Visa tiesa apie penktadienį, 13-ąją
2016-05-13 14:03Daugybė žmonių visame pasaulyje turi penktadienio, 13-os mėnesio dienos fobiją. Ji net turi mokslinį pavadinimą – paraskevidekatriafobija. 13 skaičiaus baimė vadinama triskaidekafobija. Kolektyvinėje žmonių sąmonėje per ilgą laiką įsišaknijo tikėjimas, kad ši data ir skaičius užtraukia nesėkmes ir juodąsias metafizines energijas. Kad ir kaip šiurpiai skambėtų, bet patys žmonės savo mintimis skatina tamsiųjų energijų pertekliaus atsiradimą, kuris neretai iššaukia paranormalius reiškinius, dvasias iš anapusinio pasaulio ir yra siejamas su kitais protu nepaaiškinamais dalykais. Daugelis tiki, kad penktadienį, 13 dieną, galima sulaukti daugiau paranormalių reiškinių. Ypač atsargiems reikėtų būti vadinamąją raganų valandą (00:00 iki 00:59 val.) ir velnio valandą (03:00 iki 03:59 val.). Velnio valandos poveikis gali trukti ir daryti neigiamą įtaką tol, kol pradeda švisti. Neveltui mūsų senoliai sakydavo, kad velnio kerai turi galią tik iki pirmųjų gaidžių…
Nepaisant visų gąsdinančių žinių, penktadienį, 13-tą, galima padaryti bent šiek tiek palankesne ir pozityvesne. Juk yra ir gerųjų raganų, deivių ir dienų, kurių būtų galima šauktis sunkią akimirką. Gerosios deivės: lietuvių – Laima, Žemyna, Milda, skandinavų – Frėja, Frigė ir pan. Penktadienio, 13 dienos baimė dar vadinama Frigatriskaidekafobija nuo skandinavų deivės Frigės ir graikiškų žodžių „triskaideka“, reiškiančio 13 ir „phobia“, reiškiančio fobiją. Penktadienį, 13 dieną rekomenduojami laimę nešančius talismanus ir praktikuoti pozityvų mąstymą.
Penktadienio, 13 dienos prietaras, manoma, atsirado nuo seno Skandinavijos šalių mito apie 12 dievų šventę Valhaloje. Klastingas skandinavų dievas Lokis atėjo į šventę nekviestas ir tapo 13-tuoju asmeniu. Dėl jo piktų kėslų aklas tamsos dievas Hodas nusitaikė strėlę į dievą Baldurą. Kai Balduras mirė, Žemėje užslinko aklina tamsa ir prasidėjo visuotinis gedulas.
Angliškas penktadienio pavadinimas „Friday“ kilo nuo skandinavų deivės Frigės – santuokos deivės. Vėliau ši deivė buvo sutapatinta su meilės deive Frėja, kuri taip pat buvo siejama su penktadieniu. Kai šiauriečių ir vokiečių gentys tapo krikščionimis pagonių deivę buvo uždrausta garbinti ir ji buvo ištremta į kalnus. Penktadienis pradėtas laikytas raganų šventadieniu. Tikima, kad šią dieną, kiekvieną savaitę, susitinka dvylika raganų ir velnias – iš viso 13 dvasių.
Nėra tiksliai žinoma, kada ir kur atsirado penktadienio, 13 dienos prietaras. Kai kurie istorikai mano, kad prietaras galėjo atsirasti XIX amžiaus pabaigoje. Pirmą kartą jis paminėtas italų kompozitoriaus Gioachino Rossini biografijoje. Dar labiau šią temą išplėtojo amerikiečių verslininkas Thomas Lawsonas knygoje „Penktadienis, 13-ta“ (1907 m.). Kiti įsitikinę, kad mitas siekia Biblijos laikus: Jėzus mirė ant kryžiaus penktadienį, paskutinėje vakarienėje prieš nukryžiavimą dalyvavo 13 mokinių. Dar vienoje versijoje aiškinama, kad ši diena laikoma nelaiminga nuo 1307 metų, kai penktadienį, 13 dieną Prancūzijos karalius išleido įstatymą suimti šimtus Tamplierių ordino narių. Penktadienio, 13 dienos baimė paveikia milijonus žmonių visame pasaulyje ir tai atsiliepia verslui. Ypač didelių nuostolių patiria avialinijos. Dėl keistos baimės daugybė aukštų pastatų, viešbučių ir ligoninių visame pasaulyje praleidžia tryliktąją aukštą, o daugelyje oro uostų nėra vartų, pažymėtų 13 numeriu. Daugelyje pasaulio šalių gyvuoja prietaras, kad jei prie stalo sėdės trylika žmonių, vienas iš jų šiais metais mirs.
Egzistuoja ir tokia nuomonė, kad skaičių 13 tyčia apjuodino patriarchalinių religijų dvasininkai, nes jis siejamas su moteriškumu. Trylika atitinka Mėnulio (menstruacijų) ciklų skaičių per metus ir šis skaičius buvo labai gerbiamas priešistoriniais laikais, kai buvo garbinamos deivės.
Nors penktadienis ir 13 diena sutampa ne taip ir dažnai, tačiau tokia kombinacija pasitaiko bent kartą per metus. Tačiau jų negali būti daugiau nei trys per kalendorinius metus. Įdomu, kad penktadieniai buvo laikomi nelaimingomis dienomis nuo Viduramžių. Tikima, kad penktadienį pradėti kažką naujo yra bloga lemiantis ženklas – kelionę, darbą, santuoką, verslo projektą, persikelti į kitą gyvenamąją vietą, gimdyti. Net kirpti plaukus ir nagus yra blogas ženklas penktadienį.
D. Britanijoje penktadienis buvo viešų korimų diena. Kalbama, kad iki kilpos reikėjo pirmiausiai užlipti 13 laiptelių. Musulmonai tiki, kad Alachas Adomą sukūrė penktadienį. Adomas ir Ieva suvalgė uždraustąjį vaisių penktadienį ir vėliau mirė taip pat penktadienį.