Ilgai manyta, kad autentika ir jaukumu dvelkiantis vintažo stilius patrauklus tik sentimentaliems romantikams, trokštantiems sukurti nostalgijos kupiną aplinką, o galbūt net atgaivinti vaikystės prisiminimus. Tačiau per pastaruosius 15 m. vintažo stilistika tapo ne tik madinga, bet ir aktuali dėl tvaraus vartojimo įpročių. Vintažinės detalės – nuostabus būdas suteikti savitumo moderniems interjerams. Pasirodo, vos keli vintažo akcentai gali sušildyti šaltokas šiuolaikiškas erdves.

 

Ta pati stilistika, bet skirtingi pavadinimai

 

Amžiaus vidurio modernusis (mid century), arba vintažinis, interjero stilius susiformavo 1940–1950 m. Ir populiarus išliko iki pat šių dienų. Tiesa, šiuolaikiniame pasaulyje įgauna naujų atspalvių. Juk vintažu dabar galima laikyti ne tik tai, kas sukurta prieš 100 metų, bet ir baldus ar interjero detales, skaičiuojančias vos 30 metų. Visgi, kad ir kokio amžiaus būtų daiktai, garbingo vintažo vardo jie nusipelno tuomet, kai pasižymi aukšta kokybe (padėjusia išlikti tinkamais naudoti ilgus metus), charakteringu dizainu, funkcionalumu ir, žinoma, istorija. Tiesa, šiuo metu netgi specialiai kuriama daiktų, kurie, nors ir visiškai nauji, sumaniai imituoja charakteringumą. Tai medinių baldų nutrynimai, skilinėjantys dažai, sendintas ar parūdijęs metalas, autentiškas primenančios durų rankenos ar baldų rankenėlės. Tačiau interjero dizaineriai primena, kad vintažu negalima vadinti visko, kas pagaminta anksčiau nei šiuolaikinė mada. Svarbus jo bruožas – meninė daikto vertė ir kokybė. Būtent tikrieji vintažo elementai padeda sukurti funkcionalias erdves, kuriose atsispindi istorija ir unikalumas. Svarbus ir kitas aspektas – tvarumas. 2019 m. atliktos apklausos rodo, kad net trečdalis Lietuvos gyventojų nereikalingus daiktus išmeta. Tačiau 38 % džiaugtųsi galėdami jiems suteikti antrą gyvenimą. Deja, ne visi turi gebėjimų atnaujinti senus baldus ar net keramiką. Visgi norintys pirkti seną daiktą ir juo papuošti namų erdves turi iš ko rinktis: nuo sendaikčių parduotuvių iki visoje Europoje organizuojamų blusturgių. Jau nekalbant apie tai, kad sumanus meistras gali antram gyvenimui prikelti iš senelės paveldėtus daiktus.

 

7 svarbiausi vintažo akcentai

   

Nors sakoma, kad vintažo elementai dera su bet kokio interjero stilistika, tad nereikia laikytis konkrečių taisyklių, visgi būtina atsižvelgti į medžiagas ir spalvų paletę. Vintažo akcentai geriausiai atrodo prislopintų tonų fone. Išskirtiniu akcentu dizaineriai laiko šiltų pastelinių atspalvių tapetus su smulkiais raštais. Vintažo akcentų derinimo receptas – neįtikėtini, o kartais net kontrastingi deriniai. Tai reiškia, kad raštai gali skirtis forma ir dydžiu, nors derėtų paisyti spalvų paletės dermės. Beje, geriausias įkvėpimas vintažinei spalvų paletei sukurti – pavasario ir rudens gamta. Juk šiais metų laikais tarpusavyje harmoningai dera žemiškos spalvos ir keli ryškūs akcentai. Tad tokio principo ir derėtų paisyti. Vintažinė estetika neatsiejama nuo natūralių formų ir savitos elegancijos, kuri nėra per daug švari ar industrinė. Taigi, renkantis vintažo akcentus derėtų dėmesį kreipti į natūralų medį, drožinėjimus ir pynimą. Vintažu dvelkia viskas, kas yra siuvinėta, nėriniuota, padailinta nedideliais kutais ir atspindi jaukumą:

 

Senas kilimas. Tai itin svarbi vintažu pagardinto interjero detalė. Nors terminas „senas“ neskamba itin patraukliai, tačiau švelniai aptrintas, prislopintų spalvų raštuotas kilimas turi nepakartojamo žavesio. Idealu, jeigu šis akcentas – autentiškas rankų darbo gaminys, puikiai išvalytas ir pritaikytas šviesioje didelėje erdvėje. Deja, rasti tokį kilimą nelengva, tad kilimų gamintojai gudrauja ir naudodami specialias technologijas kuria mozaikinius persiškus, marokietiškus ar kitų rytietiškų raštų kilimus, kurie atrodo it naudoti mažiausiai šimtmetį.

