulumo, dėl ko sunku pabaigti tai, kas pradėta arba baigiama kenkiant sau. Nuolat kamuoja obsesinės mintys. Gali būti obsesinis kompulsinis asmenybės sutrikimas.