Vitaminas C – galingas antioksidantas. Dauguma žino, kad jis labai naudingas palaikant imuninės sistemos funkcijas, bet jo nauda žmogaus organizmui tuo neapsiriboja. Kuo dar mums svarbus šis vitaminas?

 

Imuninės sistemos palaikymasVitamin,C,Orange,And,Structure.,Vitamin,Solution,Complex,With,Chemical

 

Daugiausia kalbama apie vitamino C naudą imuninei sistemai, tad pirmiausia aptarkime būtent šitą jo funkciją. Šis vandenyje tirpus vitaminas skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą. Tai pagrindiniai kovotojai su įvairiomis infekcijomis. Be to, vitaminas C stiprina odos barjerines funkcijas, palaiko sklandų kvėpavimo sistemos darbą, taip sustiprindamas pirmąją gynybos liniją nuo patogeninių mikroorganizmų. Įrodyta, kad suvartojant užtektinai vitamino C rečiau sergama peršalimo ir kvėpavimo takų infekcijomis, o susirgus mažėja ligos trukmė, komplikacijų rizika, sveikstant greičiau atsigaunama.

   

Antioksidacinė apsauga

 

Vitaminas C – galingas antioksidantas, padedantis apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Laisvieji radikalai yra nestabilios molekulės, galinčios sukelti oksidacinį stresą ir lėtines ligas – širdies ir kraujagyslių sistemos susirgimus, vėžį, neurodegeneracinius sutrikimus ir kt. Vitaminas C, saugodamas organizmą nuo oksidacinės pažaidos, ne tik užkerta kelią lėtinėms ligoms, bet ir stabdo su žalingu aplinkos poveikiu susijusius senėjimo procesus.

 

Kolageno gamyba

 

Viena svarbiausių vitamino C funkcijų yra kolageno – baltymo, kuris būtinas viso kūno audinių sveikatai ir taisymui – gamyba. Kolagenas yra pagrindinis odos, sausgyslių, raiščių ir kraujagyslių komponentas. Stokodamas vitamino C, organizmas negali gaminti užtektinai kolageno, dėl to susilpnėja jungiamieji audiniai, blogėja žaizdų gijimas, gresia susirgti skorbutu, patirti sąnarių skausmą ir odos problemų. Ne veltui vitaminas C – populiarus odos priežiūros produktų ingredientas. Jis ne tik skatina kolageno gamybą ir taip palaiko odos vientisumą bei elastingumą, bet ir saugo ją nuo UV spindulių, taip mažindamas raukšlių ir pigmentinių pakitimų radimąsi.

 

Geležies absorbcija

 

Vitaminas C gerina ne hemo geležies, esančios augaliniame maiste, įsisavinimą. Tai ypač svarbu vegetarams ar veganams, nes ne hemo geležį organizmas įsisavina prasčiau, palyginus su gyvūnine geležimi. Gerindamas geležies absorbciją, vitaminas C padeda išvengti geležies stokos anemijos, kuri gali sukelti nuovargį, silpnumą ir pažinimo funkcijų sutrikimų.

 

Neurotransmiterių sintezė

 

Vitaminas C dalyvauja kelių svarbių neurotransmiterių biosintezėje, tarp jų – norepinefrino ir serotonino. Jiedu itin svarbūs smegenų funkcijai, nuotaikos reguliavimui ir bendrai psichinei sveikatai. Palaikydamas neurotransmiterių gamybą atlieka svarbų vaidmenį išlaikant pažintines funkcijas ir emocinę gerovę.

 

Kraujospūdžio reguliavimas

 

Moksliniai tyrimai rodo, kad vitaminas C padeda sumažinti kraujospūdį, nes atpalaiduoja kraujagysles, gerina kraujotaką, mažina oksidacinį stresą širdies ir kraujagyslių sistemoje. Tai ypač naudinga sergantiems hipertenzija – mąžta infarkto ir insulto rizika.

 

Akių sveikata

 

Vitamino C antioksidacinės savybės padeda apsaugoti akis nuo oksidacinės pažaidos, kurią sukelia UV spinduliai ir kiti žalingi aplinkos veiksniai. Poveikis toks stiprus, kad šis vitaminas netgi gali užkirsti kelią kataraktai ir lėtinti amžinės geltonosios dėmės degeneracijos progresavimą. Šios dvi ligos – vienos pagrindinių aklumo priežasčių!

 

Kiek reikia ir kur gauti?

 

Rekomenduojama vitamino C paros norma priklauso nuo individualių veiksnių – lyties, amžiaus, sveikatos būklės.

 

Kūdikiams

 
  •  Iki 6 mėn. – 40 mg per parą.
  •  7–12 mėn. – 50 mg per parą.
 

Vaikams

 
  •  1–3 m. – 15 mg.
  •  4–8 m. – 25 mg.
  •  9–13 m. – 45 mg.
 

Paaugliai

 
  •  14–18 m. berniukai – 75 mg.
  •  14–18 m. mergaitės – 65 mg.
 

Suaugusieji

 
  •  19 m. ir vyresni vyrai – 90 mg.
  •  19 m. ir vyresnės moterys – 75 mg.
  •  Nėščiosios – 80–85 mg.
  •  Žindančios – 115–120 mg.
 

Norint patenkinti vitamino C paros normą, svarbu valgyti daug vaisių ir daržovių. Geriausi šio vitamino šaltiniai – citrusiniai vaisiai, braškės, kiviai, paprikos, brokoliai, pomidorai, špinatai ir kiti žalumynai. Į kasdienį meniu įtraukiant šių produktų įvairovę, lengva patenkinti kasdienį vitamino C poreikį. Jeigu dėl tam tikrų priežasčių su maistu jo gauti nepavyksta, rekomenduojami maisto papildai.

 

Autorius Jūratė Survilė