Per Antrąjį pasaulinį karą ryšių sistemose naudojant mikrobangas buvo pastebėta, kad su radaru susiduriantys paukščiai krinta žemyn ir spirgėdami iškepa. Taip kilo idėja maistą šildyti mikrobangomis. Kai išpopuliarėjo mikrobangų krosnelės, užvirė diskusijos, ar jose šildyti maistą nekenksminga.

   

Pateikiame dažniausiai žmonėms kylančius klausimus apie mikrobangų krosneles ir atsakymus į juos.

   

Ar žmogui nepavojinga mikrobangų krosnelė?

 

Specialistai tikina, kad šis buitinis prietaisas žmogaus sveikatai nesukelia neigiamų pasekmių, jeigu juo naudojantis laikomasi taisyklių. Nerekomenduojama jungti tuščios krosnelės. Priešais įjungtą negalima stovėti arčiau negu per 1 metrą, nes veikianti krosnelė skleidžia stiprias bangas, kurios sudaro elektromagnetinį lauką, galintį pakenkti sveikatai. Nereikėtų skubėti atidaryti durelių, kai krosnelė išsijungia, geriau palaukti 10–15 sek. Dažniausiai gamintojai krosnelę rekomenduoja naudoti 7 metus. Įsigijus šį buities prietaisą būtina perskaityti instrukciją, negalima jos išmesti.

   

Ar svarbus produkto dydis, maisto porcija, dedama į mikrobangų krosnelę?

 

Gaminant mėsą ar bulves jas reikėtų supjaustyti nedideliais vienodais gabalėliais. Mikrobangos skverbiasi apie 5 cm: jeigu gabalėliai bus didesni, jų vidus gali likti žalias. Mikrobangų krosnelėje kepamą maistą reikia dažnai maišyti, gabalėlius iš vidurio perstumti į kraštus, iš kraštų – į vidurį.

   

Kokius indus galima dėti į mikrobangų krosnelę?

 

Tinkamiausi keraminiai arba šilumai atsparaus stiklo indai, mikrobangoms leidžiantys tolygiai veikti maistą. Jeigu tokių neturite, tinka mediniai, stikliniai indai. Prieš naudodami indą išbandykite: prileiskite į jį vandens, dėkite į krosnelę ir 5 min. kaitinkite visu galingumu. Jeigu vanduo nesušyla, o indas įkaista –mikrobangų krosnelei jis netinka. Taip pat į ją nedėkite paauksuotų, su metaliniais krašteliais, plastikinių, popierinių indų.

   

Ar visus maisto produktus galima kepti mikrobangų krosnelėje?

 

Kai kurie produktai gali „pavesti“. Pavyzdžiui, duona, kurioje yra daug drėgmės, gali perdžiūti, o dešrelės – susprogti. Kuo daugiau vandens ar druskos turi šildomas produktas, tuo labiau kaitinamas jo paviršius. Mėsą, kiaušinius geriau virti arba kepti ant viryklės. Specialistai nerekomenduoja mikrobangų krosnelėje šildyti kūdikių ir vaikų maisto.

   

 

Ką labiausiai tinka kepti mikrobangų krosnelėje?

 
  • Žuvį – ji būna sultinga ir minkšta.
  • Nesmulkintus vaisius ir daržoves – jie nepraranda vitaminų, mineralinių medžiagų, aromato.
  • Paukštieną, ypač supjaustytą nedideliais gabalėliais.
 

 
Ko nepatartina kepti mikrobangų krosnelėje?

 
  • Kiaušinių.
  • Blynų.
  • Rūkyto kiaulienos kumpio.
  • Riebių, didelių mėsos gabalų.
   

Faktai

 
  • Amerikiečių inžinieriui P. B. Spenseriui 1946 m. atradus, kad tam tikro dažnio mikrobangos intensyviai skiria šilumą, virtuvėje prasidėjo nauja era.
  • 1962 m. bendrovė „Sharp“ pradėjo masiškai gaminti mikrobangų krosneles.
  • Krosnelės būna dviejų rūšių: vienos maistą šildo mikrobangomis, kitos šildo mikrobangomis, o kepa ir skrudina elektra arba iš karto veikia ir mikrobangomis, ir elektra.
  • Dviejų vienodų mikrobangų krosnelių, nukreiptų viena į kitą, spinduliavimo užtektų stiklui išlydyti.
  • Gamintojai nerekomenduoja šalia veikiančios krosnelės būti žmonėms, turintiems širdies stimuliatorių.
  • Mikrobangų krosnelės naudoja milimetrines bangas, tačiau pavadinimas buvo pakeistas sąmoningai siekiant pritraukti visuomenę, kuri tuo metu itin domėjosi mikrokompiuteriais.
   

Pasaulyje intensyviai diskutuojama, ar elektromagnetinės bangos, sklindančios iš buitinių prietaisų, elektros perdavimo linijų, radijo ir televizijos stočių, radarų ir ypač iš mobiliojo ryšio telefonų, kenkia žmogui, ar gali sukelti vėžį ir kitas ligas.