Transformaciniai žaidimai – saugus gyvenimo scenarijų pasimatavimas
2025-05-02 09:36Sąvoka „transformaciniai žaidimai“ Lietuvoje dar gana nauja. Apie tai, kokie žaidimai patenka į šią kategoriją, kokių pokyčių gali tikėtis žaidžiantysis, kada verta tai išbandyti kalbamės su sertifikuota (ICTA, ICU) verslo, koučingo, neurolingvistinio programavimo ir eneagramos trenere, koučingo specialiste, metaforinių asociatyvinių kortų autore Reda Slavinskaite.

Reda Slavinskaitė
Reda, sutarėme pakalbėti apie transformacinius žaidimus. Kas slypi po šia sąvoka?
Transformaciniai žaidimai – reiškinys, kurį kiekvienas mato ir patiria savitai. Viskas priklauso nuo būsenos, kurią tuo metu patiria žmogus, nuo turimos užklausos, grupės energijos, prisiimto vaidmens, pačio žaidimo ir pan. Kažkam transformacinis žaidimas bus tiesiog smagi, įdomi veikla, skatinanti kūrybiškumą. Kažkam tai bus priemonė ar puiki metodika padėti klientams. Dar kažkam – procesas, leidžiantis pamatyti giliausius asmenybės užkaborius, susitikti su baimėmis ir ribojančiais įsitikinimais, gauti įžvalgų ir ryžtis transformacijai bei svarbiems gyvenimo pokyčiams.
Esu aistringa metaforų mylėtoja, todėl pasakysiu, kad transformacinis žaidimas – tai verpetas, kuris įtraukia kiekvieną prie jo prisilietusį, ir niekas iš anksto negali žinoti, kiek giliai, kiek stipriai ir kiek ilgai jis mus suks.
Iš kur kilo šis žaidimų rūšies apibrėžimas?
Transformacinių žaidimų sąvoka gana nauja. Visgi principas, kad per žaidybines praktikas galima didinti sąmoningumą, transformuoti baimes į galimybes ir pan., žinomas jau labai seniai ir turi gilias tradicijas.
Galima netgi išskirti keletą vystymosi etapų. Ankstyviausios, be abejo, dvasinės praktikos, kurios atkeliavo iš Rytų filosofijos. Pirmaisiais tokių žaidimų praktikuotojais laikomi budistų vienuoliai, kurie naudodavo mandalas perėjimui iš žemiškų kančių į šviesą.
Vėliau galime stebėti, kaip modernioji psichologija pasitelkia archetipus, simbolius bei metaforas žmogaus vidinėms paslaptims pažinti, atskleisti ir tam tikram virsmui. Būtent per šį etapą, vystantis humanistinei psichologijai, atsirado terpė praktinėms metodikoms, kurios orientuotos į pagalbą žmogui.
Galiausiai šiuolaikinė saviugdos, koučingo ir inovacijų banga smarkiai užaugino žaidimų asortimentą, kurie šiandien pritaikomi tiek asmeniniam tobulėjimui, tiek terapijoje, tiek versle ar komandinėse veiklose.
Kokie žaidimai laikomi transformaciniais?
Transformacinius žaidimus galima suskirstyti į keturias kategorijas: psichologinius, ezoterinius, verslo ir kūrybinius.
Psichologiniai, terapiniai žaidimai grįsti psichologijos, psichoterapijos ir koučingo principais. Naudojami savęs pažinimui, emociniams blokams įveikti, asmeniniam augimui.
Ezoteriniai, dvasiniai žaidimai grįsti mistiniais, dvasiniais, energetiniais arba religinių sistemų principais. Jie padeda suvokti gyvenimo prasmę, sąmonės augimo procesus, dvasinius iššūkius.
Verslo, strateginiai, lyderystės žaidimai skirti verslo strategijoms kurti, komandoms formuoti, kūrybiniam ir strateginiam mąstymui lavinti. Tokie žaidimai padeda spręsti finansines problemas, transformuoti mąstymą apie pinigus, ugdyti būtinus įgūdžius.
