Serena ir Venus Williams – bene garsiausios tenisininkės pasaulyje, iškovojusios daugybę titulų ir sumušusios ne vieną sporto rekordą. Visgi ne mažiau nei sportininkių pasiekimai gerbėjus domina šių dviejų išskirtinių moterų asmeniniai gyvenimai. O juose būta visko: nuo tėvo priespaudos iki kritikos dėl išvaizdos ir net rasistinių išpuolių.

 

New,York,-,August,29,,2013:,Grand,Slam,Champions,SerenaEros pabaiga

 

2022 m. vyresnioji iš seserų Serena Williams pranešė pasauliui paliekanti profesionalų sportą. Išskirtiniame interviu žurnalui „Vogue“ JAV teniso legenda atvirai papasakojo apie asmeninį gyvenimą aukštyn kojomis apverčiantį sprendimą – atsisakyti karjeros ir atsiduoti šeimai. Tuomet 40-metį atšventusi profesionali sportininkė neslėpė, kad ilgą laiką šeimoje tema apie teniso karjeros pabaigą buvo tiesiog tabu. Palikti didįjį sportą, pasak S. Williams, – vienas sunkiausių sprendimų jos gyvenime. Sportininkė atviravo, kad niekada gyvenime nenorėjo rinktis tarp teniso ir šeimos. Netgi svarstė, kad jei būtų vyras, galbūt net nereikėtų apie tai kalbėti – žaistų, siektų pergalių, o žmona galėtų puoselėti šeimos židinį. Tiesa, Serena pabrėžė, kad jai patinka būti moterimi – laikas, kai laukėsi dukros, buvo nuostabus, ji dievino nėštumą. Visgi primena, kad dievina ir tenisą – „Australian Open“ turnyrą 2017 m. laimėjo būdama nėščia jau antrą mėnesį. Abi seserys itin jautriai reaguoja į moterų ir vyrų lygybės klausimus. Taip pat nemažai laiko, dėmesio bei pinigų skiria mergaičių skatinimui sportuoti, kuruoja net kelias skirtingas programas, remia talentingus vaikus. Tačiau garsioji tenisininkė Serena atviravo, kad vis išgirsta didžiausią jos dukros svajonę – tapti seserimi, o juk kažkada ir turėjo ateiti laikas pokyčiui. Įvardinti to kaip pensijos moteris nenori, jos teigimu, tinkamesnis įvardinimas – evoliucija. Panašiu evoliucijos keliu netrukus žengs ir jaunėlė sesuo Venus. Nors jos sporto pasiekimai šiek tiek menkesni nei vyresniosios, tačiau abi tebėra geriausiai žinomos ir daugiausia pasiekusios moterys teniso pasaulyje. Jų duetas ne be priežasties ištisus dešimtmečius vadinamas tiesiog neįveikiamu.

 

Didelis vyresniosios sesers šešėlis

 

Visgi tiek sporto žurnalistai, tiek seserų Williams asmeniniu gyvenimu besidomintys gerbėjai visada pabrėžia vieną neginčijamą faktą, jog jaunėlei Venus, deja, visą gyvenimą teko tenkintis antrąja vieta. Mat teniso kortų karaliene visuomet būdavo tituluojama Serena. Ji dominavo ne tik kortuose, bet ir gyvenime. Beje, seserys ne kartą žaidė viena prieš kitą, rungtynės būdavo įtemptos ne tik žiūrovams, bet ir pačioms sportininkėms. Jos abi – neįtikėtinos konkurentės. Kita vertus, jų seseriška konkurencija nenueidavo per toli ir nevirsdavo atvirais ginčais. Priešingai – jos bent jau viešai demonstruodavo pagarbą ir susižavėjimą. Serena teigė, kad žaisti prieš seserį jai labai patinka – jei ji laimi, per daug nesidžiaugia, jei pralaimi, irgi nerodo didelio džiaugsmo. Venus jai pritaria. Tačiau kai vyksta aukščiausios lygos varžybos sunku visiškai nepaisyti savanaudiškumo. O dar sunkiau nepavydėti seseriai šlovės už aikštės ribų. Juk net vyresnėlės biografiją sudaro šimtai puslapių. Štai jaunesnioji tenkinasi vos keliais. Veikiausiai tokia jau pirmagimės privilegija. Serena Jameka Williams gimė 1981 m. rugsėjo 26 d. Taip pat ji pirma užkopė į pajėgiausių planetos tenisininkių reitingo viršūnę. Per savo karjerą pirmoje reitingo vietoje ji buvo 6 kartus. Pirmą kartą šią viršūnę pasiekė 2002 m. Paskutinį kartą pirmoji pasaulyje tapo 2013 m. ir tapo vyriausia tenisininke pasaulio lyderė teniso istorijoje. Dauguma profesionalų ir žurnalistų būtent Sereną laiko viena geriausių tenisininkių per visą istoriją. Nors abi seserys yra laimėjusios Didžiojo kirčio turnyruose, apdovanotos olimpiniu auksu, tačiau metais jaunesnėlė Venus (gimė 1980 m. birželio 17 d.) niekada nesulaukė tiek daug dėmesio.

