Trumpi patarimai, kaip išmokti priimti kritiką
2017-01-06 15:13„Kritikuoti, pasmerkti ir skųstis gali bet kas, tačiau ne kiekvienas yra pakankamai stiprus ir moka save kontroliuoti, kad sugebėtų suprasti ir atleisti“, – yra pasakęs JAV rašytojas Dale‘as Carnegie. Mokėti priimti kritiką šiuolaikiniam žmogui labai svarbu. Kritikos vienu ar kitu metu neišvengia nei vienas. Kartais ją labai sunku priimti, tačiau viskas priklauso nuo to, kaip žmogus reaguoja į jam išsakytą kritiką.
6 įrodymai, kad kritika gali būti naudinga:
- Kritika gali padėti tapti nuolankesniems. Nėra lengva sąžiningai įvertinti save ir savo silpnybes, tačiau tai būtina daryti, siekiant asmeninio tobulumo.
- Kritika padeda atrasti naujų perspektyvų ir idėjų. Kiekvieną kartą, kai kas nors meta iššūkį, plečiasi žmogaus akiratis.
- Kritikai suteikia unikalią galimybę išmokti aktyviai klausytis. Kritika skatina viską dar kartą apgalvoti; sugalvoti, kaip būtų galima įrodyti kritikams, kad nėra taip, kaip jie galvoja; suprasti, ką kritikuojantis asmuo iš tikrųjų norėjo pasakyti.
- Kritika pagreitina problemų sprendimą, nors tai daryti ir nėra lengva, nes sukritikuotas žmogus tampa labai jautrus, savikritiškas ir susierzinęs dėl išsakytos kritikos.
- Kartais kritika gali paskatinti racionaliai mąstyti – net jei kritika yra negatyvi, kritika kartais yra labai naudinga.
- Kritika gali išmokyti būti atlaidesniems. Daug žmonių savyje nešiojasi daug streso ir nusivylimo ir savo pyktį bei blogas emocijas neretai nesąmoningai nukreipia į kitus.
Trumpi patarimai, kaip išmokti priimti kritiką:
- Vengti ginčų.
- Jei tik įmanoma, ignoruoti.
- Neleisti būti suklaidinamiems.
- Vengti asmenų, kurie kalba apie vieną ir tą patį.
- Net jei kritikuojamas žmogus yra teisus, visų pirma jis turi tai įrodyti.
- Paleisti, jei nepavyksta išspręsti problemos.
- Išsiaiškinti tikruosius kritikuojančių asmenų motyvus.
- Imtis reikalingų asmenų, jei kritikuojantys asmenys peržengia ribas.
- Aiškiai dėstyti savo mintis.
- Visada išlikti ramiems.
- Pripažinti, kad kritikai gali būti teisūs.
- Būti pasiruošusiems išmokti naują pamoką.
- Pasistengti suprasti savo klaidas ir bandyti jas ištaisyti.
- Drąsiai atlaikyti kritiką.
- Nereikėtų per daug laiko skirti kritikos analizavimui. Kuo daugiau galvosite apie tai, ką kažkas pasakė, tuo mažiau laiko turėsite kitiems dalykams daryti.
Pabaigai reikėtų paminėti, kad aršiai kritikuojantys ir kimbantys į atlapus žmonės iš tikrųjų yra labai nelaimingi. Galbūt jie turėjo nesėkmingą dieną, o gal net visas gyvenimas nėra rožėmis klotas. Kreipdami dėmesį į kiekvieną niekingą pastabą, mes atimame iš savęs trupinėlį laimės. Galų gale, jie laimi! Nereikėtų leisti pašaliniams žmonėms gadinti nuotaikos, bet taip pat ir neprarasti sveiko proto – galbūt toje kritikoje yra krislas tiesos, į kurią reikėtų įsiklausyti ir pasistengti kažką pakeisti.