Vasaros romanai. Kodėl žmonės į juos pasineria?
2015-06-11 11:37Vasaros atostogos – galimybė atitrūkti nuo slegiančios ir pabodusios rutinos, nors trumpam atsipalaiduoti ir užsimiršti. Per atostogas susikausčiusios sekretorės tampa koketėmis, valdingi direktoriai – atsipalaidavusiais šelmiais, o pavargusios namų šeimininkės – vienos nakties nuotykių ieškotojos.
Pasiilgta flirto magija
Žmonės, kurie beatodairiškai pasineria į atostogų romanus, dažnai būna labai nelaimingi ir jaučiasi prislėgti. Toks elgesys gali byloti apie rimtas problemas šeimoje, kurias norima užglaistyti užsimiršus kito vyro ar moters glėbyje. Taip pat labai dažnai į nuotykius leidžiasi ilgai santuokoje esantys žmonės, kurie atostogauja be antrųjų pusių. Taip yra todėl, kad ilgi metai santuokoje kiek sukausto – prarandama flirtavimo su nepažįstamaisiais galimybė, dingsta pirmasis susižavėjimo įspūdis bei nerūpestingi pasimatymai. Vyrai atostogų metu flirtuodami su moterimis dažniausiai turi aiškų tikslą – su ja permiegoti, o dailiosios lyties atstovės dažnai tik „žaidžia“, nori įsitikinti, kad yra patrauklios, vis dar traukia vyrus ir gali lengvai juos suvilioti. Toks „nekaltas“ flirtas dažnai perauga į romaną, nors moterys to ir neplanuoja.
Teigiama romano nauda
Kartais trumpalaikis atostogų romanas gali pasitarnauti net labai teigiamai. Jeigu abu asmenys yra neįsipareigoję, pavargę po sunkių darbų ir trokšta atsipalaiduoti, trumpi santykiai gali būti pati geriausia terapija. Ši terapija padeda kovoti su nuoboduliu, rutina, kasdieniais rūpesčiais. Susižavėjimas kitu žmogumi gali padėti pabėgti nuo nesibaigiančių kasdienių rūpesčių, atsiriboti nuo visų pažįstamų žmonių. Tokie santykiai dažniausiai vyksta principu, kad reikia gerai praleisti laiką, pasimėgauti atostogomis ir nesileisti į rimtesnius santykius, o romaną prisiminti kaip nuostabų nuotykį.
Iniciatorės – moterys
Psichologai teigia, kad labai dažnai trumpalaikių romanų iniciatorėmis tampa moterys. Taip yra todėl, kad jos yra jautresnės aplinkos poveikiui ir sunkiau išgyvena rutiną. Pavargusios ir trokštančios naujų potyrių moterys neretai per atostogas užmezga trumpalaikius santykius. Tai galioja tiek antrąją pusę turinčioms, tiek neįsipareigojusioms dailiosios lyties atstovėms. Jas sužavi vyrų dėmesys, sakomi komplimentai. Tačiau ši taisyklė galioja ne visada. Dažnai moterys sąmoningai ieško kardinaliai skirtingo vyro nei jos antroji pusė, laukianti namie ir pasineria su juo į trumpalaikį nuotykį. Joms visai nereikia gražių žodžių, apkabinimų ir komplimentų. Būna atvejų, kuomet moterys į kelionę vyksta norėdamos ten užmegzti romaną. Taip dažniausiai elgiasi vienišos arba prie skyrybų slenksčio esančios dailiosios lyties atstovės.
Tobula antroji pusė
Trumpalaikio romano didžiausia bėda yra ta, kad naujai sutiktas žmogus gali pasirodyti tobulas – linksmas, energingas, nepaprastai simpatiškas ir rūpestingas. To priežastis labai paprasta – atostogų metu žmonės linkę viską idealizuoti. Kadangi žmogus besiilsėdamas nori išbandyti naujų dalykų, flirtas su vyru ar moterimi kaip niekada žavi, dažniausiai priešingos lyties atstovas atrodo nepaprastai patrauklus ir yra užsimerkiama prieš jo trūkumus. Kasdieniniame gyvenime žmogus beveik niekada nepradėtų santykių su kurorto romano kaltininku. Atėmus iš jo vasarišką įdegį, nerūpestingą šypseną ir atsipalaidavimą, lieka tik įsitempęs, susirūpinęs ir daugybę darbų atliekantis žmogus. Toks, kokie dažnai būname visi. Būtent dėl tokių romanų ir išyra ilgametės šeimos, išsiskiria tvirtomis laikytos poros. Taip nutinka todėl, kad žmonės apsvaigsta nuo atostogose sutiktos simpatijos, tą žmogų idealizuoja ir mano, kad sutiko tobulą antrąją pusę.
Trumpalaikis spindesys
Būna, kuomet trumpalaikis romanas gali kelti ypatingą grėsmę – iš jo tikimąsi santykių. Psichologai pripažįsta, kad dažniau to tikisi moterys, norėdamos įsimylėti ir tikėdamos, kad jas taip pat pamils. Trumpalaikis džiaugsmas dėl užsimezgusių santykių labai greitai baigiasi – retai kada atostogų romanai perauga į rimtas draugystes. Blogiau, kuomet sužinoma, kad vasaros romano simpatija turi antrąją pusę ar net yra vedęs. Tuomet atostogos gali pradėti kelti neigiamus prisiminimus ir savęs graužatį. Jei du neįsipareigoję žmonės nori pasinerti į vasaros romaną, tai visai normalu, tačiau reiktų prieš tai išsiaiškinti ko kiekvienas tikisi iš šių atostogų. Jei vyras ieško sekso partnerės, o moteris trokšta įsimylėti – tokios draugystės rezultatas įskaudins vieną iš romano dalyvių.
