Su senėjimu yra susiję daugybė neigiamų stereotipų. Dažnai kalbama apie vidurio amžiaus krizę arba tai, kad gyvenimas rieda atgal. Kai visi aplinkui tai kartoja, nesunku patikėti šiais mitais. Tačiau mokslininkai, atlikę daug tyrimų, teigia, kad ne viskas taip baisu, kaip atrodo. Kai kurie dalykai net pagerėja su amžiumi.

 

"vyresnio amžiaus pora"

10 dalykų, kurie gerėja su amžiumi:

 
  • Gali rečiau kamuoti migrena. Visi, kuriuos kamuoja migrena, žino, kad nėra nieko blogiau nei stiprus galvos skausmas, pykinimas, jautrumas šviesai. Geros naujienos, kad šie epizodiniai galvos skausmai gali kartotis vis rečiau arba iš viso išnykti, kai būsite vyresni. Kai kurie neurologai teigia, kad vidutinis amžius, kai prasideda migrenos, yra apie 20 metų, galvos skausmų priepuoliai pradeda retėti nuo 25-erių. Švedų tyrėjai 12 metų stebėjo žmonių, kurių vidutinis amžius 55 metai, grupę ir nustatė, kad migrenos priepuoliai vyresniame amžiuje dingo 33 % tiriamųjų. Apie 80 % žmonių, kuriems migrena nedingo, priepuoliai kartodavosi rečiau ir net pusei iš jų trukdavo trumpiau. 40 % sergančiųjų migrena nebepatiria jokių priepuolių nuo 65 metų.
 
  • Gali rečiau tekti trinkti galvą. Vyrams ir moterims, kurie turi ilgesnius plaukus, gali pailgėti laikotarpis tarp plaukų trinkimo su šampūnu. Tai ypač aktualu tiems, kurių plaukai greitai riebaluojasi arba tiems, kurie naudoja daug plaukų priežiūros priemonių, dėl kurių plaukai susiriebaluoja kiekvieną vakarą. Bėgant metams riebalų liaukos susitraukia ir tai reiškia, kad išsiskiria mažiau riebalų galvos odoje. Tuomet reikia rečiau trinkti plaukus, šukuosena ilgiau išlieka graži. Sulėtėjus riebalų liaukų veiklai dažnas susiduria su kita problema – plaukai išsausėja ir pradeda šakotis galiukai. Tačiau tai galima paprastai išspręsti naudojant plaukų aliejus.
 
  • Gali rečiau kibti peršalimo infekcijos. Tikriausiai visi prisimena, kad jaunystėje užtekdavo prisėsti viešajame transporte prie sloguojančio ir čiaudėjančio žmogaus, kad netrukus prikibtų virusinė infekcija. Pasak Amerikos plaučių ligų asociacijos, suaugusieji vidutiniškai peršalimo ligomis serga 2 – 4 kartus per metus. Tai yra daug rečiau, palyginus su vaikais, kuriuos tokios ligos puola 6 – 8 kartus per metus. Suaugę asmenys, vyresni nei 60 metų, per metus peršalimo ligomis perserga tik vieną kartą. Kuo vyresnis žmogus, tuo organizmas tampa atsparesnis virusams ir tai reiškia, kad jis serga mažiau dienų nei jaunesni.
 
  • Gali dantys tapti mažiau jautrūs. Dantų jautrumas labiausiai vargina 20, 30 ir 40 žmones. Tačiau ilgainiui dantų nervai tampa mažiau jautrūs ėduoniui bei kitoms dantų problemoms. Nepaisant to, kad dantų jautrumas vyresniame amžiuje gali tapti menka problema, tačiau dantų gydytojai primena, kad visiems būtina pasitikrinti dantis bent kas pusę metų, net jei atrodo, kad viskas gerai!
 
  • Gali pranykti alergijos, ypač sezoninės (šienligė). Medikai tiksliai nežino, kodėl taip įvyksta, tačiau vyresnio amžiaus žmonės patiria mažiau alergijos simptomų. Anot jų, alergija maistui kai kuriais atvejais taip yra išaugama.
 
  • Vyresnio amžiaus žmonės dažnai jaučiasi laimingesni. Gyvenime visada yra pakilimų ir nuosmukių. Jei laimės jausmas iki vidurio amžiaus atrodė panašus į leidimąsi nuo stataus kalno, tai po penkiasdešimtmečio gyvenimas tampa panašus į „U“ formos kreivę. Nors jauni žmonės atrodo laimingesni, tačiau iš tikrųjų laimės jausmas mažėja iki 50 metų (galbūt dėlto, kad šiame amžiuje dažniausiai susiduriama su ypač dideliu spaudimu iš aplinkos ir daugybe iššūkių). Po to gyvenime nebebūna tiek daug rūpesčių, todėl žmonės ima jaustis laimingesni. Amerikiečių apklausos rodo, kad 85-erių metų asmenys jaučiasi laimingesni negu tada, kai jiems buvo tik 18. Taigi nereikia nusiminti dėlto, kad jaunystė jau praeityje, ateityje laumės būsenos bus daugiau.
 
  • Odiniai batai yra nepavaldūs laikui, nesvarbu, kiek kilometrų su jais nueita, kokiu paviršiumi ir kaip vaikščiota. Natūrali oda visada atrodo nepriekaištingai. Kartais sendinta oda atrodo net geriau nei nauja!
 
  • Su amžiumi stiprėja šeimos ryšiai. Kad ir kokia keista jūsų šeima ir giminė, negalite paneigti, kad joje yra kažkas ypatingo, kas traukia. Tai patys artimiausi ir brangiausi žmonės. Vyresniame amžiuje dažnai pradedami labiau vertinti santykiai su šiais žmonėmis, stengiamasi atkurti prarastus ryšius ir sustiprinti esamus.
 
  • Moterų orgazmas gerėja su amžiumi. Kuo daugiau moteriai metų, tuo didesnė tikimybė, kad ji dažniau patirs orgazmus ir jie bus stipresni. 70 % 40 – 50 metų moterų prisipažįsta patyrusios didžiausią malonumą, kai paskutinį kartą mylėjosi (palyginus 61 % moterų nuo 18 iki 24 metų).
 
  • Šypsena niekada nesensta. Su metais ji tampa tik nuoširdesnė ir spinduliuoja gyvenimo sukaupta išmintimi. Raukšlelės apie akis išduoda linksmą būdą, paryškėjusios duobutės skruostuose – dažną juoką ir t. t.