Ukmergės dvarai — kur vienu metu gyveno ir Smetonos, ir Radvilos
2022-03-26 08:52Ukmergės kraštas garsėja net šešių įspūdingų dvarų žiedu. Du šio žiedo deimantus – Taujėnų ir Užugirio dvarus šį šeštadienį tyrinės Eglė Kernagytė-Dambrauskė ir „Lietuvos ryto“ TV laida „Lietuvos dvarai“. Taujėnų dvare laidos komanda ieškos dar neseniai dvare aidėjusių Radvilų istorijų, o Užugirio dvare tyrinės Smetonų šeimos koridorius, į kuriuos kadaise negalėjo įžengti joks prašalaitis. Įdomu tai, kad abi šeimos netolimuose dvaruose gyveno vienu metu ir netgi palaikė ryšius.
Prezidento vakarai žvakių šviesoje
Prezidentas Antanas Smetona gimė Užulėnio kaime, Ukmergės rajone. Pastebėję visą gyvenimą išlikusią meilę ir dėmesį gimtinei, prezidento bendražygiai nusprendė suorganizuoti jam nepaprastą dovaną: 60-mečio proga išleido specialius „dovanų kuponus“, o už kuponus surinktas lėšas jam padovanojo žemės vos kilometras nuo gimtojo kaimo. Čia ir išdygo Užugirio dvaras – pradžioje prezidento tiesiog vadintas Užugirio kiemu, vėliau dėl savo įspūdingos architektūros ir aplinkos pramintas Užugirio dvaru. Pastatą, kuris puikiai išliko iki šių dienų projektavo garsus Kauno modernizmo architektas Feliksas Vizbaras, o modernistinės idėjos atsispindėjo ir dvarą supusiame ūkyje: jis buvo kurtas kaip pavyzdys, iš kurio galėtų mokytis aplinkiniai gyventojai. Tiesa, dvare buvo visi patogumai išskyrus elektrą – jos liniją nusivesti nuo Ukmergės buvo per brangu netgi prezidentui.
Mokykla prabangesnė už namus
Netoli Užugirio dvaro 1935 metais išdygo ir įspūdinga mokykla – ne vienas nustebs, kad tai tik pradinio ugdymo įstaiga, o ne dar vienas dvaras. Didingos architektūros statinys išsiskyrė ir savo vidumi: čia buvo visi patogumai, kuriais galėjo naudotis ir aplinkinių kaimų gyventojai, kurie dar gyveno gana skurdžiai. Šiandien mokykla atvira dvaro lankytojams, autentiškose patalpose išliko net „smetoninė“ lenta, o patys smalsiausi gali išbandyti įvairiausias pramogas: rašymą plunksna ar ant grifelinės lentelės. Būtent taip ir padarė laidos vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė.
Kur iki mūsų laikų gyveno Radvilos?
Dar vienas laidoje aplankytas dvaras – Taujėnų. Dvaras išskirtinis ne tik savo didinga architektūra, kurią kūrė architekto, prisilietusio ir prie Pažaislio vienuolyno, ir prie Valdovų rūmų ranka, bet ir savo istorija: čia, iki pat XX a. vidurio gyveno vienos iš Radvilų atšakų palikuonys. Įdomu tai, kad paskutinysis dvaro Radvila – Konstantinas Radvila Jaunesnysis net tarpukariu išlaikė karališką, gal net ekstravagantišką gyvenimo būdą: mėgo medžioklę, puotas ir įvairius iššūkius. Pavyzdžiui, sykį su bičiuliu susilažino, kas Ukmergės restorano laiptais greičiau užbėgs….raitas žirgu. Kontantino Radvilos namuose, be abejo, lankydavosi ir netoliese gyvenęs A. Smetona.
Išskirtinės Smetonų bei Radvilų istorijos Ukmergės krašte – jau šį šeštadienį, 16.30, „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuvos dvarai“.
Laidos rengėjų nuotr.