Kūrybiniai, intuicijos lavinimo žaidimai skirti vaizduotei ir nestandartiniam mąstymui ugdyti.
Kiekvienas žaidimas turi savo paskirtį ir sritį, kurią padeda dalyviui išsinagrinėti, ir tam tinkamiausius būdus. Tad pirmiausia patartina apgalvoti, kokioje srityje ir kaip norisi siekti pokyčio ar transformuotis.
Kokie pokyčiai gali būti pasiekiami / sukuriami žaidžiant?
Proceso metu pasiekiamas pokytis nulemiamas įvairių veiksnių, tačiau svarbiausi jų – pasirinkto / parinkto žaidimo pobūdis ir tikslas bei pačio dalyvio intencija ir pasirengimas pokyčiams. Tad žaidimu pasiekiama transformacija gali būti subtili arba radikali. Dažnai tai gali būti tiesiog pokytis mąstymo ar veiksmų lygmenyse. Tačiau tiems, kurie tikrai subrendę giliajam pokyčiui, netgi jaučia tam poreikį, tiems, kurie pasirengę atviram susitikimui su savimi, žaidimo metu sukuriama transformacija gali būti itin reikšminga.
Subtilios transformacijos atveju dalyviai atpažįsta užspaustas emocijas, gauna įžvalgų, skatinančių keisti mąstymo ir elgesio šablonus, atranda savo supergalias ir įgauna pasitikėjimo. Paprastai tai pasireiškia lengvumu, motyvacija, energija.
Gilioji transformacija būna tyli, dažnai graudi, tarsi panardinanti į transą. Būtent ten žmogus atranda tą kabliuką, regis, paprastą, bet esminį įsitikinimą, kuris jau seniai nebepalaiko, o tik riboja aplipindamas šalutinėmis nuostatomis, emocijomis ir patirtimis. Štai tokiu atveju tikroji transformacija tarsi pertvarko visą žmogaus vidinę sistemą, kuri, be abejo, pasireiškia ir išorėje. Tad maža, bet svarbi rekomendacija – esminės transformacijos atveju susiraskite koučingo specialistą ar psichologą, psichoterapeutą, kuris padės kuo sklandžiau priimti visus pokyčius.
Kaip pasirinkti sau reikalingą žaidimą ir jo vedlį?
Dažniausiai žmonės vadovaujasi rekomendacijomis, gerų (ar blogų) patirčių pasidalinimais. Tai išties vertinga. Tačiau derėtų nepamiršti, kad visi esame skirtingi, su savo unikaliais charakteriais, temperamentais ir poreikiais. Tad tas pats mentorius ar žaidimas, kuris kitam buvo ypač stiprus, gali neatitikti būtent mūsų lūkesčių. Mano nuomone, renkantis transformacinį žaidimą ir vedlį svarbu atsižvelgti į savo dabartinius poreikius, aktualią tematiką, lūkesčius bei tai, kokį procesą norite patirti. Žinoma, jei tik yra galimybė, pasikonsultuokite su vedliais, sudalyvaukite jų žaidimų pristatymuose.
Kokiomis patirtimis po transformacinio žaidimo dalijasi žaidėjai?
Į šį klausimą atsakysiu trumpai – transformaciniai žaidimai suteikia tai, ko žmogus nuoširdžiai nori, kam jau yra subrendęs ir išties pasirengęs priimti.
Asmeniškai visuomet paprašau sąžiningų, atvirų atsiliepimų po žaidimų, kuriuos vedžiau. Galiu pasakyti, kad tie, kurie tiesiog smalsauja ir nori gerai praleisti laiką, paprastai tai ir gauna. Kas nori suprasti pačius principus ir naują metodiką, išeina su naujomis idėjomis. O tie, kurie deklaruoja, kad nori pokyčių, bet nėra jiems pasirengę, dažnai net nebūna įleidžiami į žaidimą!.. Ne, ne dėl to, kad žaidimo vedlys jo nepriėmė (nes būna ir taip, kad vietos prie stalo nelieka), tiesiog žaidžiant mes vis grąžinami į pradinį tašką, vis tenka iš naujo pergalvoti savo klausimus. Tai sukelia daug vidinės (emocinės ir mentalinės) sumaišties. Tačiau norint viskas pamažu sugula į reikiamas vietas.
Kokie įrankiai naudojami šiuose žaidimuose?
Transformaciniuose žaidimuose naudojamos priemonės, kurios leidžia ar bent jau padeda apeiti racionalų protą ir pažadinti intuiciją. Ko gero, svarbiausios įvairios metaforos. Tai gali būti kortelės su vaizdais, klausimais, patarimais ir pan. Ne mažiau svarbi žaidimo lenta. Ji turi patraukti akį, tiek mentališkai, tiek intuityviai suvilioti dalyvį, kuriam šis žaidimas bus vertingas. Žinoma, naudojamos figūrėlės, įvairūs kristalai, kauliukai, simboliai.
Dalyviai raginami turėti refleksijos knygeles, jose užsirašyti žaidimo metu kilusias mintis, atsakymus į klausimus, gautas įžvalgas.
Ar tas pats žaidimas gali būti ir tiesiog geras laiko praleidimas, o kitu atveju – transformacinis? Kada atsiranda ši skirtis?
Kaip minėjau, dažniausiai tai priklauso nuo dalyvio intencijos ir pasirengimo pokyčiams. Žinoma, yra ir kitų svarbių aspektų: vedlio profesionalumas, žaidimo trukmė, dalyvių skaičius, erdvė arba renginio tematika ir kt. Tad jei pats renginys skirtas pramogai, tikrai joks specialistas nebandys dalyvių „nardinti“ per giliai. Jei turime mažai laiko arba daug dalyvių, paprastai tai bus pažintis, mąstymo, pojūčių suaktyvinimas.
Jeigu norisi gilaus išjautimo ir esate pasirengę transformacijoms, reikėtų kreiptis į specialistus individualizuotam ar mažos grupelės žaidimui.
Kur patartumėte besidomintiems susipažinti su transformaciniais žaidimais, išsirinkti konkretų mentorių?
Nepamainoma pagalba renkantis tiek žaidimą, tiek vedlį – transformacinių žaidimų festivaliai. Būtent čia galima išbandyti sudominusius žaidimus ir tiesiogiai pabendrauti su jų vedliais. Tokie renginiai vyksta visą dieną, o kartais ir kelias dienas, kad dalyviai visiškai atitrūktų nuo kasdienių rūpesčių ir pažintų žaidimų bei metaforų pasaulį.
Paprastai žaidimų renginio dieną sudaro 2–3 etapai. Per kiekvieną jų mentoriai pristato savo praktikas, rekomenduoja, kam jos labiausiai tiktų, ir pakviečia į savo grupeles tai patirti. Festivaliuose žaidimų trukmė ribota (1,5–3 val.), bet to tikrai pakanka ne tik įspūdžiui susidaryti, ar tai asmeniškai tinkamiausia praktika, bet ir išties pajusti bent minimalų pokytį.
Kaip kilo idėja organizuoti tokį festivalį?
Šių festivalių pradininkė, iniciatorė ir organizatorė yra transformacinių žaidimų autorė, mentorė, praktikuojanti psichologė, koučerė Lilija Dovgopolova. 2020 m. vasario 1 d. Vilniuje įvyko pirmasis tarptautinis žaidimų festivalis (lietuvių, anglų, rusų kalbomis), kuriame dalyvavo keliolika lektorių, mentorių ir žaidimų vedlių iš įvairių šalių, per šimtas dalyvių, turėjusių galimybę pasirinkti iš daugybės įvairių praktikų.
