Tarptautinė motinos Žemės diena – didžiausia ekologinė šventė, jau daugelį metų minima balandžio 22 dieną. Akcijos tikslas – skatinti elgesį, kuris tausoja aplinką ir mūsų planetą. Ką kiekvienam vertėtų žinoti apie šią dieną?

 

zemes diena

Svarbiausia informacija

 

Žemės diena tikriausiai turėtų būti pati svarbiausia šventė, kurios švęsti galima kiekvieną mielą dieną. Juk kalbame apie vietą, kurioje gyvename ir kurioje turėtų gyventi mūsų vaikai. Jei nesirūpinsime savo planeta, ji netrukus gali tapti vieta, kurioje mažai žmonių gali jaustis saugiai. Todėl per Žemės dieną daugybė aplinkosaugos organizacijų organizuoja manifestacijas, konferencijas, vaidinimus ir akcijas, siekdamos padidinti žmonių įsitraukimą į mūsų planetos ir mūsų pačių išsaugojimą. Tai yra svarbiausias dalykas, minint Žemės dieną.

 

Apie ką yra Žemės diena?

 

Žemės diena, dar vadinama tarptautine motinos Žemės diena, buvo sugalvota, siekiant informuoti žmones ir politikus, kad pasaulis, kuriame gyvename, yra trapus ir jautrus žmonių veiklai. Šios šventės tikslas – propaguoti ekologinį požiūrį visuomenėse ir supažindinti žmones su pramonės plėtros ir vartotojiško požiūrio į gyvenimą keliamas grėsmes: vandenynų ir sausumos šiukšlinimas, oro tarša, visuotinis atšilimas, Amazonės miškų naikinimas, rūšių nykimas. Kiekvienais metais renginiai šios dienos proga vyksta pagal pasirinktą temą. 2022 metais ji yra apie tai, kad reikia investuoti į savo planetą. Esmė ta, kad politikai sudarytų sąlygas kurti naujas technologijas, kurios, pavyzdžiui, sumažins šiltnamio efektą sukuriančių dujų emisiją ir plastiko taršą, kad įmonės dirbtų kurdamos aplinką tausojančias technologijas ir verslo modelius, o paprasti žmonės galėtų tuo naudotis ir pasirinkti mažiau aplinkai kenksmingus energijos šaltinius.

 

Kada švenčiama?

 

2009 m. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja balandžio 22-ąją paskelbė tarptautine motinos Žemės diena, nuo tada visame pasaulyje organizuojami Žemės dienos minėjimai. Iš pradžių Žemės diena visame pasaulyje buvo švenčiama per pavasario lygiadienį šiauriniame pusrutulyje ir rudens lygiadienį pietų pusrutulyje  (kovo 20 d.). Šią dieną visame pasaulyje diena trunka tiek pat, kiek naktis.

 

Žemės dienos istorija

 

Idėja apsaugoti Žemę gimė JAV. 1969 m. UNESCO konferencijoje Johnas McConnellas sugalvojo paminėti Žemės dieną. Po metų, kovo 20 d., San Francisko meras Josephas Alioto pirmą kartą paskelbė Žemės dieną. Pirmą kartą Žemės diena buvo paminėta 1970 m.

 

Graži ir prasminga šventė

 

2022 m. tarptautinė motinos Žemės diena minima penktadienį, balandžio 22 d. Paprastai šią dieną lauko renginiai ekologijos ir aplinkosaugos klausimais. Vyksta šiukšlių miškuose rinkimo akcijos, mokomasi tinkamai rūšiuoti šiukšles, sodinami medžiai. Atkreipkite dėmesį į skelbimus, kokie renginiai, minint Žemės dieną, vyksta jūsų mieste ar miestelyje.

 

Žemės dienos idėjos

 

Balandžio 22 d. verta prisijungti prie vietinių iniciatyvų – kone kiekviena savivaldybė Žemės dienos proga organizuoja įvairias akcijas – nuo teritorijos tvarkymo iki medelių sodinimo. Todėl verta pasidomėti, kas tą dieną vyks jūsų vietovėje ir dalyvauti šiuose renginiuose, kartu įtraukiant ir vaikus.

 

Taip pat galima surengti savo Žemės dieną ir padaryti ką nors gero su savo artimaisiais aplinkai: pasodinti medį, sutvarkyti savo kiemą ar netoliese esančio miško atkarpą, surūšiuoti šiukšles (tik prieš tai reikėtų pasidomėti, kaip jas rūšiuoti). Galima pasikalbėti su savo vaikais apie problemas, su kuriomis susiduria žmonija ir paaiškinti jiems, kad ant kortos pastatyta jų ateitis. Dar galima kartu žiūrėti filmus apie gamtą, kuriuose rodomas mūsų planetos grožis.

 

Pasikalbėkite su savo šeimos nariais ir draugais apie tai, kad verta taupyti vandenį, elektrą, kruopščiai rūšiuoti šiukšles, nepirkti nereikalingų daiktų, kad perdirbimas yra prasmingas. Tokių veiksmų verta imtis kasdien, o Žemės diena yra pats tinkamiausias laikas tai pradėti daryti.

 

Kartu su šeima ir draugais galima nuspręsti nuo šiol sumažinti plastiko vartojimą ir naudoti drobinius maišelius ir daugkartines priešpiečių dėžutes, kad nebereikėtų plastikinių maišelių. Medžiaginių maišelių galima patiems pasisiūti iš seno megztinio ar suknelės – pirkti nebūtina.