Šuns įsigijimas negali būti spontaniškas sprendimas. Svarbu iš anksto apgalvoti galimybes pirmą mėnesį ar kelias savaites skirti augintiniui daugiau dėmesio ir taip palengvinti adaptaciją namuose. Vasara – tinkamiausias metas draugystei užmegzti.

 

Link naujos bičiulystėsA,Heartwarming,Moment,Between,A,Dog,And,Cat,At,Play,

 

Laukiant naujo šeimos nario reikia suplanuoti daug dalykų. Kalba eina ne tik apie bendras žinias ar inventoriaus pirkimą. Metų laikas – irgi svarbi sudėtingos lygties dalis. Padiskutuokite su artimaisiais, kada turėsite laisvo laiko ir galimybių sutelkti dėmesį į šunį. Pirmosiomis savaitėmis klojami pamatai auklėjimui ir charakteriui visam likusiam gyvenimui. Keturkojis užmezga ryšį su žmonėmis, atranda saugumą ir šilumą, vysto pasitikėjimą, mokosi gero elgesio taisyklių. Jeigu nesate priklausomi nuo laiko, pavyzdžiui, nelaukiate konkrečios veislinių šunų vados, o norite priglausti gyvūną iš prieglaudos, galite atsižvelgti į sezoną. Daugelis dresavimo specialistų ir veterinarijos gydytojų teigia, kad palankiausias metas įsigyti augintinį – vėlyvas pavasaris ir vasara.

 

Šiltojo sezono pliusai

 

Pasivaikščiojimai lauke – didelė šuns gyvenimo ir šeimininkų įsipareigojimų dalis. Gyvūnas atlieka gamtinius reikalus, kad neterštų namuose, ir susipažįsta su aplinka, t. y. socializuojasi.

 

Geru oru padidėja ne tik šuns, bet ir šeimininko motyvacija išeiti. Jauną šuniuką reikia mokyti gana ilgai ir kantriai. Gali tekti nešti laukan kas 2–3 val. Vaikščioti šviečiant saulei malonu ir naudinga sveikatai. Augintinis ne tik gaudo spindulius, bet ir tyrinėja augalus, kvapus, garsus, susitinka su kitais gentainiais, žmonėmis. Kuo daugiau skirtingų ryšių turi, tuo labiau drąsėja.

 

Šiltymečiu daugiau galimybių sukurti įvairias situacijas: keliauti, lankytis parkuose, lauko kavinėse. Tinkamai auklėjamas šuo išmoksta elgtis viešoje vietoje ramiai ir nereaguoti į staigius dirgiklius.

 

Pirmasis socializacijos etapas, per kurį jauniklis pripranta prie naujų namų ir šeimininkų, trunka iki 4 mėn. Kita stadija, grįsta dresūra, paprastai trunka iki 8–9 mėn. Taigi, įsigijus 2–3 mėn. šuniuką pirmą mėnesį reikia kuo daugiau laiko bendrauti, vėliau – dar mažiausiai pusmetį užsiimti bendro paklusnumo mokymais (savarankiškai ar specialiose mokyklose). Šiuos uždavinius lengviau įgyvendinti šiltuoju metų laiku.

 

Daugelis, pasiryžę priimti į šeimą naują narį, aukoja atostogas ar jų dalį, jog palengvintų pirmų savaičių stresą. Laikas drauge išgrynina, ar sprendimas buvo teisingas. Prisiminkite, kad priprasti reikia ne tik šuniukui, bet ir šeimininkams. Pirmosios naktys dažnai praeina be miego, tad gera turėti laisvą grafiką.

 

Šaltojo sezono minusai

 

Įsivaizduokite dvi alternatyvas – lakstyti į lauką mažiausiai 8 kartus per parą šiltu oru ar šaltyje, lietui lyjant. Vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį sunkiau mokyti šuniuką atlikti gamtinius reikalus. Nykštukinių veislių atstovai dažnai netoleruoja blogo oro ir net atsisako tuštintis – gūžiasi, dreba ir veržiasi po stogu. Kartais šeimininkai renkasi lengvesnį kelią, kad nereikėtų dažnai lakstyti laukan, ir pripratina augintinį atlikti gamtinius reikalus namuose ant palutės. Dresuotojai rekomenduoja naudoti žemą padėklą su dirbtine žole ar kitu faktūriniu atitikmeniu, primenančiu veją, kad šuniui būtų lengviau atpažinti. Tačiau patogumas – laikinas. Atšilus orams laukia antras treniruočių etapas ir ne visus keturkojus lengva perauklėti naudotis tikra žole.

 

Dresūros pamokas nuo 5–6 mėn. galima perkelti į patalpas. Daugelis specializuotų įstaigų siūlo tokias paslaugas. Tačiau viską, ko išmoks tarp keturių sienų, pavasarį teks pakartoti atvirose vietose. Nors mažiau galimybių socializuotis lauke, vis dar galima vestis augintinį į kai kuriuos prekybos centrus. Žinoma, prieš tai šuniukas turi gauti visus pagal amžių reikalingus skiepus.

 

Žiema nėra tinkamiausias metų laikas ir dėl to, kad kalėdiniu laikotarpiu šaltą protą nurungia emocijos. Nors tendencijos populiarumas mąžta, gyvūnai vis dar laikomi gera dovana po eglute. Spontaniškų sprendimų kaina – pilnėjančios prieglaudos. Augintinių atsikratoma stebėtinai greitai – po žiemos švenčių praėjus keliems mėnesiams. Tai dar kartą įrodo, kad šiltuoju metų laiku mažiau iššūkių, susijusių su adaptacija ir auklėjimu.

