Pasaulis susiduria su ekologine krize, todėl vis dažniau kalbama apie tai, kaip kiekvienas gali asmeniškai prisidėti prie taršos mažinimo. To derėtų nepamiršti ir atostogaujant bei keliaujant. Į ką svarbu atsižvelgti planuojant keliones, kad jos būtų kuo draugiškesnės aplinkai ir žmonėms?

 

A,Lake,In,The,Shape,Of,An,Airplane,In,TheKur keliauti?

 

Pagrindinė taisyklė siekiant keliauti ekologiškiau – keliauti kuo arčiau. Kuo mažesnį atstumą teks įveikti, tuo mažiau anglies dvideginio bus išmesta į aplinką. Taigi geriausia ekologiškų kelionių idėja – išžvalgyti dar nepažintus savo ar kaimyninių miestų kampelius, aplankyti muziejus. Norint nukakti tolėliau, galima pasidairyti pažintinių takų, parkų, dvarų ansamblių ar kitų netoliese esančių lankytinų vietų.

 

Jeigu vis dėlto norite keliauti į užsienį, pirmenybę patartina teikti kaimyninėms valstybėms. Dažnai dairomės toliau ir galiausiai apsilankę kaimyninėje Latvijoje, Lenkijoje ar Estijoje nustembame, kiek visko gražaus ir įdomaus galima pamatyti.

 

Jei visgi planuojate keliauti kažkur toliau, į turistų pamėgtas vietas, bent jau derėtų nevykti ten paties turistinio piko metu. Taip kelionė atsieis pigiau, žmonių bus mažiau, galėsite ramiau viską apžiūrėti ir dėl mažesnių kaštų netgi pasilikti ilgiau, kas irgi svarbu kalbant apie ekologišką keliavimą.

 

Kita puiki idėja – keliauti į tuos kraštus, kurie atsigaudinėja po nelaimių. Štai prieš kelerius metus Puerto Rikas patyrė siaubingą uraganą, kuris nušlavė viską, kas pasitaikė kelyje. Todėl valstybei reikalingos papildomos lėšos infrastruktūrai atkurti. Turistai tokiu atveju – puikus pajamų šaltinis. Dar šauniau, jeigu kelionę suderintumėte su savanoryste ir savomis rankomis prisidėtumėte atkuriant nuniokotas teritorijas.

 

Transporto priemonės pasirinkimas

 

Jeigu keliaujate labai toli, skrydis lėktuvu – kone vienintelė racionali transporto priemonė. Kas kita, jeigu kelionės tikslas nėra tolimas. Vertėtų žinoti, kad vykdant trumpus skrydžius lėktuvai – ypač tarši transporto priemonė, nes daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų į aplinką išmetama būtent pakylant ir nusileidžiant.

 

Nemažai keliautojų įsitikinę, kad aplinkai draugiškas būdas keliauti – plaukti laivais. Deja, tiesa ta, kad jie gali būti netgi taršesni už lėktuvus. Prieš kelerius metus atliktas mokslinis tyrimas atskleidė, kad net moderniausi kruiziniai laivai vertinant tai, kiek išskiriamo anglies dvideginio tenka vienam keliautojui įveikiant 1 km atstumo, yra 3–4 kartus taršesni nei komerciniai lėktuvai. Be to, ekologiškai lengvai pažeidžiamoms pakrantėms laivai pridaro dar daugiau žalos, mat sukeldami didelį bangavimą skatina jų eroziją.

 

Gal keliauti automobiliu? Tai neblogas variantas, jeigu transporto priemonė techniškai tvarkinga ir netarši. Beje, prisiminkite – kuo daugiau keleivių viename automobilyje, tuo mažiau teršiama aplinka. Taigi, jeigu į kelionę ruošiatės kartu su draugais, važiuokite vienu automobiliu.

 

Kitas ekologiškai palankus būdas keliauti – riedėti traukiniu. Įrodyta, kad iš visų motorinių transporto priemonių modernūs traukiniai mažiausiai kenkia aplinkai ir žmonėms. Dar geriau, jeigu yra galimybė vykti elektriniu traukiniu! Be to, daugumai toks keliavimo būdas patinka, mat pro langą galima svajingai dairytis į gražius kraštovaizdžius. Be to, traukinio skleidžiami garsai daugumą žmonių veikia raminamai. Šia transporto priemone patogu keliauti ir su didele kompanija.

 

Na, o jeigu nekeliaujate niekur toli, tik dairotės po artimiausias apylinkes, pirmumą visuomet derėtų teikti nemotorinėms transporto priemonėms – dviračiams, paspirtukams, ėjimui pėsčiomis. Prireikus nukeliauti kažkur toliau, mieste galite rinktis viešąjį transportą. Tas pats patarimas aktualus ir nuvykus į tolimą užsienio šalį – po tenykštes apylinkes verčiau dairytis atsisakius taršių motorinių transporto priemonių ar bent jau jomis naudotis kolektyviai, su kuo didesne žmonių grupe.

