Koks šalmas brangiausias pasaulyje? Kyla mintis, kad pagamintas iš gryno aukso ir puoštas stambiais brangakmeniais? Tikriausiai nustebsite, kad trys vertingiausi pasaulyje šalmai – ne iš aukso ir be deimantų.

 

2000-aisias metais Anglijos Leičesteršyro grafystėje rastas Halatono šalmas – puošnus Romos kavalerijos šalmas iš metalo, puoštas sidabru ir auksu. Pažiūrėti galite paspaudę ČIA. Šalmą archeologai rado toje vietoje, kur prieš tai buvo radę paslėptą romėniškų monetų lobį. Tačiau šalmas buvo sudužęs į daugybę mažų dalelių. Mokslininkams reikėjo pasistengti, kol jį vėl sulipdė ir restauravo. Senoviško šalmo atkūrimas užtruko beveik 10 metų ir kainavo beveik milijoną dolerių. Dabar šalmas eksponuojamas Harborougho muziejuje.

 

Ant šalmo vaizduojamas karys ant žirgo, trypiantis nugalėtą barbarą. Manoma, kad tas karys – Tiberijus Klaudijus Cezaris Augustas Germanikas (gimęs 10 m. pr. Kr. rugpjūčio 1 d.). Priekyje vaizduojamas pergalės deivės Nikės reljefas. D. Britanijoje rastas senovės Romos laikų šalmas laikomas pačiu prabangiausiu.

 

Dar vienas įspūdingas archeologijos radinys, išlietas iš vario, vadinamas Krosbio Gareto šalmu. Pažiūrėti galite paspaudę ČIA. Jį taip pat aptiko Anglijoje, gretimame kaime 2010 metų gegužę. Šio šalmo forma nepaprastai originali, primenanti smailėjančią kepuraitę, kurios viršuje – grifo skulptūrėlė. Antveidis vaizduoja jauną vyrą, švariai nuskustu veidu bei garbanotais plaukais. Šalmas padarytas iš 82 procentų vario, 10 procentų cinko bei 8 procentų alavo lydinio.

 

Originalus šalmas buvo vario spalvos ir padengtas sidabro sluoksniu. Galvos apdangalo detalės iškaltos taip preciziškai, kad jis neturi analogų. Šalmas buvo parduotas aukcione pirkėjui, nepanorusiam atskleisti savo tapatybės už beveik 3,5 milijono dolerių. 2012 metais jis buvo viešai eksponuojamas karališkoje menų akademijoje.

 

Vienas garsiausių – raguotas Henrio VII šalmas, kurį karaliui padovanojo 1514 metais imperatorius Maksimilijanas I. Pažiūrėti galite paspaudę ČIA. Šalmas buvo su susuktais avino ragais ir žmogaus veido antveidžiu. Jį 1512 metais vakarų Austrijoje pagamino Konradas Seusenhoferis. Šis šalmas buvo dovana, suvenyras, kare nebuvo naudojamas.1649 metais, per Anglijos civilinį karą šarvai, prie kurių priklausė garsusis šalmas, buvo parduoti į metalo laužą. Šalmas išliko tik dėlto, kad jis buvo saugomas kitoje vietoje.