Leidžiantis į kurortinį romaną nepamiršti:
- Nepatartina atostogų metu su nepažįstamuoju lankytis nežinomose vietose, pirmomis dienomis leisti laiką tik dviese. Nepamiršti, kad jis gali būti visai ne toks draugiškas ir mielas, koks atrodo.
- Neįsitikinus, kad žmogus patikimas, nepasakoti jam daug apie save, darbą, pajamas ir turimą turtą. Galbūt iš pirmo žvilgsnio normalus žmogus iš tikrųjų yra šantažuotojas ar aferistas.
- Atostogų romanai tik labai retai baigiasi vestuvėmis. Tie, kuri nori rimtų santykių, tokių romanų turėtų vengti arba bent žiūrėti į tai kaip į smagią gyvenimo atrakciją.
- Užmezgus romaną su vedusiu vyru ar ištekėjusia moterimi, vėliau gali pradėti kamuoti didelis kaltės jausmas.
Aistės Garškaitės komentaras
Kodėl žmonės vasarą linkę pasinerti į trumpus meilės nuotykius?
Jei užduočiau klausimą, su kuo asocijuojasi vasara, vienas iš pirmų ir dažniausiai pasitaikančių atsakymų būtų – atostogos. Atostogos – tai išėjimo iš įprastos rutinos nestruktūruotas laikas ir didesnės galimybės užsiimti tuo, kuo norisi. Laikas, kai susimąstoma apie savo norus, leidžiama sau svajoti. Juk vienas iš esminių žmogaus poreikių yra noras būti mylimam, tačiau neretai to tikimąsi naiviai, vaikiškai ir besąlygiškai –„priimk ir mylėk mane tokį, koks esu“. Tokia nuostata būdinga vaikystėje, kai žmogus dar tik auga, bręsta ir geba tik imti, o ne duoti ir kurti. Ko gero, romantiniai nuotykiai labiausiai vilioja galimybe pasinerti į iliuziją, apie saldų, lengvą, vien tik maloniais patyrimais nuspalvintą gyvenimą. Užmezgant naujus santykius ir išgyvenant susižavėjimą bei įsimylėjimą, svarbią reikšmę turi ir fiziologiniai bei biocheminiai procesai mūsų organizmuose, juk įsimylėjus stebimos panašios būsenos kaip pavartojus kokaino.
Kokios psichologinės priežastys gali lemti, kad žmonės leidžiasi į trumpalaikius atostogų romanus?
Greičiausiai tai sąlygoja vienoks ar kitoks nepasitenkinimas turimais santykiais tiek jausmine, tiek seksualine prasme, nes šios santykių dimensijos neatsiejamos viena nuo kitos. Kartais klaidingai manoma, kad visi žmonės besąlygiškai siekia artumo, bendrystės, intymumo. Taip, tiesa, kad turbūt visi trokšta ir ieško meilės idealo, tačiau tikrovėje, artimas ryšys su kitu žmogumi dažnai baugina ir skatina nesąmoningą gynybinį poreikį palaikyti atstumą. Toks „pabėgimas“ iš santykių vyksta ir kitais būdais, pavyzdžiui, pasineriant į darbą, nesaikingą alkoholio vartojimą, lošimus, kompiuterinius žaidimus, virtualų bendravimą. Bet koks, kad ir trumpas, epizodinis trečio žmogaus įsiterpimas į santykius visuomet sukurią atitolimą, kuris kitos pusės nujaučiamas, nors dažniausiai neįsisąmoninamas. Galbūt pasirodys paradoksalu, tačiau toks atstumo palaikymas poroje, daugeliui žmonių kaip tik ir padeda išlaikyti ir išsaugoti santykius, nes didesnio artumo jie nepajėgūs išgyventi.
Kokio tipo, charakterio žmonės linkę užmegzti trumpalaikius vasaros romanus?
Yra žinoma, kad tam tikriems asmenybės tipams yra būdingos baimės būti kontroliuojamam, atstumtam, paliktam, nesugebėjimas įsipareigoti, prisiimti atsakomybės už savo sprendimus ir pasirinkimus, skausmingas nepilnavertiškumo ir iš čia kylančių jausmų – gėdos, kaltės, nusivylimo ir pan., išgyvenimas.
- Mokslininkai nustatė, kad dauguma ilgalaikių santykių nutrūksta būtent dėl kurortinių romanų.
- Manoma, kad moterys, kurios mėgsta skaityti romantines knygas, du kartus dažniau įsivelia į kurortinį romaną.
- Psichologinės pagalbos dažnai prireikia žmonėms, kurie grįžę iš atostogų nori palaikyti santykius su trumpalaike kurorte meile, tačiau būna atstumti.
- Dažniausiai vyrai romano metu apsiriboja seksu, o moterims reikia emocinio ryšio – išsipasakojimo apie problemas, gyvenimą ir rūpesčius.