 

Interior,Design,Of,Unique,Living,Room,With,Stylish,Commode,,Armchair,

 

Autentiškas valgomojo komplektas. Minimalistiniuose ramių spalvų interjeruose medinis stalas ir kėdės atrodo it tikras meno kūrinys. Vintažo gerbėjų mėgstamiausi – apskriti ar ovalūs mediniai stalai, pasižymintys išraiškinga paviršiaus tekstūra. Jos visai nesinori slėpti po staltiesėmis. Itin drąsus ir stilingas sprendimas, kurį sumaniai taiko profesionalūs interjero dizaineriai, yra skirtingų formų, stilistikos, bet to paties aukščio kėdės.

 

Stylish,Interior,Design,Of,Dining,Room,With,Wooden,Walnut,Table,

 

Išskirtinis poilsio krėslas. Besidomintieji interjero tendencijomis veikiausiai jau girdėjo bene svarbiausią dizainerių patarimą – atnaujinant interjerą nesirinkti minkštų baldų komplektų. Madingame interjere sofa ir krėslai turėtų derėti, tačiau nebūti identiški. Būtent todėl vintažiniai krėslai pastaraisiais metais sulaukė tikro atgimimo. Poilsiui, skaitymui ar tiesiog svečiams priimti skirti krėslai greitai virto bene pagrindiniu interjero akcentu, ne tik pagyvinančiu modernias erdves, bet ir puikiai atliekančiu savo funkciją.

 

Classy,Minimalist,Living,Room,Interior,With,A,Framed,Insect,Poster

 

Minkštasuolis prieškambaryje. Namų vizitine kortele vadinama nedidelė erdvė dažniausiai išnaudojama daiktams laikyti. Visgi interjero dizaineriai ragina skirti daugiau dėmesio prieškambariui. Juk čia ne tik paskubomis apsiaunami batai ir kabinami paltai. Ši nedidelė erdvė pasitinka ir išlydi svečius. Tad joje tikrai gali atsirasti vietos stilingiems vintažo akcentams, pavyzdžiui, margam minkštasuoliui, kurie padeda nustatyti bendro interjero pagrindinę natą.

 

Front,View,Of,Old,Ottoman,Couch,Isolated,On,White

 

Veidrodėli, veidrodėli… Senovinis veidrodis masyviais rėmais irgi gali tapti pagrindine interjero detale. O jeigu vintažinės stilistikos veidrodžių atsirastų keliuose kambariuose, prieškambaryje ir vonios kambaryje, tai sukurtų darnų pasikartojimą ir leistų išlaikyti stilistinį vientisumą. Senoviniai veidrodžiai kai kuriuos žmones verčia jaustis nejaukiai. Be to, neretai stiklas jau būna gerokai apsiblausęs. Tad vintažinių daiktų mėgėjai dažnai pasilieka žaviai pasenusius rėmus, o patį veidrodį pakeičia.

 

Interior,Design,Of,Ethnic,Living,Room,With,Modern,Commode,,Round

 

Indauja su istorija. Veikiausiai vienas trokštamiausių vintažinių baldų 2024–2025 m. bus indauja. Šis paprastą funkciją turintis baldas rado vietą modernaus interjero svetainėse ir tarnauja ne tik indams ar kitiems daiktams laikyti, bet ir kaip televizoriaus staliukas, erdvė paveikslams ar išskirtinei keramikai. Beje, šiuo metu madingos ne tik lenktų linijų Provanso stilistikos indaujos, bet ir kuklios skandinaviškos ar būtent tokios, kokiose gražiausius puodelius laikė mūsų senelės.

 

Vintage,Living,Room,Interior,With,Mock,Up,Poster,Frame,,Wooden

 

Nepamainoma vintažinė keramika. Pasisekė tiems, kurie iš kartos į kartą perduoda dailiai margintus pietų servizus. Jie šiuo metu itin madingi. Na, o tiems, kurie prabangos paveldėti porceliano indų neturi, jų tenka ieškoti antikvariatuose. Interjero dizaineriai paprastai ragina apsiriboti indų rinkiniu 4–6 asmenims ir nebijoti derinti netgi skirtingais raštais margintų indų. Tik reikia išsirinkti derančias spalvas ir sukurti žaviai eklektišką bei neabejotinai išskirtinį rinkinį. Beje, norintiems iš tiesų prisijaukinti vintažo akcentus siūloma pradėti nuo nedidelių detalių. Tai gali būti mieli stikliniai buteliai, kurie tarnautų kaip vazos. Nesunku pritaikyti laikraščių ar skėčių laikiklius, senoviniuose rėmuose gali atsidurti šeimos nuotraukos. Jaukumą kuria vintažo raštų pagalvėlės ir nedideli minkšti pufai. Paprasčiau tariant, vintažinis stilius leidžia namuose darniai įkurdinti viską, kas kelia malonius prisiminimus ir jausmus.

 

Interior,Design,Of,Unique,Living,Room,With,Stylish,Commode,,Armchair,

   

Autorius Eglė Stratkauskaitė