Vaistinės agurklės (lot. Borago officinallis) manoma yra kilusios iš Sirijos arba pietvakarių Azijos. Iš ten paplito po daugelį Europos šalių ir JAV. Agurkais kvepiančios vaistažolės auginamos ir Lietuvoje. Kartais jos auga kaip piktžolės kiemuose prie namų. Jos gali būti naudojamos ne tik vaistams, bet ir maistui gaminti. Įdomu, kuo jos naudingos? Natūraliojoje medicinoje jos naudojamos daugybei ligų gydyti.

 

agurklės

Agurklę galima atpažinti iš baltų, dygių plaukelių ant stiebų, lapų ir pumpurų bei melsvų, žvaigždės formos žiedų. Auga iki maždaug 40 – 80 cm. Augalą sudaro daug tuščiavidurių, sultingų stiebų. Agurklės gerai auga įprastame dirvožemyje. Specialių auginimo sąlygų joms nereikia. Jas galima dauginti šaknimis, taip pat sėti.

 

Agurklių sudėtyje yra 7 makroelementai (angliavandeniai, baltymai, riebalai, skaidulos, gliukozė, galaktozė ir gama linoleno rūgštys (esminės riebalų rūgštys). Gausu vitamino C, beta karoteno (provitamino A), cholino, niacino, riboflavino ir tiamino (B grupės vitaminų); mineralų: kalcio, kobalto, geležies, magnio, fosforo, kalio, natrio ir cinko. Taip pat apstu organinių augalinių junginių, tarp kurių – alantoino, pieno rūgšties, obuolių rūgšties, augalinių glitėsių, rozmarininės rūgšties ir taninų.

 

Agurklių aliejų rekomenduojama vartoti valgant, nes su maistu jis geriau įsisavinamas į kraujotaką. Nustatytos rekomenduojamos dozės nėra. Prekyboje yra maisto papildų, kuriuose yra ir 100, ir 1000 mg agurklių aliejus. Iš pradžių rekomenduojama pradėti vartoti mažesnę aliejaus dozę ir palaipsniui ją didinti. Agurklių aliejų žmogaus organizmas dažniausiai toleruoja gerai, bet kai kuriems žmonėms gali sukelti vidurių užkietėjimą.

 

Kaip pasidaryti agurklių nuovirą namuose? 10 g džiovintų lapų arba žiedų užpilti 0,5 l verdančio vandens, indą apvynioti rankšluosčiu ir palikti, kad pritrauktų apie 1 valandą. Nuovirą nukošti ir gerti po šaukštą 3 – 4 kartus per dieną prieš valgį. Nuoviras padeda nuo širdies neurozės, peršalimo, aukštos temperatūros, uždegiminių inkstų ir šlapimo pūslės ligų, reumato, medžiagų apykaitos sutrikimų, odos bėrimų.

 

Agurklės maistui ir gydymui naudotos nuo seno. Kodėl verta į mitybą įtraukti agurklių žalumynus arba aliejų? Štai net 10 priežasčių, kada agurklės gali padėti:

 
  • Agurklių lapų salotos ir sultys gerina širdies veiklą, normalizuoja medžiagų apykaitą, suteikia žvalumo, turi raminantį, priešuždegiminį poveikį. Agurklių lapai yra panašaus į agurkus skonio, todėl tinka sriuboms ir salotoms gaminti. Tai ne tik skanu, bet ir sveika. Agurklių lapai aprūpina organizmą nepakeičiamomis mononesočiosiomis riebalų rūgštimis.
 
  • Agurklės naudingos sergant hipertenzija. Agurklių aliejus gali būti vartojamas kaip pagalbinė priemonė, padedanti mažinti aukštą kraujo spaudimą. Vaistų šis maisto papildas nepakeis, bet bendrą savijautą pagerins.
 
  • Nervų sistemai stiprinti. Homeopatijoje agurklės naudojamos gydyti širdies neurozę, užsitęsusią depresiją, kelti kūno tonusą. Jaunų agurklių lapų ir žiedų nuoviras vartojamas raminti nervų sistemą. Žiedai didina organizmo atsparumą, varo šlapimą, slopina uždegimą.
 
  • Agurklės gerina odos būklę. Atopinis dermatitas, egzema ir žvynelinė gydymui vaistais ne visada pasiduoda. Tada gali padėti natūralioji medicina. Agurklių aliejus, vartojamas į vidų ir išoriškai, ramina, mažina sudirginimą, drėkina ir slopina odos uždegimines reakcijas. Įrodyta, kad agurklių aliejus gali padėti išgydyti aknę (paprastuosius spuogus).
 
  • Agurklės gali padėti nuo artrito. Mokslininkai atliko ne vieną tyrimą, kuris patvirtino teigiamą agurklių įtaką, sergant artritu, reumatu ir kitomis sąnarių ligomis.
 
  • Agurklės gerina plaukų būklę, naikina pleiskanas. Kai kurių homeopatų nuomone, šios žolelės ir iš jų spaudžiamas aliejus gali sustiprinti plaukus, apsaugoti nuo lūžinėjimo ir net sustabdyti plaukų slinkimą.
 
  • Mažina karščiavimą. Įdomu, kad Viduramžiais, kai dar nebuvo išrastas paracetamolis, žmonės karščiavimą mažindavo, duodami ligoniui išgerti agurklių lapų arbatos. Be to, agurklių sudėtyje esančios medžiagos malšina gerklės skausmą ir kitus peršalimo simptomus.
 
  • Agurklių aliejus mažina menopauzės, priešmenstruacinio sindromo simptomus. Agurklių aliejus – geras esminių riebalų rūgščių šaltinis, kurios reikalingos normaliai hormonų veiklai palaikyti. Dėlto nevargina nuotaikų kaita, karščio bangos, krūtų skausmas ir kiti simptomai.
 
  • Agurklės naudingos sergantiems išsėtine skleroze. Dėl didelio riebalų rūgščių kiekio agurklių aliejus padeda malšinti raumenų spazmus ir sąstingį. Įrodyta, kad jo vartojimas gali padėti nervų pažeidimų.
 
  • Kūdikių priežiūrai. Kartais ant kūdikių galvos susidaro pleiskanų luobas. Žinoma daug skirtingų būdų, kaip kovoti su šia problema, bet vienas iš efektyviausių – galvos masažas su agurklių aliejumi. Anot vieno tyrimo, pagerėjimo galima tikėtis netrukus, jei kūdikio galvytė bus tepama šiuo aliejumi 2 kartus per dieną.