Mūsų regione nestinga itin kokybiško iš požeminių šaltinių gaunamo vandens. Tad ir vartojamas jis netaupiai. Vidutiniškai žmogus per dieną sunaudoja daugiau kaip 300 litrų vandens ir ne visą šį kiekį tikslingai. Visgi tai turėtų pasikeisti. Ir ne tik todėl, kad centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens kaina auga, bet ir dėl poreikio tausoti šį brangų resursą. Mat tinkamo vartoti vandens mažėja dėl užterštumo. O užteršto vandens natūralus išsivalymas iki saugaus vartoti užtrunka be galo ilgai. Būtent todėl jau dabar būtina taupyti vandenį buityje ir ilgainiui tai paversti dar vienu aplinkai palankiu kasdieniu įpročiu. Štai kaip efektyviai naudoti vandenį namuose:

World,Environmental,Ecology,,Csr,,Esg,Eco-friendly,,Environment,Sustainability,Concept,With

 
  •  Nusprendus pradėti tvariau naudoti vandenį, specialistai pataria gerai apžiūrėti visus čiaupus ir sutaisyti varvančius. Idealu, jeigu yra galimybė pakeisti seną santechniką nauja. Naujos kartos čiaupai leidžia reguliuoti vandens srovę efektyviau. Apskaičiuota, kad lašantis čiaupas gali išeikvoti iki 15 l geriamojo vandens per dieną.
  •  Skalbimo mašinos nustatymus galima pakeisti į ekonominį režimą – taip keturių asmenų šeima gali sutaupyti apie 530 l vandens per mėnesį.
  •  Tualete vandenį nuleidžiant taupiuoju režimu, kai išleidžiama tik pusė bakelio turinio, galima sutaupyti apie 1890 l.
  •  Prausimasis po dušu, o ne gulėjimas karštoje vonioje, sutaupo apie 300 l per mėnesį.
  •  Itin svarbu užsukti vandens čiaupą valantis dantis. Deja, net du trečdaliai žmonių 2 min. valydami dantis du kartus per dieną veltui leidžia geriamąjį vandenį. To išvengti padeda paprasta stiklinė, į kurią galima įpilti tik tiek vandens, kiek reikia dantų šepetėliui sudrėkinti ir burnai išskalauti.
  •  Puiki gudrybė, padedanti nešvaistyti vandens, yra geriamojo vandens laikymas ąsotėlyje šaldytuve. Kaskart ištroškus galima atsigerti vėsaus vandens ir nereikės leisti iš čiaupo.
  •  Skalbiant ir plaunant indus išeikvojama daugiau nei trečdalis viso per parą sunaudojamo vandens kiekio. Tad itin svarbu skalbyklę ir indaplovę įjungti tik tuomet, kai šios visiškai užpildytos. Taip vienu plovimu ar skalbimu sunaudojama gerokai mažiau vandens, o į aplinką patenka mažiau plovikliais užterštų nuotekų.
  •  Vandens talpyklos – puikus būdas rinkti lietaus vandenį ir panaudoti sodo, daržo ar lauko darbams. Lietaus vanduo tinka laistyti gėles, plauti automobilį ir net langus. Tai padėtų išsaugoti apie 5000 l gėlo vandens per metus.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė