Legendoje apie tikrąjį margainį (lot. Sylybum marianum) pasakojama, kad baltos dėmelės ant vaistinio augalo lapų atsirado, nes ant jų užtiško mergelės Marijos krūtų pieno lašeliai. Nuo gilios senovės augalas buvo naudojamas skatinti pieno gamybą. Galbūt todėl anglai šį augalą vadina pienine usnimi. Lietuviai tikrąjį margainį taip pat vadina įvairiai, priklauso nuo vietovės: margalape usnimi, Marijos dagiu, šventadagiu ir t. t.

 

tikrasis margaini

Tikrojo margainio sėklas mėgsta dagiliai ir kiti smulkūs paukščiai. Senovėje augalų žiedai būdavo verdami ir vartojami kaip maistas. Į Europą tikrasis margainis pateko iš Kašmyro provincijos tolimojoje Indijoje. Iki XIX amžiaus Europoje augalas buvo specialiai auginamas ir maistui vartojamos visos jo dalys.

 

Tikriausiai niekam nekyla abejonių, kad pati gamta labiausiai rūpinasi savo gyventojų sveikata. Pasaulyje auga daugybė vertingų augalų, kurie gali sumažinti arba padėti pasveikti nuo įvairių ligų ir negalavimų. Vienas iš tokių augalų – tikrasis margainis.

 

Vaistinis augalas dažniausiai aptinkamas pakelėse, saulėtose vietose. Gali užaugti net iki 2 metrų aukščio. Šis augalas taip vertinamas, kad net tapo Škotijos nacionaliniu simboliu.

 

Pirmajame amžiaus po Kristaus gimimo senovės graikų mokslininkas, kartais vadinamas botanikos tėvu, Dioskoridas išsamiai aprašė šio augalo gydomąsias savybes. Apie tikrojo margainio naudą sveikatai rašė ir kitas romėnų gydytojas ir filosofas Galenas. Savo veikaluose jam vietos skyrė ir Avicena. Viduramžių laikų Europoje tikrasis margainis plačiai naudotas nudegimų, kepenų ir tulžies pūslės ligoms gydyti. Šiuolaikinėje farmacijoje tikrųjų margainių ekstrakto (trintų sėklų ir džiovintų lapų) dedama į diabeto ir dietinius preparatus.

 

Kuo naudingas šis dygliuotas augalas? Visų pirma jame apstu mikro ir makroelementų, vitaminų A, E, F, K ir B grupės. 1 g tikrojo margainio yra 16,6 mg kalcio, 9,2 mg kalio, 4,2 mg magnio, 0,08 mg geležies, 0,1 mg mangano, 1,16 mg cinko, 0,15 mg chromo, 22,9 mg seleno, 0,09 mg jodo ir 22,4 mg boro.

 

Farmacijoje tikrasis margainis vertinamas dėl cheminės medžiagos silimarino, kuris saugo kepenis ir gerina jų veiklą. Antioksidantų turtingas silimarinas padeda nuo įvairaus pobūdžio apsinuodijimų, ūmių ir lėtinių ligų bei įvairių stadijų kepenų cirozės.

 

Kepenys – vienas iš svarbiausių žmogaus kūno organų. Jos neutralizuoja, filtruoja nuodingas, į organizmą patekusias medžiagas, valo organizmą ir apsaugo ne tik nuo apsinuodijimo, bet ir nuo sveikatai labai pavojingų ligų. Nors sveikų kepenų ląstelės atsinaujina gana greitai, bet ilgainiui regeneraciniai procesai gali susilpnėti. Hepatocitai, pagrindinės kepenų ląstelės, gali dalytis ribotą kiekį kartų, tai reiškia, kad kažkada jos iš viso nustos tai daryti. Tada gali padėti silimarinas. Jis iš dalies perima hepatocitų ląstelių veiklą, apsaugo kepenis nuo pažeidimų, padeda šalinti toksinus ir skatina regeneraciją.

 

Tikrasis margainis taip pat naudojamas gydyti venų varikozei, artritui, tulžies pūslės akmenligei, kepenų ligoms, apsinuodijimui (taip pat ir alkoholiu), diabetui ir net malšinti dantų skausmą. Vaistinis augalas dažnai rekomenduojamas po radiacijos ir chemoterapijos procedūrų.

 

Gydymui naudojami tikrųjų margainių lapai, šaknys, sėklos, aliejus ir milteliai. Aliejus naudojamas įvairioms odos ligoms gydyti (aknei, žvynelinei, egzemai), kai kurioms reprodukcinių organų ligoms, hemorojui. Pasižymi priešuždegiminiu ir antibakteriniu poveikiu.

 

Vaistinėse yra gausus pasirinkimų preparatų su silimarino arba tikrojo margainio ekstraktu, bet gydomųjų priemonių galima pasigaminti ir patiems namuose.

 

Norint išvengti kepenų ligų, galima vartoti tikrųjų margainių nuovirą: 2 šaukštus tikrųjų margainių šaknų ir lapų užpilti 0,5 l verdančio vandens ir palikti, kad pritrauktų 8 – 10 valandas. Gerti po 120 ml tris kartus per dieną.

 

Tikrųjų margainių sėklų aliejų rekomenduojama vartoti po šaukštelį tris kartus per dieną, 30 minučių iki valgio.

 

Sėklas galima sumalti į miltus. Šaukštą miltelių užpilti 240 ml verdančio vandens ir palikti 10 minučių, kad pritrauktų. Gerti 2 kartus per dieną (rytą ant tuščio skrandžio ir prieš miegą. Arba jų galima įberti į salotas, grūdų košes, žaliuosius kokteilius ir kitus patiekalus. Beje, tikrasis margainis turi šildomąjį poveikį, todėl tinka žmonėms, kuriems nuolatos šalta.

 

Būtina atsiminti, kad tikrasis margainis yra vaistinis augalas, todėl gali sukelti šalutinį poveikį. Prieš vartojant būtina pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku bei vartoti tiksliai taip, kaip nurodyta.