Nuo seniausių laikų vynuogės buvo viena mėgstamiausių gamtos dovanų žmogui. Saldžiose uogose gausu sveikatą stiprinančių maistinių medžiagų – polifenolių ir kitų antioksidantų, vitaminų ir mineralų. Tikrosios vynuogės (lot. Vitis vinifera) turi nemažai angliavandenių (14 % rekomenduojamos dienos normos) – daugiau negu bulvės.

 

"vynuogės"

Vynuogynų šiandien yra daugelyje pasaulio vietų. Skaidrus uogų minkštimas padengtas glotnia, blizgia žievele. Būna vynuogių su ir be sėklų. Vynuogių spalva priklauso nuo polifenolių pigmentų. Raudona ir violetinė uogų spalva rodo didelį antocianų kiekį, Žaliose vynuogėse daugiau taninų, ypač katechinų. Svarbu pažymėti, kad antioksidantų daugiausiai uogų žievelėje bei sėklose.

 

Tikriausiai niekas neabejoja, kad vynuoges valgyti sveika. Tačiau kodėl? Skirtingos vynuogių veislės auginamos skirtingiems tikslams: vienos valgymui, kitos džiovinimui, trečios – vynui gaminti. Vynuogių glikemijos indeksas – 46 vienetų.

 

Vynuogėse apstu resveratrolio. Tai vienas galingiausių antioksidantų, kuris, manoma, gali apsaugoti nuo gaubtinės žarnos ir prostatos vėžio, koronarinės širdies ligos, degeneracinių nervų sistemos ligų, Alzheimerio ligos, slopina virusines ir grybelines infekcijas.

 

Resveratrolis sumažina insulto riziką, nes pakeičia molekulinius mechanizmus kraujagyslėse. Stiprina kraujagysles, slopina angiotenzino (somatinio hormono, kuris didina kraujo spaudimą) aktyvumą. Resveratrolis taip pat skatina azoto oksido gamybą, kurie plečia kraujagysles.

 

Antocianų yra itin gausu raudonose vynuogėse. Jis slopina alergijos, uždegimo simptomus, naikina bakterijas ir saugo nuo vėžio.

 

Katechinai, kurių daugiausiai žaliose ir baltose vynuogėse, taip pat labai naudingi sveikatai.

 

Vynuogėse taip pat yra daug svarbių mineralinių medžiagų: vario, geležies, mangano. Varis ir manganas yra reikalingi adenozino trifosfato sintezei, kuri organizme gamina energiją. Geležies itin daug razinose. Taip pat turi labai daug kalio, būtino sveikai širdžiai.

 

Vynuogės – puikus vitaminų A, C, K, karoteno, B grupės (piridoksino, riboflavino, tiamino) šaltinis.

 

Varškės tortas su vynuogėmis

 

Pagrindui:

  • 110 g sviestinių sausainių
  • 50 g sviesto

Įdarui:

  • 350 g varškės
  • 150 ml grietinėlės
  • 2 kiaušinių tryniai
  • 60 g cukraus
  • 10 g želatinos miltelių
  • 2 citrinų sultys ir žievelė

Želė:

  • 110 g besėklių vynuogių
  • 75 g greitai paruošiamos želė
  • 500 ml vandens
  • Plaktos grietinėlės puošti
 

Gaminimas

 

Sausainius sutrupinti ir sumaišyti su tirpintu sviestu. Masę sudėti ir tolygiai paskirstyti kepimo formoje. Želatiną užpilti 3 šaukštais šalto vandens ir kaitinti ant mažos ugnies, bet neužvirti. Palikti 10 minučių, kol želatina taps skaidri. Išplakti kiaušinių trynius, cukrų, grietinėlę ir varškę, supilti citrinų sultis, tarkuotas citrinų žieveles ir želatiną per sietelį. Viską gerai išplakti, kad masė būtų glotni ir kreminė. Tada ją tolygiai paskirstyti ant sausainių pagrindo. Ant viršaus sudėti vynuogių puseles. Greitai paruošiamą želė užpilti verdančiu vandeniu ir supilti ant vynuogių Tortą 3 valandas atšaldyti šaldytuve. Puošti plakta grietinėle.

 

6 – 8 žmonėms

100 g apie 205 kcal

Paruošimo laikas: 3 val. 45 min

Spausdinti