Praėjusią savaitę žiniasklaidai LNK televizija kartu su prodiuserių kompanija „TymDrym“ pristatė unikalų realybės eksperimentą – „Tamsoje“. Tokio projekto, kur matantieji apsikeis vietomis su neregiais, dar nėra buvę ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Socialinio eksperimento nugalėtoju pora – matantis ir neregys – pasidalins įspūdingą net 20 000 tūkstančių eurų piniginį prizą.

 

TAMSOJE-anketa

Netrukus prasidėsiantis eksperimentas, kuriame dalyvaus neregiai ir aiškiai pasaulį matantys, truks 10 savaičių. Neregiai taps ištikimais palydovais ir svarbiausiais patarėjais tiems, kuriems tamsa nėra įprasta kasdienybės dalis. Taip mūsų visuomenėje neįgaliu laikytas žmogus staiga taps visa galva pranašesnis už įgaliuosius, o pastarieji pasijus priklausomi nuo vedlių, kurie tamsoje jaučiasi tarsi žuvys vandenyje.

 

„Jei tu nematai, tai nereiškia, kad tu turėtum kažko bijoti ar kažkas turėtų bijoti tavęs. Aklieji ir silpnaregiai yra savarankiški žmonės. Ir šokame, ir dainuojame, kartais gyvename geriau nei tie, kurie mato 24 valandas per parą, galime patys pasiekti daugiau nei pasiekia kiti. Tą ir bandysime įrodyti šiame realybės eksperimente. Tačiau aš tikrai neneigiu, kad pagalba ir akys mums yra reikalingos. Nors ir kažkiek bijau, tačiau žaisti noriu“, – pasakoja projekto anketą užpildęs, silpnaregis nuo vaikystės ir dabar vos 0,01 proc. regėjimo teturintis Aivaras Mickus.

 

Projekto kūrėjai, pasitelkę neregių ir silpnaregių mokymų programą „Dialogas tamsoje“, į realybės eksperimentą atrinks 6 neregius arba silpnaregius, kurie kartu su reginčiais apsigyvens tamsos namuose. 13 dalyvių gyvenimas kiekvieną dieną bus transliuojamas 24 valandas per parą internetu, o LNK eteryje televizijos žiūrovai matys dienoraščio laidas.

 

Reginčiųjų ir neregių poros viso eksperimento metu nuolat keisis tarpusavyje ir svarbiausia, varžysis dėl pagrindinio prizo – 20 000 eurų, kuriuos projekto nugalėtojų pora pasidalins perpus.

 

Į projektą patekti besitikintis Aivaras jau žino, kur išleistų sėkmės atveju laimėtus pinigus. „Savo dalį paskirčiau trims dalykams. Vieną dalį skirčiau savo darbui, norėčiau bendradarbius nusivežti į Vokietiją, kurioje prieš beveik 30 metų gimė mokymų projektas „Dialogas tamsoje“. Norėčiau ten nusivežti savo kolektyvą ir pamatyti, kur atsirado šio projekto šaknys. Kitą dalį pinigų skirčiau šeimai, o likusį trečdalį  tiesiog išmėtyčiau pro išsinuomoto malūnsparnio langą“, – juokėsi šiame unikaliame projekte dalyvauti pasiryžęs vilnietis.

 

Nors būsimieji projekto dalyviai dar kviečiami pildyti anketas, tačiau Aivaras ir kiti regėjimo sutrikimų turintys asmenys jau turėjo galimybę televizijos virtuvę pamatyti iš arti. Neregiai ir silpnaregiai prisidėjo prie pirmojo tokio Lietuvoje realybės eksperimento kūrimo ir įgarsino projekto anonsą.

 

„Atrodo, kad tai nieko sunkaus, kol neatsisėdi prieš mikrofoną. Galbūt čia tas pats, kaip matantiems atsisėsti prieš kamerą ir drąsiai kalbėti. Iš tikrųjų, tai viskas nėra taip paprasta ir lengva“, – pirmą kartą profesionalioje montažinėje atsiminė A. Mickus.

 

Išskirtinio projekto kūrėjai tvirtina, kad tai bus didžiausias žmogaus išbandymas, kuris įeis į televizijos istoriją. Realybės eksperimento dalyviai ne tik pirmą kartą gyvenime bandys išgyventi sau neįprastomis ir ekstremaliomis sąlygomis, bet ir kiekvieną savaitę atliks specialias užduotis, kurios nulems jų išlikimą projekte.

 

Visi norintys dalyvauti šiame unikaliame realybės eksperimente gali pildyti anketą LNK puslapyje. Ar dešimt savaičių tamsoje gyvenusiam žmogui bus lengva grįžti į realybę? Projekto rengėjų teigimu, viso eksperimento metu dalyviai bus stebimi ir prižiūrimi tiek okulistų, tiek psichologų. Medikai bus kiaurą parą pasiryžę padėti dalyviams.

 

VIDEO su neregių įgarsintu tekstu: