Iš pirmo žvilgsnio dušo užuolaidos atrodo kaip labai praktiška vonios kambario interjero detalė. Jos neleidžia vandeniui prasiskverbti už vonios ar dušo sienelės ribų. Šią funkciją atlieka puikiai. Tačiau tai tik viena medalio pusė. Tikriausiai daugeliui teko užuosti keistą naujų dušo užuolaidų kvapą. Šį kvapą skleidžia plastiko minkštiklis – labai kenksminga cheminė medžiaga. Ji daro kur kas daugiau negu tik minkština užuolaidų audinį…

 

dušo užuolaidos

Šiandien buities pramonė pagamina ir parduoda galybę kasdien naudojamų priemonių, kurių sudėtyje yra įvairių cheminių medžiagų, minkštinančių plastiką, sterilizuojančių bei apsaugančių nuo užsidegimo. Daugelis dušo užuolaidų yra padengtos cheminėmis medžiagomis – lakiaisiais organiniais junginiais, kurie žaloja kvėpavimo takus, centrinę nervų sistemą, kepenis ir inkstus.

 

Plastikinėse dušo užuolaidose neretai nustatoma didelė koncentracija ftalatų, kuriuos mokslininkai sieja su įvairių naujagimių apsigimimų rizika. Amerikiečiai ištyrė populiariuose prekybos centruose parduodamas dušo užuolaidas ir vienose iš jų aptiko daugiau negu 100 lakiųjų organinių junginių. Net po mėnesio, kai buvo išimtos ir vonioje pakabintos, užuolaidos į orą išskyrė visus šiuos lakiuosius junginius. Aplinkos apsaugos agentūra viešai pareiškė, kad dušo užuolaidose aptinkamos medžiagos yra kenksmingi cheminiai junginiai, bet iš prekybos vietų minėtos prekės nebuvo pašalintos, o paliktos neinformuotiems pirkėjams įsigyti.

 

Vienas iš pavojingiausių chemikalų, esančių dušo užuolaidose, yra vinilo chloridas. Tai yra gerai žinomas karcinogenas, kuris, moksliniais tyrimais įrodyta, sukelia kepenų vėžį. Prekybos centrų lentynose vis dar galima rasti tokių dušo užuolaidų, kurių toksinių lakiųjų organinių junginių koncentracija yra net 15 kartų didesnė nei rekomenduojama sveikatos ministerijos.

 

Be to, cheminiai plastiko minkštikliai daro labai didelę žalą naujagimių sveikatai, nes juose esantys chemikalai atkartoja moteriškų hormonų estrogenų veiklą. Jei nėščia moteris įkvepia šių medžiagų duše ar vonioje, tai gali turėti liūdnų pasekmių jos gimdoje augančiam embrionui. Tyrimais įrodyta, kad embrionas motinos gimdoje yra labai jautrus ir lengvai pažeidžiamas pirmąjį nėštumo trimestrą. Be kenksmingų medžiagų užuolaidose motinos ir kūdikio organizmą taip pat veikia kiti žalingi moderniosios pramonės produktai: valymo priemonės, toksiški antipirenai (medžiagos, apsaugančios nuo gaisro) čiužiniuose.

 

Negalima numoti ranka, jei dušo užuolaidos skleidžia specifinį „naujų užuolaidų kvapą“. Jose gali būti iki 108 skirtingų lakiųjų organinių junginių, kurie gali pakenkti vaikų ir suaugusiųjų sveikatai. Renkantis dušo užuolaidas būtina atkreipti dėmesį, kad jose nebūtų toksinių medžiagų, PVC ir vinilo chlorido. Natūralus ir nekenksmingas pasirinkimas galėtų būti užuolaidos pagamintos iš kanapių, linų, beržų, organinės medvilnės arba „PEVA“ sintetinio pluošto.

 

Poliesterio audinio dušo užuolaidos nėra pats geriausias pasirinkimas, bet kur kas geresnis nei užuolaidos su vinilo chloridu. Jos yra patvarios, lengvai valomos, nebrangios, sudėtyje nėra PVC.

 

Kanapių pluošto dušo užuolaidos yra atsparios pelėsiui ir bakterijoms. Jas galima skalbti skalbimo mašinoje, yra ekologiškos – suyra natūralioje aplinkoje. Šios užuolaidos yra sunkesnės nei plastikinės, bet ši savybė leidžia sulaikyti vandenį.

 

Linų pluošto dušo užuolaidos taip pat yra labai patvarios ir nekenkia aplinkai. Medvilninės užuolaidos gaminamos iš tankaus drobinio pynimo audeklo – dako. Jos yra gana sunkios, lengvai valomos, patvarios ir nekenkia aplinkai. Įdomu tai, kad kai kurie gamintojai ekologišką dušo užuolaidų medžiagą padengia bičių vašku, kad jis apsaugotų medžiagą nuo drėgmės ir vandens pratekėjimo. Paprastai vašku dengiamos plonesnio audinio užuolaidos, pavyzdžiui, lino. Kai kas vietoj dušų užuolaidų siūlo naudoti senas paklodes, išteptas bičių vašku.

 

Ypač svarbu naudoti saugias dušo užuolaidas nėščioms moterims, planuojančioms pastoti, pirmaisiais trejais nėštumo mėnesiais arba sergantiems lėtinėmis plaučių, kepenų ir kitomis ligomis. Kad maudynės duše ar vonioje būtų visiškai saugios, reikėtų ne tik pakeisti dušo užuolaidą į netoksišką, bet ir rinktis kūno prausimo ir priežiūros priemones be kenksmingų cheminių priedų.