Trys kvietimai daugiabučių renovacijai vykdyti
2020-09-16 09:112005 m. prasidėjęs daugiabučių namų renovacijos procesas, bėgant metams ir didėjant informacinei sklaidai, šią dieną jau pasižymi sėkmingų renovacijos istorijų skaičiumi bei renovacijos priemonių spektru, kurios kasmet platėja ir atveria vis daugiau galimybių gyventojams. Šiuo metu apie renovaciją galvojantys turi net kelis pasirinkimus: Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) šiuo metu yra paskelbusi net 3 kvietimus renovacijai.
Renovuotas daugiabutis Molėtuose. Nuotrauka iš BETA archyvo
Naujasis Aplinkos ministerijos kvietimas išsiskiria papildomu reikalavimu gautų paraiškų vertinimui – didesniuose nei 1500 kv. m ploto daugiabučiuose, esant techninėms galimybėms, turės būti įrengtos saulės jėgaines. Kvietime taip pat atsirado daugiau galimybių daugiabučiui būti nepriklausomam nuo išorinių energijos tiekėjų ir energiją šilumai, karštam vandeniui ir elektrai gamintis naudojant šilumos siurblius, saulės jėgaines ar kitus atsinaujinančios energijos įrenginius. Tokiems projektams ir priemonėms bus skiriama papildoma 30 proc. parama iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos.
Paskutiniu kvietimu numatoma priimti neribotą paraiškų skaičių ir jas įgyvendinti išdėstant projektų srautą pamečiui, atsižvelgiant į kvietime numatytus atrankos kriterijus.
„Svarbu tai, jog renovuotinų daugiabučių gyventojai vienu metu gali teikti net kelias paraiškas. Taip yra sudaromos lankstesnės galimybės imtis savo daugiabučio renovacijos. Vienas iš šiuo metu galiojančių kvietimų – jau 8-asis kvietimas teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti“, – sako BETA direktoriaus pavaduoja Gintarė Burbienė.
Naujų paraiškų daugiabučių renovacijai iš gyventojų ir savivaldybių BETA laukia iki 2021 m. kovo 1 d.
Didesnis dėmesys žaliajai energijai
BETA atliktais visuomenės nuomonės tyrimų duomenimis, daugiabučių namų gyventojai vis labiau domisi energijos taupymo priemonėmis. Naujausi tyrimų rezultatai rodo, kad net 64 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų savo name norėtų įsidiegti tokio tipo priemones.
„Mus supančioje aplinkoje gausu atsinaujinančių energijos šaltinių, kuriuos galima efektyviai panaudoti patalpoms ir vandeniui šildyti, elektrai gaminti. Tad nuo 2020 m. gegužės 28 d. BETA priima paraiškas atsinaujinantiems energijos šaltiniams įrengti daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų arba yra gavę savivaldybės pritarimą“, – sako G. Burbienė.
Paraiškos skirtos atsinaujinančių energijos šaltinių diegimui priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. gruodžio 31 d. arba iki tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma.
Parama mažajai renovacijai
Taip pat nuo rugpjūčio 3 d. BETA priima paraiškas skirtas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemoms modernizuoti. Gyventojai, siekiantys gauti valstybės paramą, privalo atnaujinti senus susidėvėjusius automatinius šilumos punktus, kurie automatiškai nepalaiko užduotos karšto vandens temperatūros pastato vidaus karšto vandens tiekimo sistemoje ar keisti elevatorinius šilumos punktus į naujus automatizuotus šilumos punktus.
Be to, kvietimas suteikia galimybę ne tik modernizuoti šildymo ar karšto vandens sistemas, bet ir įsidiegti alternatyvias energijos priemones karštam vandeniui paruošti. Paraiškoje numatyta 30 proc. valstybės parama planuojantiems diegti energinio efektyvumo didinimo priemones. Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2021 m. vasario 1 d. arba tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta 5 mln. eurų suma.
Remiantis paskutiniais visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, beveik 93 proc. daugiabučių gyventojų žino arba yra girdėję apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą. Dar 77 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų teigia, kad susiklosčius tinkamoms aplinkybėms, jie mielai renovuotų savo daugiabutį namą.
„Pateikus paraiškas visiems trims kvietimams, galima gauti iš tiesų nemažą valstybės paramą ir sutvarkyti savo daugiabutį, kad jis būtų ir gražus, ir šiltas, ir komfortiškas“, – priduria G. Burbienė.