Šiuo laikotarpiu vis daugiau žmonių savo darbo vietą iš ofiso perkelia į namus. Vieni dirbdami namuose mato daug privalumų, kiti randa trūkumų ir pasiilgsta kolektyvo šurmulio, tačiau net ir pasikeitus darbo vietai svarbu nepamiršti kai kurių ankstesnių įpročių. Vienas iš tokių, itin svarbus mažinant stresą ir palaikant gerus santykius su kolegomis – kavos pertraukėlės. Namų sąlygomis jas paįvairinti gali šiltas, šviežiai maltos, aromatingos kavos gėrimas.

 

unnamed (2)

 

Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com

 

Geresniems darbo rezultatams – trumpos pertraukos

 

Darbo stalo perkėlimas iš ofiso į namus daug kam sukėlė ne tik papildomo streso, bet ir privertė susikurti naujas taisykles. Dirbant iš asmeninės erdvės iššūkiu tampa ribos tarp darbo ir poilsio nubrėžimas. Kol vieni darbuotojai visą dieną akių neatplėšia nuo kompiuterio ekrano,  kiti atvirkščiai – susiduria su iššūkiais norint sutelkti dėmesį darbui ir nesiblaškyti. Vis dėlto šiuo metu galima rasti daugybę informacijos, kaip tinkamai susidėlioti dienos planą dirbant iš namų.

 

Vienas svarbiausių patarimų padėsiantis išlaikyti produktyvumą – kavos pertraukėlės. Trumpo atsitraukimo nuo darbų naudą ne kartą patvirtino ir moksliniai tyrimai. Tačiau kuo jos tokios naudingos?

 

1. Padeda sumažinti stresą

 

Šiuo visam pasauliui sudėtingu laikotarpiu stresas gali tapti beveik neatskiriama darbo dalimi. Tačiau jis ne tik kenkia sveikatai, bet ir mažina darbo produktyvumą bei kenkia rezultatams. Mažos pertraukėlės dienos metu, atitraukiančios mintis nuo kitų darbinių reikalų, padeda nuraminti įtampą ir sumažinti stresą. Išnaudoti šį laiką vertėtų užsiimant kokia nors maloniai veikla – knygos skaitymu, pokalbiu su kolegomis ar namiškiais, trumpa sporto treniruote arba pasivaikščiojimu gryname ore.

 

Tiesa, siekiant dvigubo efekto, pertraukėlės laiką ypač naudinga skirti kavos gėrimui. Tyrimais įrodyta, kad šis gėrimas gali sumažinti tiek emocinio, tiek fizinio streso lygį. Organizmą raminamai ypač veikia jau sumaltos kavos kvapas. Šias stebuklingas savybes kavai suteikia joje esantis kofeinas, kuris ir yra atsakingas už mažėjantį streso pojūtį.

 

2. Leidžia lengviau susifokusuoti

 

Greičiausiai daugelis yra patyręs elektroninių laiškų, skambučių ar žinučių lavinas. Jų gausa ir siekis sureaguoti nedelsiant atitraukia nuo pagrindinių darbų ir išblaško dėmesio koncentraciją. Visoms žinutėms atsakyti paskyrus konkretų laiką, o po to – apdovanojus save trumpa pertraukėle, pasidaro paprasčiau sutelkti dėmesį į esminius darbus. Trumpas atsitraukimas nuo rutinos tarsi atnaujina nusiteikimą dirbti, padeda susidėlioti prioritetus ir šviežiomis mintimis kibti į svarbiausius darbus.

 

3. Lengviau planuoti ir siekti tikslų 

 

Net ir pats trumpiausias atsitraukimas nuo kasdienių darbų gali būti naudingas planuojant dienos veiklas. Kelios minutės prie kvapnios, šviežiai maltos kavos puodelio iš ryto svarbios tam, kad būtų galima ramiai susiplanuoti dienos eigą ir būti produktyviam. Tai padarius, reikėtų nepamiršti kas kelias valandas atsitraukti nuo kompiuterio ekrano ir apmąstyti,  kaip šiuos tikslus ir užduotis sekasi vykdyti.

 

4. Skatina kūrybiškumą

 

Ieškant vienokių ar kitokių sprendimų, dažnai prireikia įvairių kūrybinių idėjų. Tačiau dažnas darbuotojas patvirtins, kad pačios genialiausios idėjos paprastai kyla ne prisėdus jų pagalvoti, o netikėtais momentais, kai galva nebūna apkrauta kasdienėmis darbinėmis detalėmis. Trumpos pertraukėlės, per kurias negalvojama apie neatsakytus elektroninius laiškus, padeda atsipalaiduoti, nesirūpinti smulkiais techniniais reikalais ir taip tarsi paskatina kūrybiškumą.

 

unnamed (1)

Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com

 

Virtualios kavos pertraukėlės

 

Dažnas ofiso darbuotojas sutiks, kad vienas smagiausių būdų, kaip praleisti pertraukėlę tarp susidėliotų dienos darbų – tai bendrauti su kolegomis prie kavos puodelio. Neįpareigojančios pokalbių temos padeda atsipalaiduoti, sustiprinti ryšį su komanda, o geriama kava didina darbo produktyvumą ir padeda malšinti stresą.