 

Daugiau susižavėjimo reiškia ir daugiau kritikos

 

Deja, dėmesys sportininkams ne visada reiškia daugiau meilės ir gerbėjų susižavėjimo. Tiems, kurie užkopia į sporto Olimpą, neretai tenka susidurti ir su kritika, kartais net neapykanta. 2001 m., kai seserys Venus ir Serena pradėjo sparčiai kilti Moterų teniso asociacijos reitinguose, joms nuolat tekdavo vienai prieš kitą stoti svarbiose dvikovose. Galiausiai ėmė sklisti kalbos, esą seserų tėvas Richardas Williamsas nusprendžia, kuri jų laimės mačą. Šie kaltinimai iškilo į viešumą, kai Venus pasitraukė iš „Indian Wells“ turnyro Kalifornijoje pusfinalio prieš Sereną likus vos kelioms minutėms iki jųdviejų susitikimo. Dėl to nukentėjo lažybos, taip pat krito pasitikėjimas sportininkėmis. Serena pateko į finalą, tačiau buvo nušvilpta fanų, kurie nušvilpė ir varžybų stebėti atvykusius Venus ir Richardą Williamsus. Nors Serena laimėjo mačą prieš Kim Clijsters, abi seserys šį turnyrą boikotavo net 14 metų! Po dešimtmečio seserims teko aiškintis dėl kito skandalo. Programišiams nutekinus privačius duomenis paaiškėjo, kad žymioms tenisininkėms ne varžybų metu leista vartoti atletams draudžiamų preparatų. Abi vartojo prednizoloną, kuris priskiriamas gliukokortikosteroidų grupei, hidromorfiną ir oksikodoną. Tad buvo viešai suabejota, ar jos sąžiningai varžosi. Mat stereoidai padidina jėgą ir ištvermę. Serenai ne kartą teko susidurti ir su viešais arba anoniminiais įžeidinėjimais dėl odos spalvos ir figūros. Itin dideliais raumenimis, kurie tenisininkams nėra būdingi, pasižyminti atletė ne kartą vadinta tiesiog vyru. O iš jos spalvingos ir ekstravagantiškos aprangos tyčiojosi tiek mados kritikai, tiek internautai. S. Williams ne kartą sakiusi, kad jaučiasi lyg King Kongas anoreksikių pasaulyje.

 

Griaučiai šeimos spintoje

 

Įspūdingi sportiniai pasiekimai, aštrūs abiejų seserų charakteriai ir intriguojanti šeimos istorija pavertė visą Williamsų šeimą aukščiausio lygio įžymybėmis. Nenuostabu, kad apie ją ne tik parašyta knygų, bet ir sukurtas filmas. Juosta „Williams metodas“ ne tik sulaukė minių žiūrovų, bet ir nominuota 6 „Oskarams“. Joje pasakojama apie Serenos bei Venus tėvo Richardo Williamso sportininkėms nutiestą kelią. Itin aiškiai įsivaizduodamas dukrų ateitį ir naudodamas netradicinius treniruočių metodus, jis dar prieš dukroms gimstant surašė beveik 80-ies puslapių planą, kuriame numatyta viskas – nuo dukrų auklėjimo ir treniruočių planų iki smulkiausių priemonių ir sąlygų, kurios padėtų pasiekti užsibrėžtą tikslą. Ir tai ne scenaristų fantazijos vaisius, o realybė. Tėvo įtaka seserų gyvenime buvo didžiulė. Richardas, kurio vaikystė buvo sunki, svajojo užauginti čempiones. Kai mergaitėms buvo vos daugiau nei 4 metai, tėvas ėmėsi jas mokyti teniso subtilybių. Vėliau pripažino, kad galėjo dukterims leisti ilgiau pasidžiaugti vaikyste. Tam, kad mergaitės galėtų tinkamai treniruotis, Williamsai iš Mičigano valstijos persikėlė į Kaliforniją ir apsigyveno Los Andželo priemiestyje. Apie pasimatymus su vaikinais nuolat sportuoti raginamos seserys galėjo tik pasvajoti. Be to, kad mergaitėms per anksti nepabustų motinystės instinktas, Richardas nutraukdavo galvas dukterų lėlėms. Priešingai negu tėvas, motina visuomet buvo rami, skatino mergaites išlaikyti savo moteriškumą. Visgi šeima nebuvo itin laiminga. Manoma, kad du dešimtmečius kartu gyvenusių čempionių tėvų skyrybų priežastis – smurtas. Nors Richardas neigė smurtavęs prieš žmoną, seserys apie tėvo išpuolius prieš motiną atsisakė kalbėti. O tai tik pakurstė gandus, kad teniso legendų gyvenimas nebuvo rožėmis klotas.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė