Vidurio amžiaus modernizmas (mid-century modern) šiuo metu karaliauja interjero tendencijų viršūnėje. Pasižymi švariomis linijomis ir lenktomis formomis, vertinamas dėl universalumo. Kodėl šis vintažinis interjero stilius taip išpopuliarėjo ir kaip jį pritaikyti namuose?

 

Nostalgijos pliūpsnis

   

Daugelio širdis užkariavęs vidurio amžiaus modernizmas taip vadinamas ne veltui. Šis interjero stilius susiformavo XX a. viduryje, 5-ajame–8-ajame dešimtmečiuose. Architektai siekė sukurti ergonomišką ir praktišką interjero stilių. Tad atsisakė perdėto puošnumo ir susikoncentravo į vartotojui patogias detales. Šiam stiliui būdingas minimalizmas, skirtingų medžiagų maišymas tarpusavyje, geometrinės formos, žemiška spalvų paletė. Vis dėlto, kodėl jis XXI a. taip išpopuliarėjo? Manoma, kad pagrindinė priežastis yra nostalgija. Juk dauguma mūsų augo namuose, kuriuose vyravo šis stilius, arba matė jį senelių, tetų ir dėdžių būstuose. Taip pat šį interjero stilių išpopuliarino kultiniai filmai ir serialai, įkvėpę atsigręžti į praeitį. Svarbu ir tai, kad dėl naudojamų medžiagų, neutralios paletės ir šiuolaikiškumo prieskonio šis stilius neišeina iš mados. Taigi išties verta prisijaukinti bent dalį jo akcentų.

 

Svarbiausia – minimalizmas

 

Amžiaus vidurio modernizmo stilius pakeitė iki tol karaliavusį puošnųjį art deco. Moderniems interjero dizaineriams norėjosi, kad baldai būtų patogūs ir komfortiški. Todėl jie daugiau dėmesio skyrė ne puošniai išvaizdai, o funkcionalumui ir ergonomiškumui. Tad dauguma šio stiliaus sofų ir fotelių patogesni už įprastus. Sykiu pasižymi minimalistine išvaizda – neįmantrūs, švarių linijų, lenktų formų. Jokio didelio puošnumo, smulkių detalių ar ornamentų. Norint namus paįvairinti vintažiniu stiliumi, verta dairytis švelnių formų ir linkių bei puošybos elementais neperkrautų baldų. Šio stiliaus sofos dažniausiai būna žemomis kojelėmis, patogiais ranktūriais, stačiakampio formos. Foteliai ir kėdės pasižymi plonomis kojelėmis ir tvirta, patogia nugaros atrama. Svarbu tai, kad baldai žemomis laibomis kojelėmis net mažiausiame kambaryje gali sukurti erdvės iliuziją. Minimalistiniame interjere tai itin tinka. Minimalizmas turėtų atsiskleisti ne tik balduose, bet ir pačiame interjere. Erdvės neperkraukite akcentais – užteks vos kelių.

 

The,Mock,Up,Furniture,Design,In,Modern,Interior,White,Wall

 

Skirtingų medžiagų dermė

 

Po Antrojo pasaulinio karo baldų pramonei trūko medžiagų. Tad dizaineriai ėmė maišyti skirtingas medžiagas, sykiu dairydamiesi į naujus išradimus, pavyzdžiui, stiklo pluoštą. Todėl vidurio amžiaus modernizmo interjere naudojamos tiek natūralios, tiek industrinės medžiagos. Mediniai baldai papildomi metalu, stiklu, plastiku, vinilu, stiklo pluoštu, oda. Toks sprendimas šiam vintažiniam stiliui padeda net šiandien atrodyti išties šiuolaikiškai. Taigi svetainėje puikiai tiks apvalus stiklinis kavos staliukas medinėmis kojelėmis. Kuriant tokį interjerą nebijoma parodyti „nuogų“ medžiagų. Minkšti foteliai žavi atviromis medinėmis ar metalinėmis kojomis bei ranktūriais. Skirtingas medžiagas galite maišyti ir rinkdamiesi smulkesnius interjero akcentus. Drąsiai derinkite odą su akmeniu, velvetą su stiklu. Erdvę puoškite kelių medžiagų žvakide ar šviestuvu.

 

Real,Photo,Of,Light,Grey,Sitting,Room,Interior,With,Window

 

Geometrinės formos

 

Vintažiniam interjero stiliui būdingos geometrinės formos. Čia karaliauja kampuotos kėdės, ovalūs kavos staliukai, ilgos ir žemos stačiakampės sofos. Tačiau geometrinėmis formomis interjeras neperkraunamas, jos derinamos su abstraktesnėmis linijomis. Tokia skirtingų formų dermė sukuria akį traukiantį, bet neerzinantį vaizdą. Tad jei svetainei renkatės geometrinių formų staliuką ir kėdes, fotelis gali būti ir abstraktesnių, švelnesnių linijų. Vidurio amžiaus moderniame stiliuje itin mėgstami geometrinėmis linijomis akį traukiantys šviestuvai ir lempos. Todėl, jei norisi įdomesnio akcento, galite atkreipti dėmesį į tokias interjero detales. Trapecijos formos toršeras, naktinė lempa-cilindras ar trikampis šviestuvas užtikrins trokštamą vaizdą.

 

Interior,Design,Of,Modern,Apartment,,Turquoise,Sofa,In,Contemporary,Living

 

Žemiška spalvų paletė ir ryškūs akcentai

 

Norint sukurti vidurio amžiaus modernizmo stilių, verta rinktis prigesintas, neutralias, žemiškas spalvas. Pagrindinę šio interjero spalvų paletę sudaro prigesinta mėlyna, švelniai oranžinė (moliūgų), garstyčių geltona, švelniai ruda, molio raudona, avokadų ar alyvuogių žalia, smėlinė, pilkšva. Šie atspalviai įprastai kombinuojami su medžiu ar plienu. Geriausias efektas pasiekiamas blankias spalvas derinant su ryškesniu akcentu. Štai pilkšvų tonų gausiame kambaryje išsiskirs garstyčių spalvos krėslas ar moliūgų tonų sofa. Tačiau venkite pernelyg ryškių spalvų.

 

Modern,Mid,Century,And,Minamalist,Interior,Of,Living,Room,,Eco

 

Ryšys su gamta

 

Vidurio amžiaus moderniam stiliui būdinga dermė su gamta. Projektuojant tokio tipo būstus, dažniausiai įrengiami dideli langai, sudarantys didžiulės erdvės įspūdį. Žinoma, ne visi būstai gali pasigirti dideliais langais. Tačiau gera idėja bent jau toliau nuo langų patraukti visus baldus ir interjero detales, kad neužstotų saulės šviesos. Taip optiškai padaugės erdvės. Šiam interjero stiliui būdingi kambariniai augalai, sukuriantys vešlių džiunglių įspūdį. Dažniausiai pasirenkamos plačių lapų monsteros, zamiokulkai, palmės kariotos ir kiti žalialapiai. Žinoma, nedera pamiršti minimalizmo principų ir augalais namų neperkrauti. Tačiau keli orą valantys augalėliai puikiai derės prie žemiškai neutralios vidurio amžiaus modernaus stiliaus paletės.

 

Real,Photo,Of,A,Retro,Armchair,,Coffee,Table,And,Cabinet

 

Autorius Gintarė Vasiliauskaitė