 

Tiesa, gali atrodyti, kad dirbant iš namų tokios kavos pertraukėlės tampa  tiesiog neįmanomomis. Tačiau taip galvojantys klysta – jos, kaip ir dauguma procesų šiomis dienomis, persikelia į virtualią erdvę. Tokia internetinių skambučių ir pokalbių su kavos puodeliais praktika jau aktyviai naudojasi ne tik vakarų šalys bet ir nemažai įmonių Lietuvoje. Tokia patirtis diktuoja keletą svarbių taisyklių, padedančių turėti sklandžias virtualias pertraukėles su kolegomis.

 

Tinkamas laikas

 

Norint, kad virtualios kavos pertraukos virstų kasdienybe, o ne išimtimi, svarbu nusistatyti konkretų laiką. Visa komanda ar kolegų grupė turėtų žinoti, kad konkrečią valandą kasdien prie ekranų susitiks su šviežios kavos puodeliu. Šią veiklą taip pat reikėtų įtraukti į darbotvarkę, kad susitikimo su kolegomis nepakeistų kiti darbiniai pokalbiai ar pasitarimai.

 

Kuo daugiau – tuo blogiau

 

Tam, kad su kolegomis būtų galima sukurti kuo glaudesnį ryšį, svarbu pokalbio „neperkrauti“ žmonėmis. Kalbėtis gyvai didelėje grupėje sudėtinga, o virtualiai – dar sunkiau. Su kolegomis susiskirstykite į kelias grupes, kurių nariai gali nuolat rotuoti.

 

Mažesnis skaičius žmonių padeda labiau atsiverti – kiekvienas gali ir pasisakyti, ir būti išgirstas. Taip apie bendradarbius sužinosite žymiai daugiau įdomesnių detalių, kurios padės sukurti ypatingą ir artimą ryšį.

 

Tobuliausiu variantu rekomenduojama vienu metu kalbėtis su dviem arba trimis žmonėmis.

 

unnamed

Asociatyvios nuotraukos šaltinis: canva.com

 

Pasiruošimas – irgi svarbu

 

Norint, kad pertraukėlės prie kavos puodelio būtų įdomios ir produktyvios, svarbu tinkamai joms pasiruošti. Iš pradžių su pašnekovais apibrėžkite bendras taisykles – kiek laiko norėsite skirti paprastam pokalbiui, kiek užsiimti kokia nors įdomesne veikla, ar ilgai truks jūsų susitikimas ir ko iš jo norite – tiesiog poilsio, idėjų, naujų žinių, juoko ar pan.

 

Sklandžiam susitikimui padės ir iš anksto sugalvotos veiklos. Net ir bendraujant per ekraną galima rasti galybę idėjų, praturtinančių pokalbį.

 
  • Maltos kavos degustacija. Kartą į savaitę galite nutarti tapti tikrais gurmanais. Kiekvienam susitikimui išsirinkite po kavos rūšį, kurią bandysite. Kartu ragaukite, vertinkite, aptarkite ir dalinkitės įspūdžiais. Vėliau rekomendacijomis nustebinti galėsite ir kitus kolegas.
 
  • Vienkartinė tinklalaidė. Norėdami paįvairinti pokalbius prie kavos, inscenizuokite tinklalaidės ar radijo laidos kūrimą. Sugalvoję temą, kartu ją aptarinėkite, dalinkitės įžvalgomis, mintimis ir viską įrašykite. Per tokią veiklą galėsite ne tik stebėti, kaip greitai vien dėl formato gali pasikeisti pokalbio kryptis, bet ir išsaugosite linksmą ir nuotaikingą prisiminimą. Jei  tokias laidas kurs kolegos iš kitos „pokalbių grupės“, vėliau kartu galite peržiūrėti ar perklausyti vieni kitų debiutus.
 
  • Klausimai–atsakymai. Niekas taip nepadeda atverti žmogaus, kaip netikėti, susimąstyti verčiantys klausimai. Jie pravers ir kavos pertraukėlių metu. Kiekvienas pokalbio dalyvis gali iš anksto pasiruošti kelis įdomius klausimus (pvz. kokia buvo paskutinė pamoka, kurią išmokote iš nepažįstamo žmogaus; jei rašytumėte autobiografiją, koks būtų jos pavadinimas; koks buvo labiausiai nevykęs jūsų pirkinys ir pan.), o pokalbio metu – atsakinėkite. Taip apie kolegas sužinosite begalę įdomių istorijų, kurių, kalbėdami apie orą, tiesiog nesulauktumėte.
 

Net ir darbuojantis iš namų šiuo sudėtingu laikotarpiu nevertėtų atsisakyti nei struktūruotų pertraukėlių, nei pokalbių su kolegomis. Virtualūs pokalbiai prie kavos puodelio gali virsti įdomiais atsiminimais, o augantis darbų produktyvumas įrodymu, kad teisingai planuojamam laikui netrukdo nei poilsis, nei besikeičianti darbo stalo lokacija.