 

Pakavimosi ypatumai

 

Kai jau nusprendėte, kur ir kaip keliausite, metas sumaniai susipakuoti bagažą. Net ir čia tam tikri sprendimai gali būti (ne)ekologiški. Nuo to, ką vešitės į svečią kraštą, priklausys daroma įtaka vietinei aplinkai. Tarkime, pirmenybę visuomet reikėtų skirti ekologiškiems šampūnams, dušo želė, saulės kremams ir kitoms higienos bei kosmetikos priemonėms, kurių likučiai suyra neteršdami natūralios gamtos.

 

Kad ir ką imtumėte, gerai pagalvokite, ar be to tikrai negalėsite išsiversti. Ypač kalbant apie drabužius, kurių dažniausiai pasiimama per daug. Gerai apsvarstykite, ką su kuo derinsite, galbūt tas pats rūbas tiks skirtingiems deriniams. Drabužiai turėtų būti lengvai skalbiami rankomis ir greitai džiūti. Kuo mažiau daiktų, tuo ne tik lengviau viską sutalpinti į lagaminą – lengvesnis bagažas reiškia mažesnę anglies dvideginio emisiją transportavimo metu.

 

Pakuodami atidžiai galvokite apie plastiko taršą ir nenaudokite jo ten, kur nebūtina. Tarkime, drabužius pakuokite į daugkartinio naudojimo, o ne vienkartinius maišelius. Šiuo atžvilgiu verta įsimesti ir nuosavą gertuvę, kad keliaujant nereikėtų pirkti vandens plastikiniuose buteliuose – jeigu tik saugu, gerti vandentiekio. Jeigu vežatės nedidelius kiekius skystų higienos ir kosmetikos priemonių, verčiau jas susipilti į daugkartinio naudojimo buteliukus, nepirkti mažų pakuočių, kurios ir neekologiškos, ir neekonomiškos.

 

Valgymas kelionėje

 

Maždaug ketvirtadalis šiltnamio efektą sukeliančių dujų pasaulyje išskiriama dėl to, ką valgome. Taigi keliaujant taip pat svarbu pagalvoti, kur ir kokį maistą rinktis. Pirmenybę derėtų teikti vietiniams, o ne atvežtiniams produktams. Aplinkai būsite draugiškiausi valgydami tai, ką valgo čionykščiai žmonės. Keliaujant po egzotiškus kraštus tai itin įdomu. Žinoma, nereikia pamiršti saugumo rekomendacijų. Seniai žinoma, kad mūsų planetai palankiausia augalinė mityba, todėl pirmumą patartina teikti vegetariškiems bei veganiškiems patiekalams. Renkantis gyvūninį maistą atsižvelgti, ar užaugintas ekologiniuose ūkiuose.

 

Be abejo, ekologiškai naudingiausia valgyti pačių ruoštą arba nedideliuose restoranėliuose gamintą maistą. Pastaruoju atveju dar ir paremsite vietinį smulkųjį verslą. Apsistojus viešbučiuose derėtų vengti „viskas įskaičiuota“ varianto, mat tai pats didžiausias maisto švaistymas, todėl nerekomenduojama remti tokių pasiūlų.

 

Įvairių išvykų ir turų metu pravartu su savimi turėti greitų užkandžių – vaisių, riešutų ir pan. Jeigu užkandžių nepasiėmėte, pirkite šviežius, nesupakuotus į plastiką. Žinoma, šių taisyklių nereikia laikytis aklai, antraip pernelyg apsisunkinsite kelionę ir ji neteiks malonumo.

 

Lauktuvių reikalai

 

Grįžtant iš kelionių įprasta draugams ir artimiesiems parvežti lauktuvių. Svarbu su jomis nepersistengti ir rinktis atsakingai. Pirmiausia pagalvokite apie tai, ar tikrai reikia skirtingų daiktų kiekvienam laukiančiam žmogui, o gal galima rasti kažką bendro visai šeimai / kolektyvui? Mažesnis vartojimas – mažesnis ir neigiamas poveikis gamtai.

 

Rinkdami lauktuves gerai pagalvokite, ar perkami daiktai tikrai bus reikalingi žmonėms, kuriems juos vežate. Įvairūs magnetukai ir kiti kičiniai niekučiai dulka giliai lentynose arba apskritai po kurio laiko išmetami. Taigi geriau gabenti kažką suvartojamo, pavyzdžiui, ilgai negendančių gardumynų. Naudinga pirkti tokį daiktą, kurį naudos dar ilgai: dailų rankų darbo daugkartinį pirkinių krepšelį, gertuvę, aksesuarą ar kt. Suvenyrus patartina pirkti ne turistams skirtose vietose, o nedidelėse vietinėse parduotuvėlėse, turguose – paremsite vietinį smulkųjį verslą, amatininkus. Jei tik įmanoma, venkite papildomų pakuočių ir visuomet turėkite daugkartinį pirkinių krepšelį.

 

Autorius Jūratė Survilė