Bėgant laikui augo poreikis šiuos festivalius organizuoti grynai lietuviškai auditorijai, t. y. lietuvių kalba. Jau daug metų dirbu su įvairiomis metaforinėmis priemonėmis, vedu sąmoningumo užsiėmimus ir specializuojuosi taikydama šiuolaikines psichologijos metodikas, todėl iš Lilijos gavau pakvietimą prisijungti prie komandos. Tad nuo 2024 metų pradžios turime lietuvišką transformacinių žaidimų festivalį. Jis vyksta tris kartus per metus, jau surinko kelis šimtus dalyvių, nuostabių žaidimų vedlių ratą ir, žinoma, sulaukia vis didesnio susidomėjimo.
Ar yra reikalavimų transformacinio žaidimo vedliui?
Oficialių standartų ar reikalavimų transformacinių žaidimų vedliui nėra. Tačiau norintiems vesti pačių kurtus ar kitų autorių žaidimus, privaloma išeiti mokymų kursą ir gauti sertifikatą.
Neabejotinai reikalingos ir kitos gero vedlio savybės: psichologinis pasiruošimas, žaidimo proceso išmanymas, gebėjimas reflektuoti, darbo su grupėmis patirtis ir, žinoma, emocinis intelektas.
Beje, vis daugiau žmonių, pasitelkdami žaidybines patirtis ir nagrinėjamas metodikas, kuria naujus autorinius žaidimus. Tai išties džiugina, įneša naujovių ir atranda savo auditoriją.
Koks transformacinis žaidimas pačiai labiausiai patinka / atrodo paveikiausias? Kodėl?
Šiuo metu jaučiu skirtumą tarp to, kas patinka ir kas paveiku. Man dabar norisi patirti vis kažką naujo, netikėto. Tad jei tik atsiranda galimybė, išbandau naujus autorinius žaidimus.
Visiems, norintiems esminių pokyčių, siūlyčiau išbandyti šiuos: „Lila“ – atskleidžia vidinius blokus ir jų priežastis; „Magų imperija“ – tyrinėja vidinį pasaulį, atskleidžia potencialą; „Septyni spaudai“ – padeda suvokti dvasinį kelią ir sąmonės augimo etapus; „Likimo trikampis“ – padeda pamatyti pasirinkimų pasekmes.
Ką norėtumėte pridurti pokalbio pabaigai?
Pabaigti norėčiau atsakydama į dažniausiai dalyvių užduodamus klausimus: „Ar mano situacijoje šie žaidimai gali praversti?“ ir „Aš nežinau šių žaidimų, tai kažin, ar suprasiu, ką man ten reikės daryti?“
Svarbiausia žinutė yra ta, kad transformaciniai žaidimai tinka bet kokios profesijos, bet kokio amžiaus, lyties, pažiūrų ir t. t. žmonėms. Juk visi turime išgyvenimų, troškimų, susiduriame su bendravimo keblumais, norime geriau pažinti save ir kitus. Kitaip tariant, visi siekiame kokybiškesnio gyvenimo. O transformaciniai žaidimai – tarsi portalas, pro kurį patenkame į visus savo gyvenimo scenarijus ir galime saugiai atlikti norimas korekcijas.
Žinoma, reikia pasirinkti, kuris žaidimas asmeniškai tinkamiausias, bet, kaip minėjau, tam yra puikios galimybės transformacinių žaidimų festivaliuose. Čia laukiami visi, norintys asmeninio augimo. O jei jūs psichologas, koučeris, pedagogas, socialinis darbuotojas, personalo specialistas ar komandos lyderis, tai metaforos ir transformaciniai žaidimai gali tapti ir puikia darbine priemone.
Kažką iš anksto išmanyti apie žaidimus jums tikrai nereikia. Tam yra savo darbą išmanantys žaidimų vedliai. Jie ne tik supažindins, bet ir lydės jus kiekviename žingsnyje palaikydami, paaiškindami, jei reikės – ir paskatindami, kad gautumėt reikalingų įžvalgų.
Geriausias būdas sužinoti – išbandyti! Net jeigu nuspręsite, kad tai ne jūsų kelias, vis tiek būsite įgiję naujos vertingos patirties.
Autorius Laura Auksutytė