Žvakės – ne tik namų jaukumui, bet ir sveikatai
2014-11-17 14:24Šalti ir ilgi rudens, žiemos vakarai tarsi kviečia užsidegti žvakę ir taip kurti romantišką ir jaukią namų atmosferą. Ar gali būti kas nors, dar labiau atpalaiduojantis ir raminantis nervus, nei vonia, pilna putų, apšviesta žvakių liepsnelių? Žvakės – nedideli vaško arba parafino lydiniai, daugeliui neatsiejama namų interjero detalė. Tačiau kai kurių rūšių deginimas gali pakenkti sveikatai, nes jos išskiria pavojingas, orą teršiančias medžiagas. Kurios žvakės padės sveikti, valyti orą ir tiks naudoti prie vaikų?
Mažiausiai kenkia sveikatai natūralaus bičių vaško žvakės. Teigiama, kad jos yra ne tik natūralios, bet ir netoksiškos, nesukelia alergijų, nedidina vėžio rizikos ir net valo orą panašiai kaip augalai. Vienintelis tokių žvakių trūkumas – kaina, tačiau investicija atsiperka. Bičių vaško žvakės sudega per ilgesnį laiką (vaškas pradeda lydytis prie 63 laipsnių Celsijaus). Net brangiausios parafino ar augalinio vaško žvakės sudega 40 – 80 % greičiau negu bičių vaško gaminiai. Bičių vaškas lydydamasis skleidžia malonų, saldų, atpalaiduojantį aromatą, nesukelia dūmų ir nelaša.
Kvėpuoti degančio parafino garais – tai beveik tas pats, kas kvėpuoti išmetamaisiais garais iš dyzelinių variklių. Jungtinių Amerikos Valstijų žemės ūkio ministerijos duomenimis, deginamos parafino žvakės į aplinką išskiria tokius sveikatai pavojingus teršalus kaip benzenas, toluenas ir ketonai. Toksinai siejami su didesne astmos, vėžio, apsigimimų rizika.
Parafinas – tai pigus, neatsinaujinantis, tamsiai pilko atspalvio šalutinis naftos produktas. Gaminant žvakes jis išbalinamas įvairiais cheminiais tirpikliais. Paskui pridedama dirbtinių kvapiklių, kad žvakės degdamos skleistų malonų aromatą. Kvapiosios medžiagos labai dažnai dirgina kvėpavimo takus, mažina uoslės jautrumą ir taip pat yra toksiškos. Parafinui arba augaliniam vaškui sukietinti dažniausiai naudojamas akrolinas arba į jį panašios kancerogeninės medžiagos.
Bičių vaško žvakės ne tik padeda sukurti jaukią namų atmosferą, bet ir saugo sveikatą, nes skatina neigiamų jonų atsiradimą. Gamtoje neigiami jonai pasigamina per elektros iškrovas, kurias sukelia žaibai, judantis vanduo (jūros, kriokliai, upės), vėjai miškuose. Jie valo oro nuo teršalų (dulkių, žiedadulkių, pelėsių, bakterijų, virusų, kvapų ir toksinų).
Ore sklando milijardai elektros krūvį turinčių dalelių arba jonų. Jie veikia organizmo gebėjimą įsisavinti ir panaudoti deguonį, todėl daro teigiamą įtaką sveikatai. Ore sklandantys jonai gali paveikti nuotaiką, energiją bei sveikatą. Neigiami jonai garantuoja gerą nuotaiką. Per didelė teigiamų jonų koncentracija kalta dėl subjurusios nuotaikos, nes ore padaugėja alergenų ir toksinių medžiagų. Neigiami jonai gali sumažinti teigiamų jonų žalą, nes juo įžemina. Bičių vaško žvakės yra vienintelis kuras, kuris gamina neigiamus jonus. Degdamas jis ne tik padeda valyti orą, bet ir padidina neigiamų jonų koncentraciją aplinkoje. Todėl patalpoje, kurioje deginamos natūralaus bičių vaško žvakės oras yra sveikesnis negu toje, kurioje jos nedeginamos ar deginamos iš kitokių medžiagų pagamintos žvakės.
Teigiama, kad natūralaus bičių vaško žvakės gali būti naudojamos kaip profilaktinė priemonė, sergant astma, alergijomis, šienlige. Populiarios sojų vaško žvakės gydomųjų savybių neturi, bet jos – geresnis pasirinkimas nei parafino žvakės. Renkantis sojų vaško žvakes reikia būti atidiems: kartais žvakių gamyboje sojų vaškas maišomas su parafinu, jose gali būti toksiškų kvapiųjų medžiagų. Kai kurie apskritai mano, kad net natūralūs eteriniai aliejai negali būti naudojami žvakių gamyboje, nes išskiria nuodingas medžiagas. Žvakių degimo metu pasikeičia eterinių aliejų molekulinė struktūra. Sojų vaško žvakių kokybė abejotina, nes daugiau nei 90 % sojų yra genetiškai modifikuotos. Sojų derlius purškiamas toksiškais pesticidais, todėl jų rekomenduojama vengti arba vartoti saikingai.
Renkantis žvakes, reikėtų atkreipti dėmesį į dar keletą dalykų. Visų pirma reikia įsitikinti, ar žvakių sudėtyje nenaudojamas švinas. Šis sunkusis metalas buvo uždraustas žvakių dagčių gamyboje vartoti 2003 metais, bet tokių gaminių vis dar gali pasitaikyti prekybos vietose. Reikėtų būti itin atidiems, jei perkamos žvakės su labai didele nuolaida arba jos pagamintos trečiosiose šalyse. Galima atlikti nesunkų testą: naujų žvakių dagtį pirmiausiai patrinti į popierių. Jeigu liks pilka, kaip pieštuko žymė, dagties šerdyje yra švino. Taip pat nesaugios žvakės, prie kurių dagčių yra metalo.
Daugeliui patinka aromatinės žvakės, tačiau, renkantis kvapus, reikia būti itin atidiems. Idealiu atveju žvakių gamyboje turėtų būti naudojami natūralūs eteriniai aliejai. Kita vertus, bičių vaško žvakės natūraliai skleidžia malonų aromatą ir yra gražios geltonai oranžinės spalvos, todėl jų papildomai kvėpinti ir dažyti nebūtina.