 

Ar esate pasiruošę?

 

Nepriklausomai nuo metų laiko, yra keletas dalykų, kuriuos būtina padaryti prieš įsigyjant šunį. Pirma, įvertinkite, ar pakelsite finansinę naštą. Net jei paimsite gyvūną iš prieglaudos (veislinių keturkojų kaina gali siekti kelis tūkstančius), pirmą mėnesį patirsite daugiau išlaidų nei įprastai. Reikės nusipirkti inventoriaus, pašaro, priemonių nuo vidinių ir išorinių parazitų. Nepamirškite išlaidų veterinarijos gydytojo paslaugoms, kastracijai ar sterilizacijai. Įvertinkite, kiek eurų išleisite per metus. Pasilikite atsargų nenumatytiems atvejams. Galiausiai prisiminkite, kad atostogaujant su augintiniu būsto nuoma irgi kainuos daugiau.

 

Antra, pagalvokite, ar turėsite laiko treniruoti keturkojį. Auklėjimas taps tarsi antru darbu, ypač pirmą pusmetį. Pasikeis įprasta dienotvarkė. Teks anksti keltis ar vėlai gultis, mažiau laiko naršyti telefone, daugiau bendrauti su šuniuku. Galbūt laikinai privalėsite atsisakyti kai kurių pramogų, pakeisti namų interjerą, kad būtų saugiau. Parankiau, jei metų laikas padeda susidoroti su šiais iššūkiais, o ne komplikuoja padėtį.

 

Trečia, ar esate pasirengę paaukoti kasmetines atostogas? Idealu, jei galite laisvai planuoti dieną, skirti neribotą laiką naujam augintiniui. Šunys – gaujos gyvūnai, todėl atskirti nuo vados liūdi ir patiria stresą. Pirma savaitė gali būti labai sunki, kol jauniklis supras, kad nauja gauja yra nauja šeima. Štai kodėl svarbu daug bendrauti ir užmegzti ryšį. Mažiausiai tris kartus per dieną skirkite laiko fiziniam ryšiui – žaidimams, glostymui, mylavimui. Jums abiem reikia susipažinti.

 

Ketvirta, pasirenkite nuotaikų pakilimams ir nuosmukiams. Euforija dėl naujo augintinio, ypač mažylio, gali greitai išgaruoti, jei šuniukas cypia naktimis, palieka balučių ir krūvelių ant grindų, kilimų, graužia baldus ir pridaro kitų nuostolių. Gali atrodyti, kad keturkojis visiškai nekontroliuojamas. Visa tai yra šuniškos vaikystės ir adaptacijos namuose dalis. Situacija pagerės su amžiumi, žinoma, jei keturkojis bus auklėjamas.

 

TESTAS. Ar tinkamas laikas įsigyti augintinį?

 

Pažymėkite, kokie įvykiai nutiko gyvenime per paskutinius 6 mėn. ar gali įvykti per artimiausią pusmetį. Vienas tinkantis teiginys vertas vieno taško.

 
  •  Skyrybos ar santykių pabaiga.
  •  Santuoka.
  •  Gyvenimo sąlygų pasikeitimas (nauji kambariokai, būsto kaita ir pan.).
  •  Nauja gyvenamoji vieta (persikėlimas į kitą miestą, emigracija).
  •  Nėštumas ir kūdikio gimimas.
  •  Ilgesnės nei 8 val. darbo valandos ar didesnė atsakomybė darbe.
  •  Finansinės problemos.
  •  Vaikai išsikrausto arba atsikrausto į tėvų namus.
  •  Pagyvenusio ar sergančio šeimos nario slauga.
  •  Reikšmingi pokyčiai šeimos rutinoje.
  •  Šeimos nario mirtis.
  •  Anksčiau turėto augintinio (katės ar šuns) nugaišimas / dingimas.
  •  Augintinio (katės ar šuns) atsisakymas (parduotas, atiduotas, išvežtas į prieglaudą).
  •  Reikšmingos vieno iš šeimos narių sveikatos problemos.
  •  Vieno iš šeimos narių darbinio statuso pasikeitimas (pradeda dirbti, keičia darbą, tampa bedarbiu, išeina į pensiją).
  •  Dažnos kelionės verslo ar pramogų tikslais.
  •  Riboti laiko resursai laisvalaikiui.
  •  Gimnazijos, kolegijos, universiteto baigimas.
  •  Šeimos narių nesutarimas dėl naujo augintinio įsigijimo.
  •  Namuose jau yra augintinis. Kiek gyvūnų laikote, tiek taškų pridėkite. Pavyzdžiui, dvi papūgėlės ir žiurkėnas – 3 taškai. Vienas akvariumas skaičiuojamas kaip vienas gyvūnas.
 

Rezultatai

 

0–3 taškai. Gyvenimas teka ramia ir stabilia vaga. Tikėtina, dabar tinkamas laikas apsvarstyti naujo augintinio įsigijimą.

 

4–6 taškai. Šiuo metu turite daug pareigų. Labiau tiktų laikyti mažą žinduolį, pavyzdžiui, triušiuką, suaugusią katę ar gerai dresuotą šunį, nei kačiuką, šuniuką ar aktyvių veislių keturkojį.

 

7–10 taškų. Gerai pagalvokite prieš priimdami sprendimą. Atsižvelgiant į pokyčius gyvenime ir pareigas, neturėsite laiko rūpintis nauju gyvūnu. Palaukite, kol situacija nurims ir nusistovės.

 

˃10 taškų. Šiuo metu nėra išmintinga įsigyti naują augintinį.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė