Ar bijote eiti pas dantų gydytoją? Jeigu taip, tai jūs ne vieni. Ši baimė kamuoja daugiau nei 40 % žmonių. 5 % iš jų vizitas pas odontologą gali būti laikomas fobija. Netiesa, kad iš šios baimės išaugama. Pastebėta, kad labiausiai dantų gydytojų bijo keturiasdešimtmetį perkopusios moterys.

 

"odontologas"

Į fobiją nereikėtų žiūrėti pro pirštus, nes negydomi dantys ir burnos ertmės ligos sukelia daug nemalonumų. Kankinami baimės žmonės nesikreipia į dantų gydytojus, net kęsdami stiprų skausmą, vidutiniškai 17 dienų, skelbiama Sidnėjaus universiteto tyrimo analizėje.

 

Maždaug vienas iš dešimties žmonių, bijančių dantų gydytojo, labiausiai bijo adatų, nes yra įsitikę, kad jų dūriai yra labai skausmingi. Iš tiesų ne adata sukelia skausmą, o anestetikai, veikiantys per greitai ir sukeliantys spaudimą burnos ir žandikaulio audiniuose. Nuskausminamųjų leidimas beveik visada sukelia diskomfortą, tačiau jį galima šiek tiek sumažinti. Dantų gydytojai kartais naudoja nuskausminamąjį tepalą dantenoms prieš injekciją. Patepus reikia palaukti 2 minutes, kad vaistai pradėtų veikti ir tik tada leisti nuskausminamuosius. Deja, daugelis odontologų palaukia tik 30 sekundžių, todėl nebijokite paprašyti, kad tepalą palaikytų šiek tiek ilgiau. Retkarčiais, norint nuraminti labai įsiaudrinusį pacientą, gali būti naudojamas diazoto monoksidas arba juoko dujos. Tačiau šios dujos kai kuriems žmonėms sukelia pykinimą, todėl, likus porai valandų iki vizito pas gydytoją, reikėtų pavalgyti. Tai sumažins pykinimą.

 

Deja, bet kai kuriems žmonėms anestetikai neveikia taip stipriai kaip turėtų. Nevaldoma baimė gali paaštrinti pojūčius, todėl gali prireikti profesionalo pagalbos, kuris padės įveikti fobijas. Pastebėta, kad raudonplaukiai yra jautresni skausmui. Genas MC1R, suteikiantis odai blyškią ir plaukams rausvą spalvą, taip pat gali lemti silpnesnį vietinės anestezijos veikimą. Natūraliai rusvų plaukų savininkai prieš procedūrą turėtų pasikalbėti su odontologu ir susitarti dėl didesnės nuskausminamųjų vaistų dozės.

 

Galima naudoti rankų ženklus, kurie įspėtų dantų gydytoją, apie diskomfortą, skausmą. Į tai reaguodamas jis galėtų nuspręsti, kada reikia daugiau nuskausminamųjų vaistų.

 

Įdomu tai, kad daugelis žmonių jaučiasi pažeidžiamesni gulėdami. Jeigu tai įmanoma, galima susitarti su dantų gydytojų, kad kėdė liktų vertikalioje padėtyje. Sėdėdamas žmogus jausis ne toks pažeidžiamas, jaus mažesnę įtampą ir nerimą, mažiau bijos.

 

10 trumpų patarimų, kaip įveikti dantų gydytojų fobiją:

 
  • Dantų gydytojui pasakyti apie savo baimes. Tokia informacija padės gydytojui nuspręsti, kokius metodus ir priemones naudoti, kad gydymas keltų kuo mažesnį diskomfortą. Be to, prisipažinę apie savo baimes, pacientai gali jaustis ramiau, žinodami, kad gydytojas stengsis daryti viską, kad skausmas būtų mažesnis.
 
  • Nepamiršti, kad dantų gydymo procedūros per keletą metų labai patobulėjo. Šiuolaikinė odontologija turi naujų metodų ir gydymo būdų, kurie beveik panaikina bet kokį diskomfortą.
 
  • Pasidomėti dantų gydymo eiga: ką darys dantų gydytojas ir kodėl. Baimė kyla iš nežinojimo. Tiksliai žinant, ką gydytojas darys, pacientas jaučiasi ramiau ir yra labiau užtikrintas.
 
  • Apsvarstyti alternatyvias nuskausminančias galimybes. Itin nervingiems pacientams gali būti skiriami raminamieji, nervų sistemą slopinantys vaistai. Kai kurios procedūros gali būti atliekamos net su visiška nejautra.
 
  • Rasti dantų gydytoją, kuris keltų pasitikėjimą. Dantų gydytojų yra labai daug ir įvairių. Kiekvienas gali rasti tokį, su kuriuo išeitų užmegzti ryšį ir kuris padėtų pasijusti geriau per varginančias procedūras.
 
  • Giliai kvėpuoti ir pabandyti atsipalaiduoti. Kai kurie dantų gydytojai rekomenduoja atlikti kvėpavimo ir atsipalaidavo pratimus prieš ir per dantų gydymą. Kai kuriems atsipalaiduoti padeda muzika. Kiti labiau nori dantis gydyti ankstų rytą, o ne vakarą, kai jaučiamas natūralus nuovargis.
 
  • Nebijoti paprašyti gydytojo padaryti pertrauką, pajutus didelį diskomfortą. Daugelis dantų gydytojų su pacientais susitaria, kaip pacientas gali paprašyti sustoti procedūros metu. Tai suteikia tam tikrą saugumo jausmą.
 
  • Reguliariai lankytis pas dantų gydytoją. Tai padės išvengti didelių problemų ateityje. Labai jautriems asmenims net eiliniai vizitai pas gydytojai ištampo nervus, tačiau tai neturėtų būti priežastis, kodėl jų vengti. Reguliariai tikrinantis dantis ir atliekant higieninį valymą, galima išvengti didesnių problemų. Taigi taisyti dantis reikės rečiau.
 
  • Pabendrauti su dantų gydytoju, pas kurį ketinama lankytis, dar prieš kylant dantų problemoms. Prieš pirmą apsilankymą būtų idealu susitikti su odontologu ir užduoti rūpimus klausimus. Šis susitikimas padės užmegzti ryšį ir pasitikėjimą gydytoju.
 
  • Jeigu įmanoma, iš pradžių išbandyti nesudėtingas procedūras odontologo kabinete, pavyzdžiui, higieninį valymą. Dantų gydytojai norėtų, jei nervingi pacientai prie vizitų pratintųsi po truputį. Iš pradžių tiesiog ateitų pasitikrinti dantis, paskui atliktų higieninį valymą ir t. t. Galima teigti, kad kuo labiau pasitikite gydytoju, tuo mažesnį diskomfortą kelia dantų gydymo procedūros.